Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Lifestyle
Makuja-sivujen kansikuva
Makuja
Etusivu
Ruokauutiset
Reseptit
Reseptihaku
Halpa vs. kallis
Koko Suomi leipoo

Sieniproteiinitehdas nousee Kirkkonummelle – yksi ylivoimainen etu kasviproteiineihin verrattuna

4:06Sienistä haetaan ratkaisua maailman ruokapulaanKatso video: Vierailimme Kirkkonummen sieniproteiinitehtaalla.
Julkaistu 03.07.2024 07:30
Toimittajan kuva
Päivi Mäki-Petäjä

paivi.maki-petaja@mtv.fi

pmakipetaja

Suomalainen startup-yritys Enifer rakentaa Pekilo-sieniproteiinia tuottavan tehtaan Kirkkonummelle.

Ensi vuonna Kirkkonummelle valmistuva tehdas valmistaa elintarviketeollisuuden sivuvirroista sieniproteiinia 3 000 tonnia vuodessa.

Pekilo-proteiinia voidaan käyttää monenlaisissa tuotteissa, kuten esimerkiksi jugurtissa, muroissa ja lihankorvikkeissa.

Sieniproteiinitehtaan rakentaminen Kirkkonummen Kantvikiin alkaa syksyllä.

– Olemme menossa Suomen Sokerin tiloihin vuokralaisiksi, eli puretaan ensin vanhaa pois ja sitten aletaan vauhdilla rakentamaan uutta. Juuri aloitettiin suuren mittaluokan tehdaslaitteiston tilaukset. Tehdas tulee tuottamaan noin 3 000 tonnia proteiinia vuodessa, eli se riittäisi kattamaan noin 40 000 ihmisen vuotuisen proteiinin tarpeen, laskee Eniferin toimitusjohtaja Simo Ellilä.

Enifer, sieniproteiini, lihankorvike
Sieniproteiinia voidaan käyttää esimerkiksi lihaa korvaavissa tuotteissa.MTV

Elintarviketeollisuuden sivuvirrat hyötykäyttöön

Pekilo-proteiinin tuotannon kehitystyötä on tehty Espoon koetehtaassa.

– Tuotamme sieniproteiinia, eli kasvatamme sienirihmastoa käymisprosessissa. Sienirihmasto kerätään talteen ja jauhetaan. Se on uudenlainen proteiinin lähde, jota voidaan käyttää vähän kuin kasviproteiinia nykyään, kuvailee Ellilä.

Pekilo-sienen kasvatuksessa hyödynnetään erilaisia elintarviketeollisuuden sivuvirtoja. Esimerkiksi Valion ylijäämä-laktoosi on osoittautunut käyttökelpoiseksi kasvualustaksi.

– Pekilo-sieni kasvaa todella monenlaisella raaka-aineella, oikeastaan missä vain, missä on jotain orgaanista. Se voi olla maissia, vehnää, riisiä. Melkein mistä tahansa jalostamosta löytyy sivuvirtoja, joilla Pekilo-sieni kasvaa, arvioi Ellilä.

Enifer, sieniproteiini, Pekilo-proteiinijauhoPekilo-proteiinijauhe on väriltään vaaleaa ja maultaan neutraalia.MTV

Vanha idea uuteen käyttöön

Itse Pekilo-prosessi keksittiin Suomessa jo 1960-luvulla ja kaupallistettiin 1970-luvulla.

– Aikanaan tämän prosessin avulla jalostettiin metsäteollisuuden sivuvirroista rehuproteiinia. Me ollaan jalostamassa tätä ideaa vähän pidemmälle, kuvailee Ellilä.

Seuraava askel on Pekilo-proteiinin käyttö ihmisten ruokana.

