Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Lifestyle
Makuja-sivujen kansikuva
Makuja
Etusivu
Ruokauutiset
Reseptit
Reseptihaku
Halpa vs. kallis
Koko Suomi leipoo

Hittijuoma saapui nyt myös Suomeen – "jos osaa tehdä kossukolan, osaa tehdä tämänkin"

Baarimestari Luca Bertamini vastaa olutcocktailien reseptiikasta. Kuvassa Sundog Lemonade -drinkkejä.
Baarimestari Luca Bertamini vastaa olutcocktailien reseptiikasta. Kuvassa Sundog Lemonade -drinkkejä.MTV
Julkaistu 10.06.2017 09:30
Toimittajan kuva

Kaisa Paavilainen

kaisa.paavilainen(at)mtv.fi

Maailmalla suosittuja olutcocktaileja päästään tänä kesänä nauttimaan myös kotimaisilla terasseilla.

Olut maistuu suomalaisille etenkin kesällä, mutta harva on tullut ajatelleeksi, että se sopii myös cocktailien raaka-aineeksi.

Maailmalla olutcocktailit ovat olleet suosittuja jo muutaman vuoden ajan, ja nyt ilmiö on rantautumassa myös Suomeen. Saimaan Juomatehdas tuo olutravintoloihin neljä uniikkia olutcocktailreseptiä yhteistyössä Paradise City Beverage Companyn kanssa.

Olutcocktailien suunnittelussa on pyritty siihen, että juoman osaa valmistaa maallikkokin. Näin olutcocktaileja on helppo valmistaa myös olutravintoloissa ja vaikka kotikeittiössä.

– Ei tarvitse olla baarimestari osatakseen tehdä sellaisen. Jos osaa tehdä kossukolan, osaa tehdä tämänkin (olutcocktailin), sanoo Saimaan Juomatehtaan toimitusjohtaja Jussi Laukkanen.

Juomat on suunniteltu niin, että ne maistuvat myös heille, joiden lempijuomiin olut ei kuulu. Kussakin juomassa on oluen lisäksi lisämakua antava alkoholi, hedelmämehuja sekä makusiirappia.

Esimerkiksi Saimaa Island Ice Tean esikuvana on klassikkodrinkki Long Island Ice Tea. Sundog Lemonadessa maistuu Aperolin ja greipin katkeruus. Makeampien juomien ystäville sopii ananaksen ja kookoksen makuinen Pan-A and Pacific sekä omenainen Don Cloudy.

Raikas terassijuoma

Myös olutasiantuntija Heikki Kähkönen on sitä mieltä, että olut sopii mainiosti cocktaileihin, sillä monet nykyoluet ovat hyvin raikkaita ja monipuolisia. Etenkin terassilla nautittavaksi juomaksi olutcocktail on nappivalinta.

– Cocktailin pohjana olut on paljon parempi kuin halpa huono viini, jota käytetään esimerkiksi sangrian pohjana, Kähkönen sanoo.

Oluen humala tuo cocktailiin särmää ja hapokkuutta, jota perinteisissä drinkeissä ei ole. Etenkin belgialaistyyppiset vehnäoluet ja vaalea lager sopivat Kähkösen mielestä erityisen hyvin olutcocktailien pohjaksi. Nämä oluet maistuvat myös Saimaan Juomatehtaan resepteissä.

– Tämä tuo perinteisten viinacocktailien ja viinipohjaisten cocktailien maailmaan jotain ihan uutta. Tästä syntyy ihan kokonaan uusia maku-ulottuvuuksia.

***

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lisää aiheesta:

Valmistajat paljastavat suosituimmat lonkeromaut sekä flopit: "Lanttulonkero ei toiminut"Miten tehdä cocktaileja itse? Drinkkifestivaalien järjestäjät vinkkaavat herkullisen reseptinAlko ennustaa vuoden hittijuomat: Tämän oluen suosio se vain jatkuu – laseissa nyt jopa "nestemäisiä mokkapaloja"Oletko maistanut? Supersuosittua kesäjuomaa myydään vuosittain hurja määrä suomalaisravintoloissa: "Eikä suosiolle näy loppua"7 vuotta sitten eräältä oluenpanijalta jäi humalaa yli – syntyi erikoinen vesi, jota saa nyt SuomestakinSuomalaiset hurahtaneet etelän lomien suosikkijuomaan – ”lomamuistoja virkistäviä makuja halutaan nauttia myös kotimaassa”
OlutJuomatMakuja

Tuoreimmat aiheesta

Olut
  • Eilen16:59
    Juomat

    "Olutsekoilulle" stoppi: Vanha suosikki on taas hitti

  • 20.9.22:13
    Saksa

    Oluen ystävien superjuhla käynnistyi Saksassa

  • 26.8.05:39
    Alkoholi

    Miksi suomalaiset hylkäsivät viinan? MTV:n kierros yöelämässä paljasti sukupolvien välisen kuilun

  • 9.7.07:44
    Juomat

    Suomalaiset juovat nyt olutta, joka voi hämätä

  • 13.6.07:49
    Juomat

    Tässä on Suomen paras olut: "Taatusti keskustelua herättävä"