Erilaisia hävikkituotteita on tänä vuonna ilmestynyt kauppoihin kiihtyvään tahtiin. Nyt Fazer kertoo tuovansa markkinoille uuden, suklaisen version Makea Moka -pussistaan.
Videolla: Tiesitkö, että kaikki Amerikan pastillit maistuvat oikeasti samalta? Videolla raadin reaktio.
Vuosi sitten kerrottiin Fazerin uudesta ideasta kerätä normaalisti hävikkiin joutuvat makeiset jämäkarkkipussiksi.
– Nyt nämä muutoin erinomaiset, mutta muodoltaan tai väriltään hieman villimmät karkit pääsevät mukaan Makea Moka -pussiin. Jokainen pussi on sisällöltään uniikki, mutta komponentit ovat tuttuja Fazerin tuotebrändeistä Aarrearkusta, Tutti Frutista, Remixistä, Pantterista ja Ässästä, Fazerin vastuullisuusjohtaja Nina Elomaa kertoi tuolloin uudesta Makea Moka -karkkipussista.
Nyt makeisyhtiö tiedottaa lanseeraavansa samalla idealla myös suklaajämiä sisältävän pussin, Makea Choco Mokan. Väärän painoiset tai liian vähän rouhetta sisältävät Fazerin suklaalevyt päätyvät nyt palasina jämäpussiin.
