15 vuotta sitten intialaismiehen ihoon alkoi ilmestyä möykkyjä – nyt hänen ihossaan on tuhansia kasvaimia: "Ihmiset pilkkaavat minua"

Intialaismiehellä on harvinainen geneettinen sairaus, jonka vuoksi hänen ihossaan on tuhansia kasvaimia. Käytännössä ne peittävät koko hänen ihonsa. Miehen erikoisesta sairaudesta uutisoi muun muassa New York Post -sivusto.
Intialaisen Diwakar Bisoyen, 65, ihoon alkoi tulla pieniä möykkyjä noin 15 vuotta sitten. Meni vain kuukausia ja ne olivat levinneet ympäri hänen kehoaan.
Kasvaimia hermokudoksessa
Diwakarilla todettiin neurofibromatoosi, jolle on tyypillistä taipumus kasvaimiin. Sairauden vuoksi Diwakarin hermokudokseen muodostuu kasvaimia. Lisäksi Diwakarin vasemmassa jalassa on valtava kasvain, joka painaa noin 25 kiloa.
Lääkärit sanoivat, että sairaus olisi mahdollisesti hoitaa osittain, jos Diwakarille tehtäisiin useita leikkauksia. Miehen kotikylässä Odishan osavaltiossa ei kuitenkaan ole tarjolla hoitoa.
Pilkkaa, vältteyä ja tuijottamista
Naapurit ja tuntemattomat eivät ymmärrä miehen sairautta ollenkaan. Mies kertoo SWNS:lle, että häntä kohdellaan ”huonommin kuin likaista eläintä”. Hän joutuu käyttämään kypäräpipoa ilkeiden kommenttien takia.
Jos kuva ei näy, voit katsoa sen täältä.
– Ihmiset pilkkaavat minua. He tuijottavat ja välttelevät. Suurin osa ihmisistä käyttäytyy todella oudosti seurassani, hän kertoo.
Monet luulevat virheellisesti, että Diwakerin tauti tarttuisi. Niinpä entinen maanviljelijä on ollut työttömänä 15 vuotta.
– Vuokranantajat eivät halua minun elävän maillaan. He pyytävät minua lähtemään, kun ihmiset valittavat minusta.
Ei ole lääkehoitoa
The Mirror-lehti haastatteli aiheesta intialaisen Amrita Institute of Medical Sciences -instituutin Plastic and Reconstructive Surgery -yksikön johtajaa ja lääkäri Subramania Lyeria. Lääkärin mukaan tällä hetkellä perinnölliseen sairauteen ei ole olemassa lääkehoitoa.
– Ainoa apu on kaikkein pahiten vaivaavien pullistumien kirurginen poisto.
– Ottaen huomioon niiden valtava määrä hänen ihossaan prosessi pitäisi tehdä asteittain.
Lähteet: Metro.co.uk, Nypost.com, Terveyskirjasto.fi, Mirror.co.uk
Uusimmat
-
08:40
Ruisrockissa voit istahtaa huolituolille avautumaan – musiikkitapahtumat puuttuvat entistä tarkemmin häirintään ja syrjintään
-
08:32
Reetta Hurske paineli voittoon loistoajalla Ranskassa
-
08:30
Pääsevätkö supertähdet takaisin rapakon taakse? Uhkakuvat NHL:n yllä ovat todellisia
-
08:29
Varoiteltiinko sinuakin lapsena mansikkakuumeesta? Tätä et kenties "taudista" tiennyt
-
08:03
Sisäpiirilähde: kuningatar Elisabet jumaloi prinssi Harrya
-
08:02
Mercedes hämmästeli Valtteri Bottaksen menoa – "Mikä vuosi nyt on"
-
07:57
Suomessa syntynyt olympiamitalisti sai mystisiä piikkejä Venäjällä – oli aiemmin joutunut sairaalaan: "Hän ei voi hyvin"
-
07:56
Automiitti päättyikin ajokorttien hyllyttämiseen Turun seudulla – poliisi mittasi räikeitä ylinopeuksia
-
07:30
Suomessa suosittu laji kasvaa räjähdysmäistä vauhtia – huipuille maksetaan jo poskettomia summia
-
07:15
Kuinka pian palanut iho palautuu entiselleen? Pahimmillaan kauaskantoisia seurauksia
-
07:05
Näin pahalta se näytti – Stanley Cup -sankarilta karu paljastus mestaruuden ratkettua
-
06:59
Lapsuudenystävä ja isäpuoli murhasivat 19-vuotiaan Villen – näin nuorukaisen isä löysi keinon lakata vihaamasta murhaajia
-
06:30
F1-lähtöjärjestys: Max Verstappenin ympärillä pyörii iso kysymys – Valtteri Bottaksella syytä toiveikkuuteen
-
06:26
Ismo Leikola kertoo pahimman pelkonsa muutossa Yhdysvaltoihin – "Onneksi ei ole tarvinnut"
-
05:53
Sekä Ukraina että Venäjä väittävät hallitsevansa Lysytshanskia – MTV seuraa sotaa
-
05:14
Uzbekistan julisti hätätilan protestien vuoksi
-
05:06
Sierra Leone pyrkii laillistamaan abortin – nykylaki vuodelta 1861
-
05:00
Bloomberg: Maailman 500 rikkaimman varallisuus on laskenut alkuvuonna jopa 1,4 biljoonalla dollarilla – tutut nimet jatkavat listan kärjessä
-
04:47
Maasto on Suomessa vaarallisen kuivaa – "Tarvitsee kunnon sateita"
-
23:57
Toinen raide auki Parkanon ja Seinäjoen välillä, junaliikenne jatkuu
-
Lataa lisää