Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Lifestyle
Makuja-sivujen kansikuva
Makuja
Etusivu
Ruokauutiset
Reseptit
Reseptihaku
Halpa vs. kallis
Koko Suomi leipoo

Nakkikikka-Samulilla on takataskussaan toinenkin vinkki: "Kökkömöölösmoothie" on helpoin tapa syödä puoli kiloa kasviksia yhdeltä istumalta

1:06Estääkö vesi avokadoa tummumasta? Testasimme somea kohauttaneen niksin yllä olevalla videolla!
Julkaistu 22.11.2020 08:59

Petra Tuominen

petra.tuominen@mtv.fi

Satokausikalenterin Samuli Karjula vinkkaa tällä kertaa, miten saa syötyä helposti puoli kiloa kasviksia lähes yhdeltä istumalta.

Videolla testataan suosittu avokadoniksi. Toimiiko se?

Kerroimme marraskuussa Satokausikalenterin perustajan Samuli Karjulan näppärästä nakkikikasta. Samulin nerokkaan niksin avulla sinun ei tarvitse enää pilkkoa nakkeja yksitellen leikkuulaudalla, vaan voit tehdä sen nakkien omassa paketissa. Nakkikikka on loistava erityisesti silloin, jos perheessä sattuu olemaan lemmikkieläimenä vaikkapa nakeille perso koira.

– Koira on ihan hajalla, kun ei enää tipu nakinpaloja lattialle leikkuulaudalta, Samuli kertoi MTV:lle aiemmin.

LUE LISÄÄ: Samulin nerokas nakkikikka mullistaa nakkien pilkkomisen: "Koira on ihan hajalla, kun ei enää tipu nakinpaloja lattialle"

Puoli kiloa kasviksia yhdessä dipissä

FinRavinto 2017 -tutkimuksesta selviää, että Suomessa vain 14 prosenttia miehistä ja 22 prosenttia naisista syö suositusten mukaisesti puoli kiloa kasviksia päivässä. Luvut ovat huolestuttavia, sillä kasviksia syömällä tekee palveluksen sekä itselleen, että ympäristölle. Satokausikalenterin missiona onkin kasvisten kulutuksen edistäminen ja monipuolistaminen. Yhtenä työkaluna toimii vuosittain julkaistava huippusuosittu Satokausikalenteri -seinäkalenteri.

Nakkikikka-Samulilla on kuitenkin takataskussaan myös toinen vinkki, joka ei tällä kertaa liity nakkeihin. Kasvisten puolestapuhujana tunnettu Samuli nimittäin vinkkaa reseptin, jonka avulla saa syötyä päivän suositellun kasvismäärän yhdeltä istumalta.

– Se on helpoin tapa syödä puoli kiloa kasviksia, Samuli sanoo.

Kyseessä on guacamoletyylinen avokadodippi, jonka voi nautiskella perinteiseen tyyliin vaikkapa nachojen kanssa. Samuli kutsuu reseptiä leikkisästi nimellä "kökkömöölösmoothie", koska ainekset sekoitetaan tehosekoitimessa, eikä dippi ole virallisesti guacamolea. Termi "kökkömöölö" tulee siis guacamole-nimestä. Kasviksia tähän reseptiin uppoaa reippaasti yli puoli kiloa. 

Testaa sinäkin!

Samulin "kökkömöölösmoothie" eli avokadodippi

2 avokadoa (300 g)
1 rs kotimaisia kirsikkatomaatteja (200 g)
2 valkosipulinkynttä (30 g)
1 punasipuli (70 g)
1 pnt korianteria 
2 chiliä
½ dl limen mehua

Laita ainekset tehosekoittimeen ja aja sileäksi. Mausta suolalla. Narauta nachopussi auki ja lapioi suuhun.

LUE MYÖS: Pakko testata! Susanna leipoi joulutortut tavalla, jota moni ei ole tullut edes ajatelleeksi: "Näistä tuli uudet suosikkimme"

Lisää aiheesta:

Elina kehitti herkullisen version perinteisestä pyttipannusta – perunoille yllättävä korvaajaHeli, Jesse ja Jaska todistavat, että kaikki ruoat voi kokata ulkona – suklaa-vaahtokarkkijälkkäristä hitti: "Nopea ja simppeli"Arkiruokahitti! Samulin nakkikeitossa hyödynnetään nerokasta nakkikikkaa – oletko jo testannut?Outi lisää lihapulliin yhden raaka-aineen, ja niistä tulee pehmeimpiä ikinä: "Jos et ole vielä testannut tätä kikkaa, kannattaa"Samulin nerokas nakkikikka mullistaa nakkien pilkkomisen: "Koira on ihan hajalla, kun ei enää tipu nakinpaloja lattialle"Naisen neronleimaus: Teki 50 ateriaa kerralla lounasevääksi – näin se onnistuu, ja hyvin mahtuu pakastimeen
RuokaMakuja

Tuoreimmat aiheesta

Ruoka
  • Eilen17:14
    Ruokakauppa

    100 päivää jouluun! Näin saat joulukonvehteja yli puolet halvemmalla

  • Eilen11:01
    Pasta

    Pastasta ja perunasta saa terveellisempää yhdellä kikalla

  • Eilen07:45
    Puuro

    Kaurapuuron joukkoon kannattaa nyt laittaa yksi ainesosa

  • 14.9.17:33
    Leivonta

    Kakkuleipuri antoi asiakkaalle tilauksen ja pyysi anteeksi – pian selvisi syy

  • 14.9.09:46
    Ruoanlaitto

    Älä pese paistinpannua heti käytön jälkeen