Viiniasiantuntija muistuttaa tärkeästä toimenpiteestä, joka tulisi aina tehdä viinille kuin viinille.
Viiniasiantuntija Ilkka Sirén vieraili torstaina Huomenta Suomessa ja antoi omat tärppinsä juhannusviinien valintaan. Sirén vinkkasi oman suosikkinsa grilliruoille.
– Jos minulta kysytään, että mikä on "the best grilliviini", niin mielestäni puolikuiva roseeviini on aika tykki. Se käy hyvin monenlaisten ruokien kanssa… kana, kala, kasvisruoat, jopa jotkut bbq-ribsit, niin jes!
Lue myös: Yleinen harhaluulo grilliviineistä – asiantuntijalta juomasuositus: "On aika tykki"
"Lähtökohtaisesti suosittelen, että laittakaa viinit kylmään"
Samalla asiantuntija muistutti myös tärkeästä seikasta: viinin tarjoilulämpötilasta.
– Se vaikuttaa todella paljon. Lähtökohtaisesti suosittelen, että laittakaa viinit kylmään, oli se sitten valko-, rosee-, tai punaviini. Kaikki vain kylmään. Mieluummin liian kylmää kuin lämmintä.
Sirén muistuttaa, että viini lämpenee kyllä nopeasti, kun se kaadetaan lasiin – etenkin kesähelteillä. Ei siis tarvitse pelätä sitä, että esimerkiksi punaviini olisi liian kylmää.
