MTV Uutiset kertoi jo maaliskuun alkupuolella helsinkiläisen ruokabloggaaja Jenni Häyrisen mittavasta ruokavarastosta, jonka hän hankki koronan vuoksi. Vielä kymmenen päivää sitten Jenniä pidettiin ainakin nettikommentoijien toimesta lähinnä hulluna, mutta nyt samaiset ihmiset tappelevat ruokabloggaajan mukaan vessapaperista supermarketeissa
– Vielä viikko sitten minut leimattiin suurin piirtein kylähulluksi kotivarani takia. Nyt samaiset ihmiset tappelevat Prisman käytävillä vessapapereista, ruokabloggaaja Jenni Häyrinen kirjoittaa Liemessä-blogissaan.
Jenni varautui koronavirusepidemiaan hyvissä ajoin maaliskuun alkupuolella ostamalla kunnon kotivaran elintarvikkeita. Jennin kotivarasta kirjoittivat tuolloin useat mediat ja MTV Uutiset Live vieraili myös Jennin kotona kotivaraan tutustumassa.
Lue lisää: Helsinkiläinen Jenni on hamstrannut mittavan ruokavaraston koronan takia – moni pöyristyi tunnetun ruokabloggarin tempauksesta: "Osa pitää tätä hysterian lietsomisena"
– Osa ihmisistä reagoi tähän todella vahvasti, että minä olin lähtenyt hyvissä ajoin valmistautumaan asiaan. Nämä ihmiset pitivät hysteerisenä, vaikka itselleni se toi mielenrauhaa, että ei tarvitse rynnätä sitten ruokakauppaan, kun muut sen tekevät. Kotivarasta oli heti hyötyä, sillä olin viime viikon flunssassa kotona etätöissä, Jenni kertoo nyt MTV:lle

