Suomalaiselle viskille toivotaan tulevaisuudessa vieläkin suurempaa kansainvälistä menestystä. Viiden jälkeen -ohjelma vieraili yhdellä viskitislaamolla tutustumassa klassikkojuoman valmistamiseen.
Viski yhdistetään perinteisesti Skotlantiin ja monelle voikin tulla yllätyksenä, että Suomestakin löytyy kotimaisia kansainvälisesti palkittuja viskejä. Yksi suomalainen viskintuottaja on The Helsinki Distilling Company, jonka tiloissa on valmistettu viskiä vähän reilun kymmenen vuoden ajan.
Viiden jälkeen -ohjelmassa vierailtiin yrityksen viskikellarissa, jossa kypsyy tällä hetkellä hieman vajaa 100 000 litraa viskiä.
– Viski on aluksi aika vaaleaa ja kirkasta, sitten se saa kovasti väriä ja makua näistä tynnyreistä – vähän riippuu, minkälainen tynnyri valitaan kypsytykseen. Viskin maku pyöristyy tynnyrissä, sieltä tulee siihen tammen makua. Makuun vaikuttaa myös se, minkälaisia tislejä siinä tynnyrissä on aiemmin ollut, minkälainen polttoaste tynnyrissä on ja kuinka monta kertaa sitä on mahdollisesti aiemmin käytetty. Tynnyrin koko myös vaikuttaa todella paljon siihen, minkälainen kypsytyksestä tulee, sanoo tislaajamestari Mikko Mykkänen The Helsinki Distilling Companysta.
Lue myös: Suomalainen viski on kansainvälisestikin palkittu – silti monet eivät edes tiedä sen olemassaolosta
Enkelten osuus haihtuu ilmaan
Viskiä tehdessä puhutaan myös enkeleistä, mutta ei suinkaan uskonnollisista syistä.
