Manchester Unitedin ja West Hamin välisessä Valioliigan 1-1-tasapelissä riitti väriä sunnuntaina.
West Hamin Diafra Sakho vei vieraat johtoon jo toisella minuutilla. Zlatan Ibrahimovic kuittasi tilanteeksi 1-1 komealla puskulla Paul Pogban lähettämään keskitykseen.
Ennen puolen tunnin täyttymistä Pogba sai varoituksen sukeltamisesta. ManU:n manageri Jose Mourinho osoitti tuomiosta mieltään niin rajusti, että hänet ajettiin kentän laidalta katsomoon.
Alexis Sanchez ja Theo Walcott päättivät maaleillaan Arsenalin orastaneen tasapelikierteen. Arsenalin neljästä edellisestä liigapelistä kolme oli päättynyt tasatulokseen, mutta sunnuntaina joukkue voitti kotonaan Bournemouthin 3-1.
Voitto oli Arsenalille tärkeä Valioliigan kärkitaistelussa. Arsene Wengerin valmentama lontoolaisryhmä on sarjassa neljäntenä ja iskuetäisyydellä sarjakärki Chelseasta. Arsenal on jäänyt Chelseasta kolme pistettä, kun molemmilla on takana 13 ottelua.
Lontoolaiskaksikon väliin mahtuvat Liverpool ja Manchester City, jotka ovat keränneet pisteen Chelseaa vähemmän.
Bournemouthia vastaan Arsenal siirtyi 12. peliminuutilla johtoon Alexis Sanchezin hyödynnettyä vieraiden puolustushölmöilyn. Bournemouth tuli kuitenkin avauspuoliajalla tasoihin Callum Wilsonin rangaistuspotkulla.
