Makuja-sivujen kansikuva
Makuja

Pahoja saatavuushaasteita: Suosikkituotteesta on nyt pulaa ruokakaupoissa

pakastemansikat
Kotimainen pakastemansikka on kaupoista loppu.Shutterstock
Julkaistu 14.05.2025 17:01

Wenla Wallin

wenla.wallin@mtv.fi

Vaikea satokausi viime vuonna aiheuttaa nyt pulaa kotimaisista pakastemansikoista.

Jauhelihahyllyt ovat olleet tyhjillään jo jonkin aikaa, mutta nyt on pulaa myös kotimaisista pakastemansikoista, Keskolta ja S-ryhmältä kerrotaan. Syynä on viimevuotinen huono sato.

– On totta, että kotimaisessa pakastemansikassa on tällä hetkellä valitettavasti saatavuushaasteita. Pahoittelemme tätä. Viime vuoden satokausi kotimaisen mansikan osalta epäonnistui ja satoa saatiin kerättyä vain noin puolet normaalitasoon nähden, sanoo S-ryhmän tuoteryhmäjohtaja Kim Strömsholm.

Myös Keskolta kerrotaan viime satokauden olleen haastava. 

– Kyllä, kotimaisessa pakastemansikassa on tällä hetkellä saatavuushaasteita, sillä viime satokausi oli erittäin vaikea ja osalla viljelmiä sato jäi huomattavasti pienemmäksi kuin aiempina vuosina, kertoo Keskon osto- ja myyntipäällikkö Kirsi Väistö.

Lue myös: Ostitko maissia K- tai S-kaupasta? Ruokavirastolta varoitus

Tällä hetkellä saatavilla vain ulkomaisia pakastemansikoita

S-ryhmältä kerrotaan pakastemansikoiden kysynnän olleen nousussa viime vuosina. Tällä hetkellä valikoimasta löytyy ulkomaisia pakastemansikoita. Kotimaisista marjoista saatavilla on herukoita, metsämarjoja, pensasmustikkaa ja puutarhavadelmia.

– Tuomme kotimaiset pakastemansikat valikoimaamme heti, kun uutta satoa on saatavilla, Strömsholm lupaa. 

Lue myös: Jopa neljäsosa ruokakauppalaskusta menee "sattumiin" – kannattaisi vähentää, sanoo professori

Katso myös: Videolla vinkit mansikoiden pakastamiseen ja mansikkaherkkuun

7:28imgKotitalouden lehtori Anu Heinaro antaa videolla mansikkavinkkejä.

Tuoreimmat aiheesta

Ruokakauppa