Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

13-vuotias Niko ryhtyi 4H-yrittäjäksi: "Tykkään imuroida"

2:00Nuorten 4h-yrittäjien määrä kasvussa
Julkaistu 10.06.2016 20:37
Toimittajan kuva

Kitta Kohonen

kitta.kohonen@mtv.fi

Nuorten 4H-yrittäjien määrä on kovassa kasvussa. Suomessa on tällä hetkellä jo yli 800 4H-yrittäjää. Yrittäjyyttä voi kokeilla harrastuksena, mutta se on samalla ilman kesätyötä jäänelle tapa työllistää itsensä. Yksi heistä on 13-vuotias Niko Isotalo Espoosta.

Niko Isotalo imuroi olohuonetta varmoin ottein. 13-vuotias haki montaa kesätyöpaikkaa, joista yksikään ei tärpännyt. Mummo oli lukenut 4H-yrittäjistä, joten Niko päätti äitinsä avustuksella kokeilla siivousalan yrittäjyyttä.

– Olen siivonnut aika paljon. Imuroinnista pidän eniten, koska se on sellaista rauhallista, Niko kertoo.

Niko Isotalo lähikuva
Niko Isotalo on siivonnut paljon kotona. Nyt hän haluaa hyödyntää osaamistaan.

Nikon siivous- ja kotiapupalveluiden markkinointi tapahtuu kodin lähellä Espoossa. Tuntipalkka on 10 euroa.

– Olen laittanut lähikauppojen seinille mainoksia ja lähikampaajan luona on mainos ja käyntikortteja.

Yrittäjien määrä kasvussa

Suomessa on jo yli 800 nuorta 4H-yrittäjää. Heistä suurin osa on 15-17-vuotiaita ja nuorimmat Nikon tapaan 13-vuotiaita.

– Joka päivä kuulen uusista nuorista, jotka ovat perustaneet yrityksen ja tuntuu, että näitä nuorten yrityksiä tulee kuin sieniä sateella, kuvailee Suomen 4H-liiton kehityspäällikkö Hilkka Näse.Hilkka NäseKehityspäällikkö Hilkka Näse kuvailee uusia 4H-yrittäjiä ilmestyvän kuin sieniä sateella.

Yksi heistä on kesäkuussa Pihakissa-yrityksensä kautta toiminnan aloittanut 19-vuotias Venla Alatalo. Tehokas nuori nainen myös opiskelee ja käy palkkatöissä.

– Yritykseni tarjoaa puutarhojen ylläpitohoitoa ja kissojen lomahoitoa. Ajattelin, että tämä olisi hyvä kokemus. Eihän sitä tiedä, jos joskus perustaa firman isommin, Venla pohtii.Venla Alatalo ja Maria EnckellVenla Alatalo ja Maria Enckell ovat tuttuja jo ajalta, kun Venla on kävi hoitamassa perheen koiria.

Venlan on palkannut puutarhanhoitoon Maria Enckell, jolle uusi 4H-yrittäjä on tuttu jo entuudestaan.

– Minusta on hienoa tukea nuoria yrittäjiä ja etenkin niitä, jotka hoitavat hommansa hienosti, kuten Venla aikoinaan tunnollisesti ulkoilutti meidän koiriamme, Enckell sanoo.

Yritysohjaaja tukena

4H-yrittäjät tienaavat keskimäärin 800 euroa vuodessa. Nuori pitää kirjaa tuloista ja menoista ja raportoi yrityksensä toiminnasta 4H-yhdistykselle.

– Minulla ei ole Y-tunnusta. Tähän 4H-toimintaan ei tarvitse, mutta voi toki ottaa. Veroprosentti on sama kuin palkkatyöstä, Venla Alatalo kertoo.

Venla AlataloVenla Alatalo työskentelee puutarhassa tottuneesti.

– Osa meidän nuorista hankkii Y-tunnuksen, jos he haluavat laskuttaa muita yrityksiä tai kotitaloudet voivat hyödyntää kotitalousvähennyksen verotuksessa. Y-tunnus ei ole mitenkään välttämätön, jos on vaikka pieni kesäkahvila. Me kyllä neuvomme, koska se on tarpeellista ja koska ei, kehityspäällikkö Hilkka Näse sanoo.

