Tällaisia juomia suomalaiset valitsevat joulupöytäänsä.
Punaviini on joulun aikaan Alkon myyntilistojen kiistaton ykkössuosikki, mutta myös muut juomat löytävät nykyään tiensä suomalaisten ostoskoreihin.
Alkon tuoteviestintäpäällikkö Anri Lindström muistuttaa, että tuhti ja runsaan tanniininen punaviini ei ole paras mahdollinen valinta esimerkiksi perinteisen joulukinkun makupariksi.
– Punaviini on ehdottomasti se joulupöydän suosikki. Sen menekki kyllä kasvaa tuntuvasti jouluna. Joulupöydässä on kuitenkin alettu arvostamaan myös kevyempää tyyliä, Lindström kertoo MTV Uutisille.
Litramäärissä mitattuna lähes puolet (46 prosenttia) Alkossa joulusesonkina myydyistä juomista on punaviiniä. Suosituimpia ovat italialaiset punaviinit, kuten Amarone ja Ripasso. Hyviä kevyempiä punaviinivalintoja ovat Pinot Noir ja Beaujolais´n alueen Gamay -rypälelajikkeesta valmistetut viinit.
Lue myös: Tässä on vuoden paras punaviini – maksaa 20 euroa Alkossa
Roseeviiniä kinkulle
Esimerkiksi roseeviini on Lindströmin mukaan erinomaisen oivallinen vaihtoehto joulupöytään. Suomalaiset ovat hoksanneet, että roseeviini ei ole pelkkä kesäjuoma, vaan sitä voi nautiskella vuoden ympäri.
– Gastronomisesti se on todella notkea viini ja sopii erinomaisen hyvin esimerkiksi kinkun kanssa.
