Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Lifestyle
Makuja-sivujen kansikuva
Makuja
Etusivu
Ruokauutiset
Reseptit
Reseptihaku
Halpa vs. kallis
Koko Suomi leipoo

McDonald'sia soimataan sosiaalisessa mediassa – sama ongelma jatkunut jo vuosia

Shutterstock
Julkaistu 13.03.2017 20:03

MTV LIFESTYLE

Pikaruoan ystävät ympäri maailmaa ovat jo vuosia valittaneet samasta asiasta, mutta mikään ei ole muuttunut. McDonald'sin isot ranskalaiset tarjoillaan puolityhjästä kartongista kerta toisensa jälkeen.

Hampurilaisravintoloiden mainoskuvat annoksistaan ovat usein täysin eri maata paketista löytyvän tuotteen kanssa. 

Valituksia on vuosikaudet tullut kuitenkin aivan toisesta aiheesta. Sosiaalisen median perusteella ongelma on maailmanlaajuinen ja jatkunut jo vuosien ajan.

Kyse on tietenkin ranskalaisista. Tai paremminkin niiden puutteesta. McDonald's on saanut muun muassa Twitterissä kommentteja pettyneiltä asiakkailta. Isot ranskalaiset näyttävät usein olevan kaikkea muuta kuin supersized.


Jos kuva ei näy, voit katsoa sen täältä.

– Tilasin isot ranskalaiset McDonald'silla ja sain ison rasian, mutta puolityhjänä. Jälleen kerran, valittelee yksi vakioasiakas tapahtunutta Twitterissä.

Isommat ranskalaiset ateriansa kylkeen tilanneita, pettyneitä asiakkaita löytyy valitusten perusteella ainakin Englannista, Yhdysvalloista ja Intiasta. 

– Otin aterian mukaan, avasin pakkauksen kotona ja löysin puolityhjän kartongin, vaikka tilasin isot ranskalaiset. Mistä maksoin ekstraa? kyselee toinen pettynyt.

Jos kuva ei näy, voit katsoa sen täältä.

– Ei ole mitään syytä, miksi asiakkaalle tarjoiltaisiin mitään muuta kuin täysi astiallinen ranskalaisia, toteaa ruokajätin edustaja ja toivoo, että annoskokoihin pettyneet asiakkaat laittaisivat palautetta asiakaspalveluun tai suoraan ravintolaan, josta ovat tilauksen tehneet. 

Mäkkärin ranskalaiset

Lähteet: Mirror, The Sun, Twitter

***

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lisää aiheesta:

Nainen tilasi paistettua kanaa – pinnan alta paljastui jotain käsittämätöntä: "Kuinka ihmeessä…"Grace tilasi paristoja – verkkokauppa korvasi varastosta loppuneen tuotteen käsittämättömällä tavalla Robertin kuppi meni totaalisesti nurin, kun hän näki törkeän tekstin vaimonsa patongissa – pian selvisi asian todellinen laitaRavintolan nerokkaasta menusta tuli viraalihitti – kaikkien tuskastelevien pariskuntien pelastusRavintolan henkilökunta oli nukahtanut – humalainen mies teki itse ruokansaNainen kyllästyi McDonald’sin rikkinäisiin jäätelökoneisiin – kehitti apuun erikoisen sovelluksen: "Tunnen itseni aktivistiksi"
Mitä ihmettä?PikaruokaMakuja

Tuoreimmat aiheesta

Mitä ihmettä?
  • 21.10.06:34
    Internet

    Pätkiikö netti? Syy saattaa piillä keittiössä

  • 8.10.19:10
    Chile

    Maailman kuivimmassa paikassa tapahtui ihme

  • 5.10.07:35
    Niksit

    Raivostuttavan muovipakkauksen avaaminen onkin yllättävän helppoa – ja onnistuu ilman saksia!

  • 24.9.18:58
    Ikääntyminen

    Oletko syntynyt 1980-luvulla? Kaikki nämä arkiset asiat ovat sinua nuorempia

  • 22.9.20:08
    Luonto ja eläimet

    Taloyhtiötä Saksassa piinannut "nuorisoporukka" olikin etana