Iso-Britannian yleisurheilijat saattavat jäädä ilman MM-kisapaikkaa kutsusta huolimatta, sillä maa on asettanut erittäin tiukat kriteerit yleisurheilun MM-kisoihin pääsemiseksi. Päätös on aiheuttanut suuttumusta urheilijoissa.
LUE MYÖS: Wilma Murto teki merkittävän muutoksen – yhä hurjemmat tulokset tähtäimessä
LUE MYÖS: Yleisurheilijoilla kuumat paikat viikonloppuna, Annimari Korte ison haasteen edessä – nämä nimet ovat tyrkyllä Suomen MM-joukkueeseen
400 metrin aitajuoksija Lina Nielsen on yksi Iso-Britannian urheilijoista, joka tulee saamaan kutsun MM-kisoihin rankingsijoituksen perusteella. Hän on sijalla 27. tilastoissa ja mukaan otetaan 40 urheilijaa. Nielsen on juossut kuuden sadasosan päähän MM-rajasta.
– Meitä kohdellaan kuin paskaa. Tunnen oloni ryöstetyksi, Nielsen totesi The Guardianille.
Iso-Britannian lajiliitto vaatii kuitenkin, että urheilijat ovat rikkoneet MM-rajan, jotta heidät nimettäisiin mukaan kisakoneeseen. Ainoa poikkeus on nuoret lupaukset, joilla on mahdollisuus tulevaisuudessa olla mitaleilla. Sen vuoksi vähintään 19 brittiurheilijaa jää pois MM-kisoista. Heidän paikkansa ottavat rankingissa alemmalle sijoille yltäneet urheilijat.
Pika-aituri Josh Zeller juoksi viime vuonna Eugenen MM-finaalissa viidenneksi, mutta nyt edessä on jääminen kotiin.
– Se on perseestä. Koko systeemi muuttui, koska tarkoituksena oli päästä MM-kisoihin ranking-pisteillä. Minusta tuntuu siltä, kuin minut olisi ryöstetty. Olin finaalissa viime vuonna ja nyt en edes pääse mukaan, Zeller sanoi The Guardianille.