Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Lifestyle
Makuja-sivujen kansikuva
Makuja
Etusivu
Ruokauutiset
Reseptit
Reseptihaku
Halpa vs. kallis
Koko Suomi leipoo

Ruokakauppiailta kädenojennus pohjoisen valjakkokoirille – taustalla huoli yrittäjistä: "Säästöt joudutaan aloittamaan koirista"

travelarium.ph
Julkaistu 30.12.2020 10:27
Toimittajan kuva

Outi Jaatinen

outi.jaatinen@mtv.fi

Koiranruokatoimituksia jaetaan noin 70 yrittäjälle.

Videolla kerrotaan matkailusta Lapissa. Pelastaako joulunajan kotimaanmatkailu yrittäjien tilanteen?

150 K-ruokakauppiasta on yhdessä hankkinut rekallisen koiranruokaa toimitettavaksi Pohjois-Suomen valjakkokoirayrittäjille, kertoo K-ryhmä tiedotteessaan. Tempauksen tavoitteena on tarjota akuuttia apua koronapandemiasta seuranneen turismikadon aiheuttamaan vaikeaan tilanteeseen.

Kerroimme aiemmin, että Lapin huskysafariyrittäjät ovat joutuneet ahdinkoon, kun valtaosa turisteista on jäänyt kotiin. Jotkut yrittäjät ovat laajentaneet toimintaansa esimerkiksi koirakummiuteen.

LUE MYÖS: K-kaupan "Jonne-setistä" hitti – kauppias Harri perustelee, miksi ei kiellä energiajuomia: "En ole sellainen taikuri, että saisin nuoret ostamaan mysliä ja luomupiimää"

Idean takana vantaalainen K-kauppias

Idea tempaukseen tuli vantaalaisen K-Market Rekolan kauppias Minna Kelamolta. Hän oli alkanut pohtia, miten hän ja muut K-kauppiaat voisivat auttaa vaikeassa tilanteessa olevia valjakkokoirayrittäjiä.

– Sekä Lappi että valjakkokoirat ovat vahvasti sydäntäni lähellä ja itsellänikin on kaksi ivalolaiselta valjakkotarhalta kotoisin olevaa koiraa. Pohjoisen yrittäjien tämänhetkinen tilanne tuntuu todella kovalta. Monella valjakkotarhalla tilanne turismin loppuessa on se, että säästöt joudutaan aloittamaan koirista, hän kertoo tiedotteessa.

Toimitukset alkavat tällä viikolla

Joulukussa Kelamo perusti Facebookin ”Husky-projektin”, jossa tavoitteena oli kerätä yhteinen koiranruokatoimitus valjakkoyrittäjille. Projektiin ilmoittautui 150 K-ruokakauppiasta ja kokoon kerättiin rekallinen koiran kuivaruokaa. Valjakkoyrittäjiltä varmistettiin, että ruoka soveltuisi koirien tarpeisiin.

Tiedotteessa kerrotaan, että toimitukset pohjoisen tarhoille alkavat vuoden viimeisellä viikolla ja niitä jaetaan noin 70 yrittäjälle. Kukin tarha saa 1-2 lavallista koiraruokaa tarhan koosta riippuen. Tiedotteen mukaan ruokittavia koiria on yhteensä yli 5 000.

LUE MYÖS: Bongasitko? Lidlin maitopurkkeihin ilmestyi uusi merkintä – muistuttaa tärkeästä asiasta: "Tarkkasilmäiset ovat huomanneet..."

Lähde: K-ryhmän tiedote

Lisää aiheesta:

Somesta ja Netflixistä tuttu juustopuoti laittaa lapun luukulle HelsingissäCitymarketit järjestävät Mammuttimarkkinat poikkeustilasta huolimatta: "Jätimme kampanjasta pois irtomakeiset, että ei synny ruuhkia karkkihyllyille"Matkailualan syvä ahdinko sai pohtimaan synkkiä vaihtoehtoja – kuusamolaisilta husky-yrittäjiltä loistoidea: "Ei tarvitse pelätä, että koirilta loppuu ruoka"Koronavirusepidemia toi ruoan verkkokauppojen suosioon jättimäisen piikin – kotiin tilattuja ruokaostoksia voi joutua odottamaan jopa viikon"Karanteeniboksien" kauppa käy kuumana – suomalaisyritykset taistelevat myyntien romahtamista vastaan: "Yksin tästä ei selvitä, kilpailemalla tilanteesta ei tehdä lainkaan parempaa"Wolt otti käyttöön nerokkaan tavan koronaviruksen leviämisen ehkäisyyn – Suomen maajohtaja vetoaa nyt viranomaisiin: "Antakaa ravintoloiden pitää kotiinkuljetukset auki kaikissa tilanteissa"
KoiratLemmikitMatkailuRuokakauppaMakuja

Tuoreimmat aiheesta

Koirat
  • 12:33
    Lemmikit

    Matti pelkää vapaana lähestyviä koiria: "Olen potkinut ja lyönyt kepillä niitä päähän"

  • Eilen16:38
    Luonto ja eläimet

    IL: Raision koirahyökkäyksen uhri Matias, 16, kiittää auttajiaan, joista toista purtiin kaulaan – "Olisin varmaan kuollut"

  • Eilen14:49
    Väkivalta

    Hurja koirahyökkäys Raisiossa – tutkija kertoo, miksi koira puree ja mikä tapauksessa mietityttää

  • 13.9.07:33
    Sovellukset

    Ville kehitti ratkaisun koiranomistajien kesto-ongelmaan

  • 5.9.10:26
    Lemmikit

    Ihmishengenkin pelastanut Riki oli lopetusuhan alla – poliisikoiran tulevaisuus valoisa onnistuneen somekeräyksen ansiosta