Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Lifestyle
Makuja-sivujen kansikuva
Makuja
Etusivu
Ruokauutiset
Reseptit
Reseptihaku
Halpa vs. kallis
Koko Suomi leipoo

Miksi kauppojen hyllyt ovat vieläkin tyhjinä Myllyn Paras -makaronista?

Kauppojen hyllyt ammottavat yhä tyhjyyttään tietyistä Myllyn Paras -pastatuotteista.
Kauppojen hyllyt ammottavat yhä tyhjyyttään tietyistä Myllyn Paras -pastatuotteista.MTV
Julkaistu 15.09.2023 11:20

Petra Tuominen

petra.tuominen@mtv.fi

Makaronitilanteen piti jo normalisoitua Myllyn Parhaan jättitakaisinvedon jälkeen, mutta kauppojen hyllyt näyttäisivät yhä olevan tyhjää täynnä. Mistä on kyse?

Ruokakauppojen hyllyt tyhjenivät kesän alussa makaroneista pastavalmistajan tiedottaessa jättimäisestä takaisinvedosta.

Iso erä erilaisia pastatuotteita vedettiin tuolloin varotoimenpiteenä myynnistä Lantmännen Cerealian toimesta, koska muutamista tuotteista löytyi pieniä metallinpaloja.

Lue myös: Myllyn Paras -tuotteista tuhansia reklamaatioita – kuluttajapalvelu täysin tukossa: "Emme ole koskaan kohdanneet samanlaista tapausta"

Makaronin, rakettispagetin ja kuviopastojen tuotanto oli pysähdyksissä Myllyn Parhaan omistavan Lantmännen Cerealian Hyvinkään tehtaalla kesäkuun puolivälistä alkaen pastalinjan konerikon seurauksena. Elokuussa yritys viimein tiedotti pastatuotannon jälleen käynnistyneen ja tilanteen normalisoituvan pian. Kauppojen hyllyiltä kadonneiden pastatuotteiden oli määrä palata kauppoihin arviolta elo-syyskuun vaihteessa.

Pastahyllyt yhä tyhjinä – miksi?

Satunnaisia eriä kyseisiä pastatuotteita onkin jo kaupoissa näkynyt, mutta hyllyt ovat silti monin paikoin yhä tyhjinä. 

Myllyn Parhaan omistavan Lantmännen Cerealian viestintäpäällikkö Emelie Bontesse de Filippis kertoo MTV Uutisille yrityksen tekevän nyt kaikkensa, että Hyvinkäällä pystyttäisiin tuottamaan ja tehtaalta toimittamaan niin paljon makaronia kuin mahdollista.

– Kesän jälkeisten neljän ensimmäisen tuotantoviikon aikana meillä on ollut joitain häiriöitä, mikä on hyvin normaalia tämäntyyppisen tuotannon ylösajovaiheessa. Tuotannon aloittaminen tyhjästä on monimutkainen toimenpide, ja tavallisesti tarvitaan jonkin aikaa koneen hienosäätöön ja tasaisen laadun varmistamiseksi.

Lue myös: Makaronilaatikko muuttuu epäterveelliseksi, jos teet sen näin – Hanna Partanen muistuttaa ruoanlaiton sudenkuopista

Kaikki menee, mikä kauppoihin tulee

Viestintäpäällikön mukaan tuotanto kuitenkin nyt pyörii tehtaalla ja työntekijät ahkeroivat pastatuotannon parissa. Koska pastavarastoa ei vielä ole ehtinyt kertymään tehtaalle, näkyy tilanne edelleen kauppojen hyllyillä. 

– Tiedämme, että kysyntä on erityisen kovaa nyt, koska pulaa tuotteista on ollut pitkään. Hyllyille laitettu pasta napataan nopeasti ja löytää tiensä kuluttajien keittiöihin ja kaappeihin. Kaiken kaikkiaan on vaikea ennustaa, milloin tilanne kaupoissa palautuu normaaliksi, mutta todennäköisesti siihen menee vielä jonkin aikaa.

Jättitakaisinvedon myötä Myllyn Parhaalle tuli luonnollisesti runsaasti reklamaatioita. Nyt lähes kaikkiin yhteydenottoihin on viestintäpäällikön mukaan jo pystytty vastaamaan ja tuotteita ostaneille korvattu ostosumma. Yritys ei kuitenkaan halua kommentoida tapauksen taloudellisia vaikutuksia.  

Lue myös: Hans Välimäki vinkkaa pastaohjeen "köyhään keittiöön" – oletko maistanut tätä?

Katso myös: Liha-makaronilaatikkoa halvemmalla! Korvaa jauheliha tällä lihatuotteella

2:34Liha-makaronilaatikkoa halvemmalla! Korvaa jauheliha tällä lihatuotteella – testasimme säästövinkinTestasimme säästövinkin!

Katso Makuja-sivuston parhaat reseptit!

Lisää aiheesta:

Milloin makaronitilanne normalisoituu kaupoissa?Fakta Suomessa myytävästä spagetista voi yllättääYllättävä tieto makaronipulasta – tyhjiin hyllyihin myös toinen syy: "Kukaan ei voinut ennakoida"Viimeinkin! Myllyn Paras antoi arvion, milloin makaronit palaavat kauppoihinMilloin suomalaiskaupoista saa taas makaronia?Suosikkipastat loppumassa kaupoista jättitakaisinvedon takia: "Olemme pahoillamme"
PastaRuokakauppaRuokaUutisohjelmien aiheetMakuja

Tuoreimmat aiheesta

Pasta
  • Eilen11:01
    Ruoka

    Pastasta ja perunasta saa terveellisempää yhdellä kikalla

  • 8.9.17:17
    Ruoka

    "Miljoonan dollarin spagetti" – herkullinen jauhelihapasta nousi hitiksi

  • 12.8.17:03
    Ruoka

    Näin saat makaronilaatikosta parempaa: "Yksinkertaisesti parasta kotiruokaa"

  • 11.8.13:28
    Ruoka

    Ruokasivuston reseptistä pastamyrsky Italiassa – "Kansainvälinen selkkaus"

  • 10.8.09:43
    Ruoka

    Tiiun lasagnea ylistetään: "Jos pitäisi syödä vain yhtä ruokaa loppuelämä, niin se olisi tämä"