Yhdysvaltalainen toimittaja Jenny Sugar kertoo Popsugar-sivustolla, miten kävi, kun hän päätti syödä aamupalaksi vihanneksia kuukauden ajan.
Tyypillinen aamupala sisältää vihanneksia lähinnä leivän päällisten muodossa. Myös toimittaja Jenny Sugar oli aiemmin tottunut syömään aamupalakseen kaikkea muuta paitsi vihanneksia, kuten hedelmiä, marjoja ja puuroa.
Muutaman tunnin kuluttua päivän ensimmäisestä ateriasta makeanhammasta alkoi kolottaa. Jenny päätti yrittää selättää makeanhimonsa testaamalla vihannesten syömistä aamupalaksi. Hän oli kuullut tavan auttavan ongelmaan sosiaalisesta mediasta.
Aamupuuro vaihtui aamubataattiin
Aluksi Jenny kertoo sekoittaneensa aamuisen vihannesannoksensa, kuten porkkanaraasteen tai kukkakaaliriisin, puuronsa sekaan. Hän ei kuitenkaan innostunut yhdistelmän rakenteesta, vaikka maku miellyttikin.
Jenny päätti syödä vihannekset ja puuron erikseen. Hän höyrytti pienen kulhollisen pakastevihanneksia, kuten parsakaalia, kukkakaalia tai porkkanoita. Kulhon tyhjennettyään hän söi aamupuuron.

