Yli 30 vuotta Kreikassa asunut suomalainen Arja Loulopoulou joutui poikkeuksellisen myrskyn keskelle eilen illalla. Lomaparatiisi heräsi tänä aamuna riepoteltujen aurinkotuolien ja kaatuneiden puiden keskellä ilman vettä ja sähköjä.
– Tämä oli ensimmäinen tällainen katastrofi, joka on tapahtunut täällä ollessani, Loulopoulou kertoo.
Loulopoulou pitää majataloa Neos Marmarasin kylässä Halkidikin alueella, minne poikkeuksellisen voimakas myrsky iski eilen illalla. Myrskyssä kuoli kuusi turistia ja loukkaantui jopa yli sata ihmistä alueella.
"Salamat iskivät yhtä mittaa"
Loulopoulou kertoo olleensa uimassa iltakuudelta, kun pilvet lähestyivät ja taivas alkoi tummua. Myrskytuuli nousi ennen iltakymmentä.
– Salamat iskivät yhtä mittaan. Se ei loppunut ollenkaan. Ja sitten tulivat rakeet.
Myrskytuuli puhalsi jopa 28 metriä sekunnissa.
– Meidän kylässämme ei ollut hirvittävän suurta tuhoa ja talomme on kunnossa, mutta rannalla kaikki tuolit ja varjot ovat tuhoutuneet. Tiilikatoilta tiilet ovat pudonneet pois ja puita on hirvittävän paljon poikki.
Myös sähkö ja vesi menivät poikki.
– Aika alkeellisissa olosuhteissa mennään, Loulopoulou sanoo.
