Zane Weddingin korvaan ei uintitreissusta huolimatta ollut mennyt vettä – vaan torakka.
Kun Zane Weddingin korva meni vedessä vietetyn päivän jäljiltä lukkoon, hän oletti, että korvassa on vettä. Mies päätti lähteä lääkäriin, kun "vesi" alkoi liikkua: Zane tunsi liikettä myös ollessaan itse paikallaan.
Uusiseelantilainen mies sai lääkäristä antibioottikuurin ja ohjeen kuivattaa korvaa hiustenkuivaimella. Lääkäri kehotti häntä palaamaan, mikäli tunne ei menisi ohi.
Lue myös: Ravisteleeko lapsesi päätään saadakseen veden pois korvistaan? Tutkijat varoittavat seurauksista
"Luulen, että korvassasi on hyönteinen"
Zane kuitenkin päätti kahden unettoman yön jälkeen varata ajan erikoislääkärille. Vastaanotolla kävi ilmi, ettei korvassa suinkaan ollut vettä.
– Lääkäri sanoi: "Luulen, että korvassasi on hyönteinen", Zane muistelee New Zealand Heraldille.
Hänen korvaansa oli eksynyt torakka.
Lääkäri teki töitä minuuttien ajan ja sai lopulta vedettyä ulos puolet ötökästä.
– Koin fyysistä pahaa oloa, Zane kuvaa.
Lääkäri imi loput ötökästä ulos imulaitteella.
– Hän hoki "voi luojani". Kun hän ensimmäistä kertaa sanoi sen, luulin, että minulla on kasvain, Zane sanoo.
– Tunsin, miten tärykalvoni poksahti, kun se [torakka] otettiin pois. Sen poistanut nainen totesi: "En ole koskaan nähnyt tätä, olen lukenut siitä, mutta en nähnyt".
