Ranskalaisten kansalaisjärjestöjen mukaan asunnottomien siirrot ovat jatkuneet jo vuosia, mutta tahti on kiristynyt olympialaisten lähestyessä.
LUE MYÖS: Ranskan ulkoministeriltä painava linjaus Israelin olympiaosallistumisesta
LUE MYÖS: Ruotsalaistähdeltä musertava uutinen olympialaisten alla
– Pariisin olympialaiset ovat kaikkien aikojen vastuullisimmat, osallistavimmat, tasa-arvoisimmat ja suureellisimmat olympialaiset, julistetaan Pariisin olympialaisten nettisivuilla.
Tällä viikolla käynnistyvät kisat jättävät Ranskan pääkaupunkiin kestävän sosiaalisen perinnön, sivuilla luvataan.
Viesti osallistavuudesta ei tosin vaikuta koskevan aivan kaikkia.
Ranskalaisten kansalaisjärjestöjen mukaan pääkaupunkiseudulla on käynnissä "massiivinen sosiaalinen puhdistus". Järjestöt kertovat, että paikalliset viranomaiset ovat poistaneet tuhansia asunnottomia pääkaupunkiseudulla olympialaisten suorituspaikkojen lähistöltä ja olympiakylästä.
Busseilla tilapäismajoitukseen
Asunnottomien siirrot ovat jatkuneet jo vuosia, mutta tahti on kiristynyt olympialaisten lähestyessä, kertoo STT:lle Benedicte Maraval, yksi Mitalin kääntöpuoli -kollektiivin tiedottajista.
Mitalin kääntöpuoli on yli sadan ranskalaisjärjestön muodostama kollektiivi, jonka tavoitteena on parantaa kodittomien asemaa.
Pääkaupunkiseudulla asunnottomien tilanne on kollektiivin raportin mukaan hälyttävä. Kodittomille ja paperittomille tarjottava apu, kuten turvakodit, ruoka-apu ja terveydenhuolto, on riittämätöntä ja ruuhkautunutta.
Lisäksi kodittomien hätämajoituksena usein toimivat hotellit haluavat nyt varata huoneensa turistien käyttöön.
