Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Yli tunnin vänkääminen ei tuottanut tulosta: Turvavyöstä sinnikkäästi kieltäytynyt lapsi piti lopulta poistaa koneesta

Latam-yhtiön lentokone ei päässyt lähtemään alaikäisen kiukkukohtauksen vuoksi. Kuvituskuva.
Latam-yhtiön lentokone ei päässyt lähtemään alaikäisen kiukkukohtauksen vuoksi. Kuvituskuva.Shutterstock
Julkaistu 18.06.2024 07:39

Hannakaisa Taskinen

hannakaisa.taskinen@mtv.fi

Alaikäinen matkustaja heitettiin lentokoneesta pois, kun tämä ei suostunut kiinnittämään turvavyötä.

Chileläisen Latam-lentoyhtiön lentokone ei päässyt lähtemään kolumbialaiselta Simón Bolívarin kansainväliseltä lentokentältä, kun eräs koneen alaikäisistä matkustajista kieltäytyi kiinnittämästä turvavyötään. 

Mediatietojen mukaan lapsi ei ottanut käskyjä vastaan henkilökunnalta tai omalta isältään, eikä suostunut istuutumaan paikalleen. Tapauksesta uutisoivat muun muassa paikallismedia El Colombiano sekä New York Post.

Lue myös: Tästä syystä lentokoneessa tulee käyttää turvavyötä koko ajan istuessa

Tapauksesta levinneellä videolla voi kuulla lentohenkilökunnan kuulutuksen, jossa matkustajille kerrotaan, ettei lennolle päästä lähtemään, jos turvallisuussäädöksiä ei noudateta. Lento oli lähdössä Santa Martan kaupungista kohti Bogotáa.

Muut matkustajat eivät luonnollisestikaan olleet hyvillään tilanteesta ja moni vaati, että lapsi ja isä poistuvat koneesta.

Tilannetta yritettiin setviä yli tunti, mutta kapteenin ei lopulta auttanut muu kuin palata takaisin lähtöportille. Poika saatettiin isänsä kanssa pois koneesta.

Lue myös: Matkustajan käytös lennolla pöyristyttää: "Vei mieslevittelyn aivan uudelle tasolle"

Häiriköitä on lennoilla entistä enemmän – ethän tee lentokoneessa näin?

Matkustaja poistettiin Southwestin lennolta, koska hän silitti koiraansa

Katso myös: Southwestin lennolla kapteeni joutui tekemään matkustajille erikoisen pyynnön

1:28Lentäjä kuulutti matkustajille, että nakukuvien levittäminen AirDropilla pitää lopettaaSouthwest Airlinesin lennolla koettiin kummia vuonna 2022, kun lentäjä joutui kuuluttamaan matkustajille muistutuksen siitä, että nakukuvien levittäminen AirDropin välityksellä tulee lopettaa.

Lue uusimmat lifestyle-artikkelit!

Lähteet: El Colombiano, New York Post.

Lisää aiheesta:

Lentokoneen kaoottinen evakuointi tallentui videolle – matkustajat unohtivat oleellisen turvallisuusohjeenMatkustajat olivat juuri poistumassa, kun lentokone keikahti taaksepäin kentällä – outo näky tallentui videolle New YorkissaLentomatkustaja unohti matkalaukkunsa ja sai raivokohtauksen – käännytti koneen takaisin lähtöportille ThaimaassaLentäjä joutui puuttumaan hävyttömään ongelmaan ennen lennon lähtöä: "Lakatkaa lähettämästä nakukuvia"Mies otti lääkärin määräämän unilääkkeen ennen lentoa – lentohenkilökunta esti matkustamisen: "Se oli nöyryyttävää"Hämminkiä kesken lennon! Matkustaja yritti avata uloskäyntiä – luuli vessan oveksi
LentäminenMitä ihmettä?LapsetLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lentäminen
  • ma18:59
    Matkailu

    Päätön matkustustrendi leviää sosiaalisessa mediassa – uskaltaisitko kokeilla?

  • 27.11.17:39
    Yhdysvallat

    FBI:n johtaja: Washingtonin ampumista tutkitaan terroritekona – tämä epäillystä tiedetään

  • 17.11.17:17
    Finnair

    KKV esittää: Finnairille 7,6 miljoonan euron sakko harhaanjohtavien tietojen antamisesta

  • 10.11.10:04
    Yhdysvallat

    Jo tuhansia lentoja peruttu Yhdysvalloissa hallinnon sulun takia

  • 31.10.17:49
    Yhdysvallat

    FBI-johtajan väitetään lennättäneen tyttöystävänsä veronmaksajien rahoilla