Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Lifestyle
Makuja-sivujen kansikuva
Makuja
Etusivu
Ruokauutiset
Reseptit
Reseptihaku
Halpa vs. kallis
Koko Suomi leipoo

Pienen tytön kysymys tiivistää leipäjonojen ongelman – Tampereella kehitettiin täysin uudenlainen ruoka-avun konsepti, jossa kaikki tuotteet ovat ilmaisia

3:49Tässä puodissa kaikki on kävijöilleen ilmaista – Tampereella keksittiin vaihtoehto leipäjonoilleTässä puodissa kaikki on kävijöilleen ilmaista – Tampereella keksittiin vaihtoehto leipäjonoille
Julkaistu 02.05.2021 14:53
Toimittajan kuva
Hanna Vaittinen

hanna.vaittinen@mtv.fi

Tampereen Nekalaan avautuu toukokuussa myymälämäisiä ruokajakelupisteitä, josta vähävaraiset voivat hakea ruoka-avustuksensa leipäjonojen sijaan.

Noin 85 neliön Puoti-myymälä on kodikas ja tyyliltään hieman maalaisromanttinen. Jos ei tietäisi, sitä voisi luulla pieneksi erikoisruokamyymäläksi.

Sitä se periaatteessa onkin, sillä Puodista ruoka-avustuksen saaneet ihmiset voivat tulla noutamaan tuotteensa suoraan myymälän hyllyiltä. Tuotteet vaan ovat heille ilmaisia, koska ruoka-apu on tarkoitettu vähävaraisille ja muuten taloudellisessa ahdingossa oleville.

Evankelisluterilaisen kirkon elintarvikeavun koordinaattori Marja Palkosen mukaan myymälämäinen jakelupiste on paitsi käytännöllinen, myös vähävaraisille kunnioittavampi.

Ruoka-avun tarve kasvaa

Kuten monissa muissa suurissa kaupungeissa, myös Tampereella ruoka-avun tarve on kasvanut. Ruoka-apuun turvautuu yhä enemmän nuoria ja lapsiperheitä.

Palkonen muistelee, kuinka näki pienen tytön äitinsä kanssa jonottamassa ruokajakelussa. Tyttö kysyi äidiltään, miksi he oikein siinä jonottavat. Äiti yritti parhaansa mukaan selittää, että he tarvitsevat sen ruoan.

Ei pienen tytön paikka ole leipäjonossa, muistaa Palkonen miettineensä tuolloin sydän syrjällään.

Puoti tarjoaakin sen kävijöilleen hienovaraisen ja kunnioittavan tavan hakea ruoka-apua.

– Onhan se ihmisen itsensä kannalta arvostavampaa, että hän voi olla myymälämäisessä ympäristössä ja valita ne tuotteet.

Toinen tärkeä hyöty myymälästä on se, ettei ruokaa ei mene hävikkiin. Kylmäketjut eivät katkea ja ihmiset saavat valita tuotteet oman mieltymyksensä ja ruokavalionsa mukaan.

Palkosen mukaan Puotia on suunniteltu jo vuosia, ja kiinnostusta konseptia kohtaan on jo kuultu muista kaupungeista.

– Me ajattelemme täällä, että myös vähävaraisella on oikeus valita.

Lue myös:

Jukka kauhistui kotipaikkansa ruokajonossa ja antoi oman kassinsa pienten lasten äidille: "Ei ollut sydäntä kävellä ohi" – näin hän tahtoo nyt auttaa muita

Heikki Hursti muistelee liikuttavaa hetkeä televisiossa kolme vuotta sitten – sen jälkeen alkoi tapahtua: "Jopa Suomessa ollut Metallica lahjoitti 25 000 euroa"

Lisää aiheesta:

Tampereella hätä näkyy ruokakassijaossa – ukrainalainen Anna ei selviäisi ilman apua: "Kiitos, että autatte meitä"Helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu kritisoi leipäjonoja: "Suurin osa avun saajista tavallista jengiä, joille lyhyt jonotus on halpa hinta arvokkaasta kassista"Laila oli hakemassa hävikkiruokaa vähävaraiselle perheelle, kun hyväsydäminen mies halusi auttaa ostamalla kärryllisen ruokaa – "Lopuksi hän laittoi vielä ison suklaarasian"Jukka kauhistui ruuhkaisaa leipäjonoa ja antoi oman kassinsa pienten lasten äidille: "Ei ollut sydäntä kävellä ohi" – näin hän tahtoo nyt auttaa muitaKoronan kasvattamat ruokajonot järkyttävät jopa kaiken nähnyttä Heikki Hurstia: "Olen täällä, koska viimeiset rahani ovat tässä"Salaperäinen Brother Christmas jakaa ravintoloiden hävikkiruokaa kodittomille – "He olivat niin iloisia"
RuokakauppaKöyhyysMTV Uutiset LiveMakuja

Tuoreimmat aiheesta

Ruokakauppa
  • 09:43
    Juomat

    Totuus Hartwallin omenalimusta voi yllättää

  • to08:20
    Ruoka

    "Tofupervoilu" teki paluun – K-kaupoissa näkyy nyt selkeä proteiini-ilmiö

  • ma17:22
    Ruoka

    Käsittämätön ilmiö: Kauppojen joulukalentereita ja -pipareita hävikkiin jo syyskuussa

  • ma08:22
    Ruoka

    Paistopisteiltä löytyy "ylivoimainen välipala" – leipomojohtaja nimeää käänteentekevän hetken suosiossa

  • 15.10.08:22
    Ruoka

    Ykköskasvis uunijuureksiin! Ostoskoriin kannattaa napata nyt edullinen kuitupommi