Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

5-vuotias soitti hätäkeskukseen isoäidin nukkuessa – tuli toisiin ajatuksiin asiansa tärkeydestä poliisin saapuessa paikalle

8:50Lapset kasvavat luuri kädessä - pitääkö olla huolissaan?Lapset kasvavat älypuhelin kädessään, suomalaisvanhemmat ovat huolissaan.
Julkaistu 24.04.2019 09:33

Hannakaisa Taskinen

hannakaisa.taskinen@mtv.fi

Viisivuotias poika sai pyyntönsä läpi soittaessaan hätäkeskukseen erikoisella asialla.

Kun Wyomingissa asuvan 5-vuotiaan Izaiah Hallin isoäiti oli vielä nukkumassa varhain sunnuntaiaamuna, pieni poika huomasi haluavansa pikaruokaa todella kovasti, uutisoi muun muassa Yahoo.

Poika sai yhdistettyä käytöstä poistetun puhelimen WiFi-verkkoon ja pystyi näin soittamaan hätänumeroon. Kun hätäkeskuspäivystäjä Sara Kuberski vastasi pojan puheluun, hän sai onnekseen kuulla, ettei kovin suurta hätää ollut.

"Voitko tuoda minulle McDonald'sia?" poika oli kysynyt ja toistanut kysymyksen hämmentyneelle Kuberskille.

Valitettavasti nainen ei voinut toteuttaa pojan pyyntöä, mutta joutui kuitenkin lähettämään konstaapelin paikalle varmuuden vuoksi tarkistamaan tilanteen.

Konstaapeli Dan Patterson lähti matkaan ja  päätti ilahduttaa pikkupoikaa.

– Ajattelin – hei, ajan McDonald'sin ohi matkalla sinne, ja voin samalla viedä hänelle jotain, Patterson kertoi ABC 13 -uutisasemalle.

Jos kuva ei näy, voit katsoa sen täältä.

Aluksi kukaan ei avannut konstaapelille ovea, joten Patterson meni koputtelemaan Isaiahin ikkunaan.

– Ensimmäinen asia, jonka hän sanoi minulle, oli: "Isoäitini suuttuu niin paljon. Voitko, kiltti, mennä pois?"

Isoäiti ei kuitenkaan suuttunut. Sen sijaan hän oli iloinen, että Isaiah oppi, että hätänumero on vain hätätilanteita varten, eikä himoa pikaruokaan lasketa sellaiseksi. Vaikka tässä tapauksessa soitto hätäkeskukseen tosin kannattikin ja poika sai hampurilaisensa.

Hätäkeskuspäivystäjä Kuberski huomauttaa, että useimmat vanhemmat antavat lastensa leikkiä pois päältä kytketyillä puhelimilla, mutta eivät ymmärrä, että niillä voi edelleen soittaa hätäkeskukseen.

Aiemmin eräs nuori poika soitti hätänumeroon tarvitessaan apua kotiläksyjensä kanssa, toinen 7-vuotias puolestaan pettyi toppahousuihinsa niin, että soitti hänkin puhelun hätäkeskukseen.

LUE MYÖS:  Isä raivoissaan: 7-vuotiaan pojan kokeessa punakynällä törkeä kommentti – opettajalle vaaditaan potkuja

Lue kaikki uusimmat lifestyle-artikkelit.

Lähteet: ABC 13, Yahoo

Lisää aiheesta:

4-vuotias soitti hätäkeskukseen ja esitti hellyttävän pyynnön – viranomaisilta suloinen eleÄiti sai insuliinisokin ja menetti tajuntansa – 5-vuotias Josh hoksasi soittaa hätänumeroon leluambulanssinsa ansiosta: "Hän oli erittäin urhea"Autistinen poika soitti hätäkeskuksesta "apua" nallelleen – poliisin toiminta kerää kiitostaPoika soitti hätänumeroon kotiläksyjen vuoksi – hätänumeropäivystäjän toimintaa ylistetään7-vuotias sai toppahousut lahjaksi – pettyi niin, että soitti hätänumeroon Poika ei suostunut heräämään kouluun – äiti soitti poliisit: "Tänään otat opiksesi!"
LapsetPikaruokaHyvän mielen jututLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lapset
  • 1.11.22:43
    Stockmann

    Mörkö lipui Stockmannin jouluikkunaan – taustalla tärkeä teema

  • 30.10.08:45
    Takaisinvedot

    Traficom varoittaa: Poista tämä turvaistuin käytöstä välittömästi!

  • 29.10.17:38
    Rikospaikka

    Lapsia ja nuoria manipuloiva äärimmäisen väkivaltainen verkosto rantautui Suomeen – poliisilla useita tutkintoja

  • 28.10.15:07
    Nuoret

    Iso osa lapsista jää harrastusten ulkopuolelle – yksi ryhmä korostuu

  • 28.10.08:54
    Varusmiehet

    Analyysi: Syytä huoleen – Puolustusvoimat ei tiedä, kuinka moni varusmiehistä osaa uida