Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Yllätysilmoitus: Trumpin ex-neuvonantaja Bolton valmis todistamaan virkarikosoikeudenkäynnissä – "Olen tullut siihen tulokseen, että...."

3:03Yhdysvaltain edustajainhuone äänestää Trumpin virkarikossyytteistäVideolta voit katsoa MTV Uutisten Yhdysvaltain-kirjeenvaihtaja Mari Karppisen raportin virkarikosoikeudenkäyntiin liittyen.
Julkaistu 07.01.2020 05:42

MTV UUTISET – STT

Yhdysvalloissa presidentti Donald Trumpin entinen turvallisuusneuvonantaja John Bolton on yllättäen luvannut todistaa presidenttiä koskevassa virkarikosoikeudenkäynnissä.

– Huolellisen harkinnan ja tutkimustyön perusteella olen tullut siihen tulokseen, että jos senaatti kutsuu minut todistajaksi, olen valmis todistamaan, Bolton sanoi lausunnossaan.

Demokraatit uskovat, että Boltonilla on ensi käden tietoa, joka tukisi syytteitä vallan väärinkätöstä ja kongressin tutkimusten estämisestä.

Lue myös: Trump sai virkasyytteen, raivokas sananvaihto alkoi – republikaaniedustajan mukaan "Jeesustakin kohdeltiin paremmin"

Trump antoi Boltonille potkut syyskuussa. Bolton ei ole paljastanut, olisiko hänen todistuksensa vahingollinen vai hyödyllinen presidentille.

Jupakassa on kyse siitä, että Trumpin epäillään kiristäneen Ukrainan presidenttiä Volodymyr Zelenskyitä Yhdysvaltain sotilasavulla saadakseen itselleen poliittista etua.

Todistamiseen vielä matkaa

Oikeudenkäynnin on määrä alkaa tässä kuussa. Kongressin demokraattienemmistöinen alahuone eli edustajainhuone äänesti syytteiden nostamisesta joulun alla, mutta edustajainhuoneen puhemies ei kuitenkaan vielä ole toimittanut syytteitä senaattiin.

Nancy Pelosi

Pelosi sanoo haluavansa ensin varmistaa, että oikeudenkäynnistä tulee tasapuolinen. Republikaanienemmistöistä senaattia johtava Mitch McConnell on puolestaan vastannut, ettei pyrikään puolueettomuuteen, koska koko prosessi on poliittinen.

Lue myös: Julki tullut sähköposti paljastaa: Valkoinen talo jäädytti Ukrainan sotilasavun lähes heti Trumpin kiistellyn Ukraina-puhelun jälkeen

McConnell sanoi maanantaina, että todistajia pitäisi alkaa kutsua vasta kun oikeudenkäynti on alkanut.

Vaikka Bolton onkin nyt ilmaissut olevansa valmis tulemaan oikeuden eteen todistamaan, tämän toteutuminen ei ole lainkaan varmaa. Republikaaneilla on enemmistö senaatissa, ja enemmistön odotetaan tukevan Trumpia oikeudenkäynnissä.

Todistajaksi kutsuminen vaatisi taakseen enemmistön senaattoreista. Se tarkoittaa, että usean republikaanin pitäisi yhtyä demokraattien vaatimuksiin. Ainakin republikaanisenaattori Mitt Romney on ilmoittanut tukevansa Boltonin kutsumista todistajaksi. 

Lisää aiheesta:

Trumpin virkarikosoikeudenkäynnissä erittäin tärkeä äänestys – kuullaanko Boltonia vai pistetäänkö pillit pussiin?USA:n presidentin puolustustiimi ei kommentoinut John Boltonin kohuväitteitä – Donald Trump käärmeissään: "Hän teki sen vain myydäkseen kirjaansa"Trumpin virkasyytteiden käsittely alkaa Yhdysvaltain senaatissa – presidentti ei kanna huolta "noitavainosta"Presidentti Trump uhmakkaana Twitterissä: "Sain juuri virkasyytteet siitä hyvästä, että soitin täydellisen puhelun"Demokraatit ja republikaanit riitelevät todistajista Trumpin virkarikosjutussa – suomalaistutkija: "Kukaan ei todellisuudessa tiedä, miten tässä tulee käymään"Taas uusi käänne Donald Trumpin virkarikossyyteasiassa – asianajaja: Valkoinen talo ei lähetä ketään keskiviikon kuulemisiin
Trumpin YhdysvallatYhdysvallatDonald TrumpUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Trumpin Yhdysvallat
  • 05:03
    J. D. Vance

    MTV Uutiset vieraili varapresidentti Vancen lapsuudenmaisemissa – nyt paikalliset toivovat häneltä apua

  • Eilen06:38
    Donald Trump

    Trump uhkaa Nigeriaa sotatoimilla

  • 1.11.20:52
    Ilmastonmuutos

    USA ei lähetä korkean tason edustusta YK:n ilmastokokoukseen

  • 1.11.06:21
    Media

    Valkoinen talo rajoittaa toimittajien liikkumista lehdistötiloissa – syytöksiä salakuuntelusta

  • 31.10.23:05
    Donald Trump

    Saako Ukraina himoitsemiaan Tomahawk-ohjuksia? Pentagonilta kommentti