Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

14-vuotiaan TET-jakso meni pahasti mönkään: Yrityksen työntekijä kävi kiinni rintoihin ensimmäisenä päivänä, saapui myöhemmin kotiovelle kukkien kanssa

8:09Seksuaalisen hyväksikäytön riskitekijätVideo: Huomenta Suomessa keskusteltiin seksuaalisen hyväksikäytön riskitekijöistä.
Julkaistu 05.06.2019 13:25(Päivitetty 05.06.2019 13:41)
Toimittajan kuva

Eetu Ruonakoski

eetu.ruonakoski(at)mtv.fi

eeturuonakoski

Nurmijärveläisen yrityksen työntekijä käytti seksuaalisesti hyväkseen yritykseen TET-jaksolle tullutta lasta. Mies tuomittiin käräjäoikeudessa puolen vuoden ehdolliseen vankeuteen.

Tuomioon johtanut rikos tapahtui keväällä 2017, kun tuolloin 14-vuotias tyttö oli ollut suorittamassa TET-jaksonsa ensimmäistä päivää nurmijärveläisyrityksessä.

Tyttö oli ollut pukemassa ylleen firman työasua, kun yrityksen työntekijä oli puuttunut asiaan ja alkanut napittaa tytön paitaa tämän puolesta. Napituksen jälkeen mies oli avannut paidan uudestaan kahteen otteeseen ja katsellut sekä kosketellut tytön rintoja sopimattomasti.

Tyttö oli mennyt tilanteen jälkeen työpaikan wc-tiloihin ja soittanut äidilleen kertoakseen tapahtuneesta.

Velikin saapui selvittelemään asiaa

Tyttö kertoi oikeudessa, että tilanne oli ollut ahdistava ja ennen koskettelua, sillä mies oli kehottanut vaihtamaan työpaidan hänen läsnä ollessaan.

Myöhemmin välikohtauksen jälkeen työntekijän veli oli vielä tullut tytön kotiovelle selvittämään asiaa. Myös työntekijä itse oli käynyt oven takana useampaan kertaan ja tuonut mukanaan jopa kukkia asian hyvittämiseksi.

Oikeudessa mies kiisti syytteen sekä sopimattoman koskettelun. Hänen mukaansa hän oli ainoastaan auttanut tyttöä työasun napituksessa havaittuaan, että tyttö oli napittanut asun väärin.

Puolustuksensa mukaan mies oli tosin avannut koko paidan napituksen jälkeen, jotta tyttö voisi itse napittaa paidan alhaalta alkaen.

Puoli vuotta ehdollista

Oikeus päätyi uskomaan tyttöä. Oikeus ei pitänyt todennäköisenä, että tyttö olisi sepittänyt tarinan koskettelusta. Lisäksi miehen useat anteeksipyynnöt ja yhteydenotot tyttöön sekä tämän perheenjäseniin viittasivat miehen syyllisyyteen.

Vuonna 1993 syntynyt mies tuomittiin lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä 6 kuukauden ehdolliseen vankeusrangaistukseen. Tämän lisäksi mies määrättiin maksamaan lapselle kärsimyskorvauksia yhteensä 1700 euroa.

Itä-Uudenmaan käräjäoikeus ratkaisi asian noin kaksi viikkoa sitten. Tuomio on lainvoimainen.  

Tapauksesta ensimmäisenä uutisoi Nurmijärven Uutiset.

Lapsen seksuaalinen hyväksikäyttöTyöelämäTuomiotRikos
Toimittajan kuva
Eetu Ruonakoski
MTV Uutiset

Lisää aiheesta:

Mies seurasi tuntematonta nuorta ja käytti seksuaalisesti hyväksi kadulla HämeenlinnassaOululaiselle toimitusjohtajalle jo toinen tuomio lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä – kosketteli 15-vuotiasta poikaa ja pyysi maksamaan Vodka-pullon "luonnossa"Oululainen toimitusjohtaja tuomittiin hyväksikäytöistä: Puolusteli yhdyntöjä lapsen kanssa ja yritti saada lievemmän tuomion vetoamalla yritykseensä6-vuotias tyttö tuli herättelemään hoitajaansa – vedettiin sänkyyn ja joutui hyväksikäytetyksiParikymppinen mies houkutteli 12-vuotiaan tytön junan vessaan – käytti lasta törkeästi hyväkseen55-vuotias mies yritti raiskata humalaisen 14-vuotiaan tytön pakettiautossaan Kemissä – rangaistus keveni hovissa

Tuoreimmat aiheesta

Lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö
  • 19.12.16:09
    Tuomiot

    Kummipoikaansa vuosien ajan hyväksikäyttäneen miehen tuomio koveni

  • 16.12.16:32
    Anneli Auer

    Puolustus näyttää videoita, joissa Auerin lapsia tutkitaan UV-valolla "protokollan vastaisesti" – MTV seurasi

  • 16.12.12:55
    Seksuaalinen hyväksikäyttö

    Miestä epäillään yli 360 lapsen hyväksikäytöstä – useita satoja lapsia vielä tunnistamatta

  • 11.12.10:34
    Verkkohuijaukset

    Nuoria poikia huijataan häijyjen rikosten uhreiksi – KRP:ltä vakava vetoomus

  • 9.12.18:23
    Anneli Auer

    Sijaisäidin mukaan Auerin lapset kääntyivät heitä vastaan nettikirjoitusten takia – MTV seurasi