Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Lifestyle
Makuja-sivujen kansikuva
Makuja
Etusivu
Ruokauutiset
Reseptit
Reseptihaku
Halpa vs. kallis
Koko Suomi leipoo

Suomalaiset juoma-asiantuntijat paljastavat mieleenpainuvimmat joulumuistonsa: "Perheenjäsenet luulivat, että olen jotenkin seonnut"

Joulu saa monelle suomalaiselle muistot nousemaan mieliin.
Joulu saa monelle suomalaiselle muistot nousemaan mieliin. Shutterstock
Julkaistu 22.12.2018 17:01

Emmi Niiniaho

Toimittajan kuva

Laura Matilainen

laura.matilainen@mtv.fi

Millaisia muistoja suomalaisilla juoma-alan ammattilaisilla on vuoden suurimmasta ruokajuhlasta, joulusta?

Makuja-toimitus kyseli suomalaisilta juoma-asiantuntijoilta, heidän mieleenpainuvimpia joulumuistojaan. 

"Ajattelivat, että poika on nyt hurahtanut viiniin.."

Hovimestari ja sommelier Ilkka Piiparisen ikimuistoisin joulu tapahtui jo neljäkymmentä vuotta sitten. Piiparinen oli juuri täyttänyt 18 vuotta ja pääsi ensimmäistä kertaa tekemään omia ostoksiaan Alkossa. Piiparinen osti jouluateriaa varten lähes koko Alkon silloisen roseevalikoiman: kolme neljästä tarjolla olleesta pullosta.

– Muistan ikuisesti sen, miltä ne maistuivat. Perheenjäsenet luulivat, että olen jotenkin seonnut. Ajattelivat, että poika on nyt hurahtanut viiniin, ja isä ja äiti toivoivat, ettei siitä seuraisi jatkossa suurempia ongelmia, Piiparinen kertoo.

Elettiin vuotta 1977, ja Piiparinen oli aloittanut juuri ”nissenä” eli nuorena apulaistarjoilijana Imatran Valtionhotellissa, joka oli siihen aikaan Suomen hienoimpia ravintoloita.

roseeviini rosee viini
Roseeviinillä on paikkansa Piiparisen joulumuistoissa.Shutterstock

– Pidin ensimmäisen viinitastingini silloin 18-vuotiaana. Siellä me joimme niitä kolmea roseeviiniä kinkun kanssa, Piiparinen naurahtaa.

Huippusommelierin pöydässä ei seitania nähdä

Sommelier Samuil Angilovin kertoo vaalivansa perinteitä parhaansa mukaan, ja esimerkiksi seitankinkku on tuote, jota hän ei ihan heti suostu joulupöytäänsä tuomaan. 

– Olen todella perinteinen. Uskon siihen, että perinteet luovat parhaat muistot, Angelov kertoo.

– Olen todella tarkka siitä, että joulupöydästä pitää löytyä graavilohet, rosollit, sillit ja kinkku, vaikka en syö kinkkua muulloin kuin jouluna, ja silloinkin vain pari palaa.

Yksi miehen ehdottomista joulusuosikeista on Victorian kiisseli, joka maistuu aaton jälkiruoan lisäksi myös joulupäivän aamiaisella.

Panimomestari loihtii ihanaa jälkiruokaa sesonkihedelmästä

Hartwallin pääpanimomestari Hannele Alakarhun jouluun liittyy vahvasti eräs sesonkihedelmä.

– Mandariinista on tullut minulle jostain syystä yksi joulun mauista. Nehän on kaikkein ihanimmillaan juuri marras-joulukuussa sesongin puolesta. Yleensä teen mandariinista jotain ihanaa jälkiruokaa joulupöytään, Alakarhu kertoo.

LUE MYÖS: Kuinka yhdistellä erikoisoluita ruoan kanssa? Panimomestari neuvoo, mistä kannattaa lähteä liikkeelle

Jouluun kuuluvat oleellisesti myös kaikkia värit ja valot, jotka luovat joulutunnelmaa – unohtamatta joululauluja. Alakarhulla on ikään kuin ylimääräinen aisti, synestesia, jonka ansiosta hän näkee esimerkiksi musiikin väreinä.

– Joulumusiikkiin liittyy aika sellaisia vaaleita ja valkoisia sävyjä – valoja ja varjoja, toisaalta vauhdikkaampiin kappaleisiin liittyy sitten muita, myös epätyypillisiä jouluvärejä, Alakarhu selittää.

Lisää aiheesta:

Sarin ja Jarmon kauppa myy Suomi-herkkuja Rivieralla – yksi yllättävä tuote saa ranskalaiset hullaantumaanAlko paljastaa joulun suurimmat juomahitit – näin vältät pahimmat ruuhkat Suomalaisjulkkikset paljastavat, mikä on heidän ehdoton jouluherkkunsa – Saara Aalto lisää joulukinkun päälle erikoisen ainesosanTiina tuunasi miehelleen sipsipurkeista kaikkien aikojen olutjoulukalenterin: "Jos ukko ei arvosta, niin todella suutun ja juon kaljat itse"Suomalaiset huippukokit paljastavat rakkaimpia joulumuistojaan: "Tämä on tapa, johon en ole törmännyt missään muualla"Huippukokkien parhaimmat jouluruokamuistot: "Se käänsi jopa hieman selkääni kinkulle!"
JouluJuomatMakuja

Tuoreimmat aiheesta

Joulu
  • 17:45
    Jouluruoka

    Nerokas graavilohikikka: Säästät jouluna aikaa ja rahaa!

  • 08:44
    Lappi

    Jouluksi pääsee vielä Lappiin – näin poskettomasti majoituksesta joutuu maksamaan

  • 16.11.17:14
    Leivonta

    Superkätevä tapa tehdä joulutortut: "Lopputulos on tosi hyvä!"

  • 15.11.09:57
    Leivonta

    Torttutaikinaa, lehtitaikinaa vai voitaikinaa? Paras valinta joulutorttuihin

  • 10.11.20:15
    Shoppailu

    Mikä ihmeen Singles' Day? Tästä on kyse