Satokausikalenterin Samuli Karjula vinkkaa tällä kertaa, miten saa syötyä helposti puoli kiloa kasviksia lähes yhdeltä istumalta.
Videolla testataan suosittu avokadoniksi. Toimiiko se?
Kerroimme marraskuussa Satokausikalenterin perustajan Samuli Karjulan näppärästä nakkikikasta. Samulin nerokkaan niksin avulla sinun ei tarvitse enää pilkkoa nakkeja yksitellen leikkuulaudalla, vaan voit tehdä sen nakkien omassa paketissa. Nakkikikka on loistava erityisesti silloin, jos perheessä sattuu olemaan lemmikkieläimenä vaikkapa nakeille perso koira.
– Koira on ihan hajalla, kun ei enää tipu nakinpaloja lattialle leikkuulaudalta, Samuli kertoi MTV:lle aiemmin.
LUE LISÄÄ: Samulin nerokas nakkikikka mullistaa nakkien pilkkomisen: "Koira on ihan hajalla, kun ei enää tipu nakinpaloja lattialle"
Puoli kiloa kasviksia yhdessä dipissä
FinRavinto 2017 -tutkimuksesta selviää, että Suomessa vain 14 prosenttia miehistä ja 22 prosenttia naisista syö suositusten mukaisesti puoli kiloa kasviksia päivässä. Luvut ovat huolestuttavia, sillä kasviksia syömällä tekee palveluksen sekä itselleen, että ympäristölle. Satokausikalenterin missiona onkin kasvisten kulutuksen edistäminen ja monipuolistaminen. Yhtenä työkaluna toimii vuosittain julkaistava huippusuosittu .