– Sitä voi käyttää melkein missä vain. Olemme testanneet sitä lihaa korvaavissa tuotteissa, burgereissa, kasvispullissa, mutta myös leivonnaisissa, leivässä, pullissa ja maitoa korvaavissa tuotteissa. Se toimii yllättävän hyvin esimerkiksi jugurteissa. Yksi Pekilo-proteiinin hienoja ominaisuuksia on, ettei se juuri maistu miltään. Siitä ruokateollisuus tykkää, koska kasviproteiineissa on yleensä pahoja sivumakuja, joita joudutaan peittelemään, selittää Ellilä.

Pekilo-proteiinille haetaan uuselintarvikelupaa tänä vuonna, joten parhaassa tapauksessa Pekilo-tuotteita voi olla kaupan hyllyllä parin kolmen vuoden päästä.

Enifer, sieniproteiini, Simo ElliläEniferin toimitusjohtaja Simo Ellilä uskoo Pekilo-proteiinin mahdollisuuksiin maailmalla.MTV

Lisää tehtaita suunnitelmissa

Startup-yritys on onnistunut rahoituksen keräämisessä ja 33 miljoonaa euroa maksavan proteiinitehtaan rahoitus on jo kasassa.

– Viimeiset kaksi vuotta ovat olleet startupeille vaikeita rahoituksen kanssa, mutta me olemme siihen nähden onnistuneet erittäin hyvin. Uskon, että ennen kaikkea tämä Pekilo-prosessin historia luo uskottavuutta myös sijoittajien keskuudessa, pohtii Ellilä.

Seuraavan tehtaan paikkaa etsitään jo Keski-Euroopasta.

– Uskomme, että Kirkkonummen tehdas on ensimmäinen ja niitä tulee nousemaan kuin sieniä sateella tulevaisuudessa. Me nähdään, että sieniproteiinista tulee ihan uudenlainen merkittävä proteiinikategoria kasviproteiinien rinnalle, visioi Ellilä.

Lue myös: Biotekniikkaa, sateliitteja ja proteiinia ilmasta – näin suomalaiset startup-yritykset mullistavat ruokateknologiaa

Sienirihmastoista voidaan valmistaa nyt makkaroita ja pihvejä: "Kyllä maistuu myös lihansyöjille"

Lisää aiheesta:

Ilmasta ruokaa valmistava tehdas valmistuu pian Vantaalle Suomalaisyritys tähtää ötököillään Euroopan-markkinoille: Mustasotilaskärpänen tekee jätteestä uusien tuotteiden raaka-aineitaBiotekniikkaa, sateliitteja ja proteiinia ilmasta – näin suomalaiset startup-yritykset mullistavat ruokateknologiaaUskomaton suomalaiskeksintö voi olla elintarviketeollisuuden "uusi vehnä" – ilmasta proteiinipitoista ruokaaUusi tapa tuottaa ruokaa on kuin tieteiselokuvasta! Ravintoa ilmasta tuottava espoolaisyritys tarjoaa ratkaisua maailman ruokapulaanOnko sci-fi leffojen maailma jo täällä? Espoolainen yritys valmistaa ruokaa ilmasta bakteerien ja aurinkosähkön avulla! – "Sitä voi olla lisukkeena leivässä tai jugurtissa"
RuokaTiedeYritykset ja bränditKotimaaKirkkonummiMakuja

Tuoreimmat aiheesta

Ruoka
  • Eilen17:44
    Huomenta Suomi

    Erikoinen suolakurkku hämmensi suorassa lähetyksessä – mikä on suolakurkun ja maustekurkun ero?

  • Eilen09:42
    Sikke Sumari

    Sikke Sumarilta tärkeä muistutus oliiviöljyn käytöstä: "Mitä ne ihmiset luulevat?"

  • 1.11.17:43
    Ravintolat

    Katrina on työskennellyt tarjoilijana yli 20 vuotta – tällaisia ovat suomalaiset asiakkaat

  • 31.10.17:47
    Jäätelö

    Aamujuontajalta täystyrmäys oudolle uutuusjäätelölle

  • 30.10.17:02
    Kasvikset

    Halpaa sesonkikasvista myydään nyt huimat määrät – sopii jopa pastaan!