Maailman ympäristöministerien biodiversiteettiä käsittelevässä COP15-kokouksessa Kanadan Montrealissa on kuultu ympäristönsuojeluaktivisteja ympäri maailman.
Srilankalainen aktivisti Eshadi Mendis, 30, vetosi YK-kokouksessa sen puolesta, ettei ilmastonmuutosta ja biodiversiteetin katoa nähtäisi toisistaan irrallisina ongelmina, joita käsitellään erillisissä konferensseissa.
Mendisin mukaan tämän seurauksena biodiversiteettikriisi on jäänyt liian vähälle huomiolle ilmastonmuutoksen varjossa.
– Nämä asiat ovat toisiinsa nivoutuneita.
-- Vanhempien ihmisten tulisi tietää, että heidän tulisi olla hyviä esivanhempia meille, jotta kun he jättävät maailman, meille on jäljellä jotain käyttökelpoista, Mendis sanoi.
Zimbabwesta kotoisin oleva ja nykyisin Yhdysvalloissa asuva Prisca Daka, 31, on työskennellyt erityisesti zimbabwelaisen apinalajin suojelussa.
– Emme puhu paljoakaan biodiversiteetistä, joka on elämän verkko. Kaikki jonka näemme, ilma jota hengitämme, vesi jota juomme. Sukupuutto on ikuista, joten nuorina haluamme kääntää huomion biodiversiteettikriisiin, Daka sanoi.