17-vuotias Hanna-Riikka Kupla on jo konkari 4H-yrittäjänä.

– Teen kasvomaalauksia eri tapahtumissa. Laajensin toimintaa pari vuotta sitten, kun meillä on aika paljon mökkejä, niin pääsin pesemään ikkunoita ja auttamaan vanhempia ihmisiä. Se on ihan mukavaa, Miehikkälässä asuva 17-vuotias kertoo.Hanna-Riikka Kupla17-vuotias Hanna-Riikka Kupla on jo konkari 4H-yrittäjänä.

4H-yrittäjä ei toimi yksin, vaan saa apua omalta yritysohjaajalta. 

– Äiti on minun tukihenkilöni ja hän auttaa tekemään kirjanpitoa ja muuta. Tässä oppii itsekin niin paljon, että ei ole niin suuri kynnys lähteä aikuisena yrittäjäksi.

Jaossa opintopisteitä

Yritystoiminnasta voi saada nyt myös ensimmäistä kertaa opintopisteitä.

 -Voi hakea opintopisteytettyä todistusta. Toivottavasti sitä saa hyödynnettyä omissa opinnoissaan tai hakiessa johonkin oppilaitokseen, Näse kertoo.

Mitä yrittäjältä sitten vaaditaan?

Sinnikäs, rohkea ja pitää olla positiivinen asenne ja ikinä ei saa luovuttaa, Niko Isotalo sanoo.

Niko Isotalo pyyhkiiYrittäjän pitää olla positiivinen ja sinnikäs, sanoo Niko Isotalo.

Hanna-Riikka Kuplan ei tarvitse miettiä pitkään yrittäjyyden hyviä puolia.

-Se, että saa tehdä uusien ihmisten kanssa töitä. Näkee asiakkaiden ilmeet ja saa kiitosta, Hanna-Riikka hymyilee.

Moni aloittaa 4H-yrittäjyyden kesän alla.

– Aika usein 4H-yrittäjät jatkavat eli toimintaa pyöritetään ympäri vuoden. Ei ole kuitenkaan pakko. 4H-yritys voi kestää, vaikka vain yhden päivän, Hilkka Näse sanoo.

Lisää aiheesta:

Max, 18, sanoo "ei" kesätöille – painaa mieluummin 15-tuntista päivää omassa yrityksessäänMonitoimiveljekset Miksu, 15, ja Jami, 18, työllistävät itsensä kesän ajan yrittäjinä – ilmiö on vahvassa nousussa nuorten keskuudessaKoronavirus vähensi kesätyöpaikkoja, mutta nuorten kiinnostus yrittäjyyteen kasvoi – 16-vuotias Nikita ryhtyi ikkunanpesijäksi ja puskaradio laulaa13-vuotias Jimi perusti oman yrityksen heti, kun se oli mahdollista – edes korona-aika ei ole haitannut ahkeraa yrittäjää: "On tullut tosi hyvää palautetta"17-vuotias opiskelija Mika ryhtyi yrittäjäksi: "Töitä on tarjolla niin paljon kuin ehdin tehdä"Elmeri, 17, tarjoaa kesätöitä jo kavereilleenkin – "Tämä on hyvä ja varma tapa työllistyä"
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 21:47
    Kadonneet

    Poliisi etsii Siikajoelta kadonnutta miestä – on ehkä nähty kävelemässä kohti Raahea tiellä 8

  • 21:02
    Liikenneonnettomuudet

    Kolarissa loukkaantunut jalankulkija sairaalaan Espoossa

  • 20:47
    Halloween

    Karkki vai kepponen? MTV vieraili hyytävässä Halloween-pihassa Helsingissä

  • 20:28
    Sää

    Eurooppaan luvassa intiaanikesä

  • 19:52
    Politiikka

    Keskustan Ovaska varoittaa Länsirata-kuntia kustannuksista – "Vastuutonta"