Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Yli 140 valtionpäämiestä huomenna Pariisiin - johtajien toivotaan vauhdittavan ilmastosopimusta

Muunmuassa Lontoossa järjestettiin tänään ilmastomarssi.
Muunmuassa Lontoossa järjestettiin tänään ilmastomarssi.EPA
Julkaistu 29.11.2015 18:37
Toimittajan kuva
Päivi Mäki-Petäjä

paivi.maki-petaja@mtv.fi

pmakipetaja

Yli 140 valtionpäämiestä, muunmuassa Yhdysvaltain, Venäjän ja Kiinan presidentit, saapuvat huomenna Pariisin ilmastokokouksen avajaisiin tiukkojen turvatoimien saattelemina.

Johtajilta odotetaan Pariisin ilmastosopimuksen vauhdittamista.

– Toivottavasti valtionpäämiehet tuossa avajaistapahtumassa antaa vahvan viestin neuvottelijoille, että tehkää sopimus, toivoo ympäristöministeri Kimmo Tiilikainen (Kesk.).

"Jotain hyödyllistä voidaan saavuttaa"

Eri puolilla maailmaa järjestettiin tänään ilmastomarsseja, joissa muistutettiin ilmastonmuutoksen torjunnan kiireellisyydestä.

Kaksi viikkoa kestävän kokouksen tavoitteena on solmia kaikkia maita sitova ilmastosopimus, joka tulisi voimaan vuonna 2020.

– Parhaimmillaan sieltä voi odottaa jotain hyödyllistä. Ei mitään vallankumouksellista, mutta kuitenkin jotain hyödyllistä. Se riittää, että kompromissit avainkysymyksissä saavutetaan ja puheenjohtaja tekee paremman tekstin. Se on parissa tunnissa tehty, jos siihen on poliittista tahtoa, arvio dosentti Antto Vihma Ulkopoliittisesta instituutista.

ilmastomarssi, jääkarhu, cop21
Rooman ilmastomarssilla nähtiin myös jääkarhu.EPA

Järjestöt moittivat Suomen linjauksia

Yksi ilmastoneuvottelujen tärkeimmistä kysymyksistä on ilmastorahoitus. Kehitysmaat vaativat teollisuusmailta lisää taloudellista tukea ilmastonmuutoksen torjuntaan. Ympäristöjärjestöt moittivat Suomen linjauksia.

– Suomihan on sen sijaan, että olisi lisännyt rahoitustaan ja vastuunkantoaan, leikannut kehitysrahoitusta ja ohjaa päästökauppatulot omalle teollisuudelle, kun niiden piti mennä ilmastonmuutoksen uhreille. Suomi ei myöskään ole tuonut uutta rahaa pöytään. Siinä mielessä eväät on huonot, moittii Greenpeacen ilmasto- ja energiavastaava Kaisa Kosonen.

– Suomi pitää kiinni aiemmista lupauksistaan. Siihen uuteen kirikierrokseen ei ole mahdollisuutta tässä taloustilanteessa, kommentoi Tiilikainen.

Yhdysvallat ja Kiina avainasemassa

Se tiedetään jo nyt, ettei Yhdysvallat voi kongressin vastustuksen vuoksi ratifioida sitovaa ilmastosopimusta. Ratkaisu ongelmaan on olemassa.

– Se ratkeaa sillä tavalla, että Yhdysvallat noudattaa niitä periaatteita, mistä on sovittu, mutta ei ratifioi sitä kotimaan lainsäädäntöön, sanoo Antto Vihma.

Tutkija seuraa mielenkiinnolla myös Kiinan toimintaa ilmastokokouksessa.

– Kiina ajaa kaksilla raiteilla. Kotimaassa se tekee vakavaa ilmastopolitiikkaa ja esiintyy johtajana Yhdysvaltain kanssa. Itse neuvotteluissa Kiina on hyvin konservatiivinen. Pariisin kokouksen yksi jännittävimpiä puolia on nähdä se, miten Kiina käyttäytyy ja mihin se on valmis sitoutumaan, pohtii Vihma.

Ilmastokokous, Pariisi, COP21, Le BourgetValtionpäämiehet kokoontuvat huomenna Pariisin ilmastokokouksen avajaisiin.EPA

Suomi toivoo kunnianhimoista sopua

Parhaassa tapauksessa Pariisissa saadaan aikaan sopimus, joka hillitsee ilmaston lämpenemistä. Jotta lämpeneminen saataisiin pysäytettyä kahteen asteeseen, päästövähennystavoitteita on kiristettävä lähivuosina.

– Hyvä lopputulos on se, että yksityiset sijoittajat ja investoijat muuttavat käyttäytymistään ja alkavat investoida päästöttömään ja puhtaaseen teknologiaan. Mitä kattavampi sopimus, sen parempi se on Suomen teollisuudelle ja työpaikoille. Ja mitä kunnianhimoisempi sopimus, sen parempi uusille liiketoimintamahdollisuuksille, jotka tuovat uutta työtä Suomeen, sanoo Tiilikainen.

– On hyvät mahdollisuudet saada sopimus, joka vauhdittaa fossiilisista polttoaineista luopumista ja nopeita päästövähennyksiä. Helppoa se ei tietenkään ole, mutta ratkaisut ovat olemassa: uusiutuva energia ja energiatehokkuus, huomauttaa Kaisa Kosonen.

Lisää aiheesta:

Maailman maat kokoontuvat ratkomaan kriisiä hurjien ilmastouutisten paineessa – yksi kysymys nyt yli muidenIlmastonmuutos koskee kaikkia: Kuka maksaa sen estämisen?Ennätyksellinen kuumuus riivaa maapalloa – 70 000 ihmistä kokoontuu Arabiemiraatteihin pelastaakseen ihmiskunnanPäästövähennyslupaukset kaukana tavoitteista – Ilmastokokous alkaa huomenna MadridissaTrumpin valinta varjosti Marokon ilmastokokousta - Muut maat jatkavat ilmastotoimiaPariisin ilmastokokous käydään uusista lähtökohdista: Tämä kaikki on nyt toisin
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 07:14
    Finnair

    Finnair ei suostunut kuljettamaan pyörätuolia matkustamossa – asiakas syytti syrjinnästä

  • 07:00
    Uskonnot

    Tänään on pyhäinpäivä: Tiedätkö mikä se on?

  • Eilen22:43
    Vapaaehtoistyö

    Puhuva papukaija Papu ei sanonut vanhuksille sanaakaan – eikä tarvinnutkaan

  • Eilen21:47
    Kadonneet

    Poliisi etsii Siikajoelta kadonnutta miestä – on ehkä nähty kävelemässä kohti Raahea tiellä 8

  • Eilen21:02
    Liikenneonnettomuudet

    Kolarissa loukkaantunut jalankulkija sairaalaan Espoossa