Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ympäristö- ja ilmastoministeri Mikkonen ilmastotavoitteista: "Raportti alleviivaa toimien kiireellisyyttä"

5:54Hälyttävä ilmastoraportti julkaistiin – tällaisia tulevaisuudenkuvia vuoden merkittävin selvitys maalaa ihmiskunnalleIlmastoraportti maalaa hälyttäviä tulevaisuudenkuvia ihmiskunnalle.
Julkaistu 25.09.2019 19:05

MTV UUTISET – STT

Ministeri Mikkonen kertoo, että ilmastotavoitteiden merkityksestä eri sektoreille on tilattu selvitys.

Ympäristö- ja ilmastoministeri Krista Mikkosen (vihr.) mukaan ilmastopaneeli IPCC:n uusimman raportin viesti on selvä, vaikka monet siinä esiin tulleet asiat ovat olleet jo tiedossa.

– Kyllä se alleviivaa sitä, että toimilla on kiire sekä ilmastonmuutoksen torjumisessa kuin sopeutumisessa, ministeri sanoo STT:lle puhelimitse New Yorkista, jossa on käynnissä YK:n yleiskokous.

Mikkosen mukaan on selvää, että Suomen täytyy tehdä enemmän. Hallitusohjelmassa linjattiin, että Suomen on oltava hiilineutraali vuoteen 2035 mennessä.

Lue myös: Katso hurjat kuvat: Aktivistit meloivat luksusristeilijän eteen Helsingissä – yrittivät estää jättilaivan lähdön satamasta

Se tarkoittaa sitä, että Suomi tuottaisi ilmakehään vain sen verran hiilipäästöjä kuin niitä pystytään sitomaan.

Ministeri kertoo, että tavoitteiden merkityksestä eri sektoreille on tilattu selvitys. Mikkonen korostaa, että Suomessa toimia tarvitaan kaikilla sektoreilla.

Esimerkiksi maa- ja metsätalous voisivat tulevaisuudessa toimia hiilinieluina. Ministerin mukaan nykyisin maataloudella on suuremmat päästöt kuin mitä se sitoo.

– Siellä pystyttäisiin kehittämään viljelykeinoja ja -tekniikoita ilmastoystävällisemmiksi.

Lue lisäksi: Ilmastonmuutoksella dramaattiset seuraukset Suomen luonnolle, jotkut eläinlajit voivat hävitä – WWF: "Norppa kärsii jo nyt"

Mikkonen mainitsee myös energian ja liikenteen verotusten uudistukset.

– Ne ovat niitä paikkoja, joissa meidän täytyy tehdä kunnianhimoisia päätöksiä, jotka ohjaavat riittävän vahvasti.

Suomen luonnossa ilmastonmuutos näkyy jo. Arktiset lajit ovat katoamassa, ja toisaalta Suomen luonnossa on yhä enemmän vieraslajeja.

Esimerkiksi aikaisemmin kylmä talvi ja routainen maa ovat pystyneet hävittämään erilaiset tuholaislajit, joita nyt nähdään yhä useammin suomalaisten harmina.

Ministerikollegoille kyse henkiin jäämisestä

Ministeri Mikkonen kertoo, että New Yorkin kokouksessa ilmastonmuutos konkretisoituu eri tavalla, sillä hän on tavannut kollegoitaan saarivaltioista, joissa ilmastonmuutoksessa on kyse elämästä ja kuolemasta.

Kyseiset maat joutuvat panostamaan sopeutumiskeinoihin enemmän kuin muut maat.

– Saarivaltiot ovat jo pitkään ajaneet kunnianhimoista ilmastopolitiikkaa, Mikkonen sanoo.

Ministerin mukaan IPCC:n ennusteissa merenpinta nousisi nopeammin kuin aikaisemmin ennustettiin. Niiden ennusteiden mukaan moni saarivaltio katoaisi.

Merenpinnan nousun lisäksi hirmumyrskyt ovat jo lisääntyneet, ja niistä on tullut yhä rajumpia.

Lisää aiheesta:

Orpo: Suomelta 3 miljoonaa euroa ilmastorahaa kehitysmailleEgyptin ilmastokokous alkaa: "Tällä hetkellä maailman maat laittavat enemmän rahaa fossiilienergian pönkittämiseen kuin ilmastokriisin torjumiseen"Ympäristötoimittajan kommentti: Jos selkeitä ilmastopäätöksiä ei pystytä tekemään, pitää edetä kiertoteitä, joista yksi nähtiin tänäänMeren pinta jatkaa kohoamistaan jopa 300 vuotta, vaikka nyt tehtäisiin mitä – "Nousu voimakkaampaa kuin aikaisemmin arvioitiin"Suomi tavoittelee hiilineutraaliutta vuonna 2035 – mikä on tilanne juuri nyt? "Todella paljon tekemistä"Miksi hallitus vain näpertelee ilmastoasioissa? Näin vastuupäättäjät vastaavat kritiikkiin: "Ei Suomea pidä ajaa alas sen takia, että on joku tietty tavoite"
Krista MikkonenYmpäristöVihreätNew YorkYKKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Krista Mikkonen
  • 4.7.15:27
    Politiikka

    Oppositio haukkuu hallituksen ilmastosuunnitelman: Todellinen rimanalitus

  • 05.03.202416:08
    EU

    Vihreiden ex-ministeri Krista Mikkonen ehdolle eurovaaleihin

  • 13.05.202312:41
    Rajavalvonta

    Sisäministeri Mikkonen MTV:lle suomalaisten käännytyksistä: Venäjällä ryhdytty tulkitsemaan omaa viisumisäännöstöä tarkemmin

  • 02.03.202310:53
    Ukrainan sota

    Uusia sotapakolaisia Ukrainasta saapuu Suomeen yhä satoja viikossa, tänä vuonna jopa 30 000 – vastuuministerit kertoivat, mikä heidän tilanteensa on nyt

  • 27.01.202316:34
    Turvallisuus

    Sisäministeriö asetti työryhmän kehittämään yksityistä turvallisuusalaa – "Ihmisten on voitava luottaa jokaiseen alan toimijaan"