Tarkastusvaliokunnan mukaan pääjohtajan toiminta on merkittävällä tavalla heikentänyt luottamusta VTV:n toimintaan.
Valtiontalouden tarkastusviraston (VTV) virasta pidätetyn pääjohtajan Tytti Yli-Viikarin mielestä eduskunnan tarkastusvaliokunta ei tuonut mietinnössään ilmi menoihin liittyviä väärinkäytöksiä.
Yli-Viikari lähetti tiistaina STT:lle lyhyen tiedotteen vastauksena valiokunnan mietintöön. Siinä hän sanoo, että kaikki mietinnössä käsitellyt pääjohtajan menot on hyväksytty virastossa asianmukaisesti niitä koskevien ohjeiden mukaisesti.
Valiokunta sai tänään valmiiksi viraston taloudenhoitoon liittyvän selvityksensä. Mietinnössä valiokunta katsoi, että pääjohtajan toiminta on merkittävällä tavalla heikentänyt luottamusta VTV:n omaan toimintaan ja julkikuvaan.
– Kyse on pääjohtajan laskuihin liittyvistä epäselvyyksistä ja suoranaisesta ohjeiden vastaisesta toiminnasta, puheenjohtaja Outi Alanko-Kahiluoto (vihr.) kertoi valiokunnan tekemistä havainnoista.
Valiokunta kiinnitti huomiota pääjohtajan laskutukseen liitettyjen matka-asiakirjojen puutteellisuuteen ja yksittäisiin laskutusepäselvyyksiin. Pääjohtajan matkasuunnitelmia se piti puutteellisina kulujen esittämisen osalta ja siten selkeästi viraston matkustusohjeistuksen vastaisina.