Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

17-vuotias opiskelija Mika ryhtyi yrittäjäksi: "Töitä on tarjolla niin paljon kuin ehdin tehdä"

17-vuotiaalla Mika Laitisella ei ole vapaa-ajan ongelmia. Opiskelija hankkii kokemusta ja rahaa tekemällä savonlinnalaisten piha- ja puutöitä.
17-vuotiaalla Mika Laitisella ei ole vapaa-ajan ongelmia. Opiskelija hankkii kokemusta ja rahaa tekemällä savonlinnalaisten piha- ja puutöitä.
Julkaistu 29.10.2016 08:27
Toimittajan kuva

Ripsa Koskinen-Papunen

ripsa.koskinen-papunen@mtv.fi

RipsaKP

Savonlinnalainen opiskelija Mika Laitinen on vasta 17-vuotias, mutta hänellä on jo oma puu- ja pihatöitä tekevä yritys sekä uskollinen asiakaskunta. Into työntekoon on syntynyt kotona ja 4H-yrittäjyys antoi helpon reitin oman firman perustamiseen.  

– Olen ollut aina innokas tekemään töitä. Sitä on väkisinkin oppinut tekemään kaikenlaista, kun asuu maaseudulla omakotitalossa, Laitinen kertoo. 

4H-YRITYS

– 4H-yhdistys auttaa nuoria yrittäjyyteen

– tarkoitettu 13-28 -vuotiaille

– maksimituloraja 7 000 euroa vuodessa

– kesällä perustettiin yli 200 uutta 4H-yritystä 

"Kaikki hommat ovat hoituneet"

Mika Laitisen työt oman yrityksen kautta alkoivat toukokuussa, kun ensimmäinen asiakas tilasi opiskelijalta orapihlaja-aidan leikkauksen. Homma hoitui niin hyvin, että nuori yrittäjä sai heti kanta-asiakkaan. Niitä on tullut myöhemmin muitakin.

Kesän ja syksyn mittaan Laitinen on työkeikoillaan tehnyt polttopuita, muokannut maata, raivannut, leikannut nurmikoita ja haravoinut. Vielä ei ole tullut vastaan työtä, jota hän ei olisi osannut tehdä.

– Kyllä asiakkaat antavat aika tarkat ohjeet, mitä pitää tehdä. Joskus oma isäkin toimii "työmaatarkastajana". Hyvähän se on, että työnlaatua seuraa joku muukin, Laitinen naureskelee.


Isän rooli on yleensä kuskata poikaansa työkeikoille, sillä tällä yrittäjällä ei nuoren ikänsä takia ole vielä ajokorttia.

Asiakkaita Mikan Piha- ja puutyö -yrityksellä on tällä hetkellä noin 20. Toistaiseksi hän on ottanut  keikkoja vastaan lähinnä Savonlinnan seudulta.

– Töitä on tarjolla niin paljon kuin ehdin tehdä.

Mika Laitinen - lähikuvaMika Laitinen suosittelee yrittäjyyttä muillekin nuorille, jos heiltä vain löytyy tarpeeksi halua ja sitkeyttä.

Yrittäjyys tukee opiskelua

Mika Laitinen on ensimmäisen vuoden opiskelija Savonlinnan ammatti- ja aikuisopistossa. Hän valmistuu aikanaan metsäkoneenkuljettajaksi. Laitisen mukaan työt eivät ole haitanneet opiskelua – pikemminkin päinvastoin. Hän saa osasta yrityksensä kautta tekemistään töistä opintopisteitä. 

Laitisen tuttavapiirissä ei ole ketään muita nuoria, jotka olisivat ryhtyneet yrittäjiksi vastaavalla tavalla. Hän kuitenkin suosittelee sitä muillekin, jos yrittäjyyteen on yhtään kiinnostusta.

Laitinen koki kirjanpidon aluksi hieman haastavana, mutta hyvien neuvojen jälkeen sekin sujuu. 

– Parasta yrittäjyydessä on ollut se, että asiakkaat luottavat siihen, että osaan hommat. On kiva nähdä, että onnistuu jossakin, Laitinen kertoo tyytyväisenä. 

Haastattelun aikana syyslomaa viettävä Laitinen istui autossa matkalla Kerimäen hautausmalle. Mikan Piha- ja puutyö oli saanut tehtäväkseen viedä hautausmaalle kuusenhavuja. 

Mika Laitisen yrityksestä kertoi ensimmäisenä Itä-Savo.

Lisää aiheesta:

Max, 18, sanoo "ei" kesätöille – painaa mieluummin 15-tuntista päivää omassa yrityksessäänAino keksi kesätyöidean isoisänsä haudalla – perusti ystävänsä Ursulan kanssa yrityksen, jollaista monelle ei olisi tullut mieleenkäänKoronavirus vähensi kesätyöpaikkoja, mutta nuorten kiinnostus yrittäjyyteen kasvoi – 16-vuotias Nikita ryhtyi ikkunanpesijäksi ja puskaradio laulaa13-vuotias Jimi perusti oman yrityksen heti, kun se oli mahdollista – edes korona-aika ei ole haitannut ahkeraa yrittäjää: "On tullut tosi hyvää palautetta"MTV:n lukijat tsemppaavat 17-vuotiasta yrittäjä-Mikaa: "Voisihan sitä pelata tietokonepelejä ja kerätä Pokemoneja"13-vuotias Niko ryhtyi 4H-yrittäjäksi: "Tykkään imuroida"
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • Eilen22:43
    Vapaaehtoistyö

    Puhuva papukaija Papu ei sanonut vanhuksille sanaakaan – eikä tarvinnutkaan

  • Eilen21:47
    Kadonneet

    Poliisi etsii Siikajoelta kadonnutta miestä – on ehkä nähty kävelemässä kohti Raahea tiellä 8

  • Eilen21:02
    Liikenneonnettomuudet

    Kolarissa loukkaantunut jalankulkija sairaalaan Espoossa

  • Eilen20:47
    Halloween

    Karkki vai kepponen? MTV vieraili hyytävässä Halloween-pihassa Helsingissä

  • Eilen20:28
    Sää

    Eurooppaan luvassa intiaanikesä