Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääOlympialaisetDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliOlympialaisetJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Julianne löysi jääpalapussista jotain sinne kuulumatonta: "Onhan tämä nyt outoa"

2:02Julianne löysi jääpalapussistaan jotain sinne kuulumatontaVideolla sammakko alkaa pikkuhiljaa vaihtaa väriä, kun veri alkaa jälleen kiertää sen pienessä vartalossa.
Julkaistu 14.08.2025 20:13
Toimittajan kuva
Fanni Parma

fanni.parma@mtv.fi

Tästä syystä kaupasta ostetut valmiit jääpalapussit kannattaa aina tarkistaa ennen käyttöä.

Julianne Voisin, 32, pelasti kaupasta ostamastaan jääpalapussista jäätyneen sammakon.

Moni olisi alkuun voinut kuvitella, että jääpalojen seassa kohmettunut vihertävä sammakko olisi kuollut. Maatilaa Yhdysvaltojen Louisianassa pitävä Julianne on kuitenkin tottunut eläintenpitoon ja niiden hoitoon.

Julianne vei pikkusammakon haalean veden alle. Hänen suureksi ilokseen vesi virvoitti kämmenelle mahtuvan sammakon.

– Niin sitä pitää. Elätkö sinä? Sinä elät, Julianne iloitsee kuvaamallaan videolla.

Lue myös: Sammakko piilotteli kalifornialaisnaisen jääkaapissa kahden päivän ajan – näin sille lopulta kävi

Ei ensimmäinen kerta

Tämä ei ole ensimmäinen kerta, kun hän on pelastanut sammakon jääpalapussista.

–  Jos saisin kymmensenttisen joka kerta, kun pelastan jäätyneen sammakon jääpalapussista, olisi minulla jo kaksi kymmensenttistä. Onhan tämä nyt outoa, että tämä on tapahtunut jo kahdesti, vai mitä? Julianne pohtii.

Hän julkaisi videon sammakon pelastusoperaatiosta Instagramissaan. Videota on katsottu yli 13 miljoonaa kertaa ja siitä ovat tykänneet monet julkisuuden hahmot, kuten laulaja Ariana Grande.

– Olen yllättynyt, ettei se musertunut kuoliaaksi, kommentoi eräs käyttäjä.

–  Kiitos, että pelastit sen hengen, kiitteli toinen. 

– Miten tämä voi tapahtua kahdesti samalle ihmiselle, pohtii kolmas.

Lue myös: Sammakon kuono oli aivan liikaa: Samuelin, 2, hervoton reaktio isän antamaan luonnontieteiden oppituntiin tallentui videolle

Kuinka sammakko selvisi?

Opetushallitus tietää oppimateriaaleissaan kertoa, että sammakot kaivautuvat järven tai lammen pohjamutaan talveksi ja ovat horroksessa. Sammakko on vaihtolämpöinen.

Peda puolestaan kertoo, että sammakoiden ruumiin lämpö muuttuu ympäristön lämpötilan mukaan. Kylmähorroksessa sammakon ruumiin lämpö laskee lähelle nollaa ja elintoiminnot hidastuvat.

Lue myös: Tässä on maailman suurin konna: "Toadzillalla" oli kokoa lähes kolme kiloa

Lue uusimmat lifestyle-artikkelit!

Lähteet: Caters, Opetushallitus, Peda ja @creaturefarmanimals/Instagram

Luonto ja eläimetMitä ihmettä?Lifestyle
Toimittajan kuva
Fanni Parma
MTV Uutiset

Fanni Parma työskentelee MTV Uutisissa videotoimittajana.

Parmaa kiinnostavat erityisesti kauneus, tyyli ja ajankohtaiset ilmiöt, joita hän käsittelee visuaalisesti ja ihmisläheisesti. Olet voinut törmätä hänen sisältöihinsä myös MTV Uutisten TikTokissa ja Instagramissa.

Ole Parmaan yhteydessä matalalla kynnyksellä erilaisiin videojuttuvinkkeihin liittyen.

Lisää aiheesta:

Poliisikoira selvisi lopetusuhalta, pieni lumileopardi teki ensiesiintymisensä – katso, mitä hyvää meillä ja maailmalla on tapahtunut!Lepakko lensi naisen suuhun YhdysvalloissaJohannan kesyt ahvenet ja norpan moikkaus – katso, mitä hyvää meillä ja maailmalla on tapahtunut!Yllätysvieras ilmestyi ikkunan taakse, lokkikilpailussa matkittiin lintua – katso, mitä hyvää meillä ja maailmalla on tapahtunut!Ilvekset yllättivät Mynämäessä ja Lempäälässä, italialaiset maistoivat mämmiä – katso, mitä hyvää meillä ja maailmalla on tapahtunut!Hillitön hetki raskausneuvolassa ja poikkeuksellinen näky Turussa – katso, mitä hyvää meillä ja maailmalla on tapahtunut!

Tuoreimmat aiheesta

Luonto ja eläimet
  • 00:30
    Punkit

    Puutiaisaivotulehdus yleistyy – näille alueille punkkirokotusohjelma laajenee

  • Eilen06:36
    Asian ytimessä.doc

    "Syyllisyys löytää aina tiensä" – eläindoula kertoo, miksi lemmikin lopettaminen ei koskaan tunnu helpolta

  • ti13:56
    Liikenneonnettomuudet

    Autoilija törmäsi suteen

  • ma20:00
    Hyvän mielen jutut

    Katso video: Hirvi tuli lähes Mirjan ikkunasta sisään

  • ma11:02
    Liikenne

    Osuma senteistä kiinni: Lehmä lensi Teslan eteen moottoritiellä