Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Yleisurheilijoilla kuumat paikat viikonloppuna, Annimari Korte ison haasteen edessä – nämä nimet ovat tyrkyllä Suomen MM-joukkueeseen

5:17Wilma Murto arvottaa Timanttiliigan voiton korkealle – sai maukkaan päänahanWilma Murto arvottaa Timanttiliigan voiton korkealle – sai maukkaan päänahan.2023 PicFactor.fi
Julkaistu 28.07.2023 08:32
Toimittajan kuva

Juhana Nyman

juhana.nyman@mtv.fi

Yleisurheilussa kilpaillaan viikonlopun aikana Suomen mestaruuksista Kalevan kisoissa. Samalla urheilijat antavat viimeisiä näyttöjään kohden elokuussa käynnistyviä Budapestin MM-kisoja. Aikaraja tulosrajojen rikkomiseen ja rankingpisteiden keräämiseen umpeutuu sunnuntaina.

Ennen viikonlopun loppurutistusta MM-kisapaikassa on kiinni yhteensä 32 suomalaisurheilijaa. Heistä 21 on naisia ja 11 miehiä. MM-kisarajan on toistaiseksi rikkonut kahdeksan suomalaisurheilijaa.

Rankingin perusteella kisoihin olisi tällä hetkellä etenemässä 24 urheilijaa. Tilanne voi vielä hyvinkin elää suuntaan tai toiseen, sillä osa urheilijoista keikkuu aivan valintarajan tuntumassa sen molemmin puolin. Viikonloppuna kilpaillaan Kalevan kisojen lisäksi kansallisia mestaruuskilpailuita useissa maissa, joten myös kovia tuloksia voidaan nähdä muuallakin.

LUE MYÖS: Wilma Murto teki merkittävän muutoksen – yhä hurjemmat tulokset tähtäimessä

LUE MYÖS: Samuli Samuelsson hamuaa maagisen rajan rikkomista

Yksi rajalla keikkuva urheilija on pika-aituri Lotta Harala. Tänä kesänä ennätyksensä 12.85 juossut Harala on tällä hetkellä MM-rankingissa sijalla 40, eli viimeisellä kisoihin oikeuttavalla paikalla. Toinen aituri Annimari Korte puolestaan ei tämän hetken rankingissa olisi pääsemässä mukaan MM-näyttämölle, mutta menestys huippuajalla Lahdessa voisi vielä muuttaa tilanteen.

Miesten puolella muun muassa pika-aituri Elmo Lakka ja Joonas Rinne 1 500 metrillä ovat tällä hetkellä matkalla kisoihin, mutta joutuvat vielä mahdollisesti puolustamaan paikkaansa. Lakan rankingsijoitus on 39:s, kun kisoihin pääsee 40 parasta. Rinteen sijoitus on 53:s, kun mukaan mahtuu 56 parasta.

Yksi mahdollinen kisakoneeseen nousija on Jessica Kähärä kolmiloikassa. Kähärä on ennen Kalevan kisoja rankingissa ensimmäinen kisoista ulos jäämässä olevaurheilija.

Suomen Urheiluliiton (SUL) general managerina toimiva Jani Tanskanen arvioi STT:lle, että Suomen joukkue on Budapestissa on noin 30 urheilijan kokoinen.

– Tilanne voi muuttua vielä paljon, sillä viikonloppuna on mestaruuskilpailut myös monessa muussa maassa. Rankingjärjestelmässä erot ovat pieniä. Meillä on muutamia urheilijoita, jotka ovat tämän hetken tilanteessa viimeisillä paikoilla MM-kisoihin, sekä paljon urheilijoita, jotka ovat niukasti jäämässä ulkopuolelle. Tilanteet voivat vielä muuttua paljon, Tanskanen sanoi Kalevan kisojen alla torstaina STT:lle.

Viime vuonna Suomi ei saavuttanut MM-mitalia Eugenen kisoista, mutta Münchenin EM-kisojen vahva menestys sekä suomalaisten tämän kesän hyvä tulosvire ovat nostaneet myös MM-menestystoiveita.

– Olemme saaneet tänä kesänä monessa lajissa ja lajiryhmässä erinomaisia tuloksia, on tullut Suomen ennätyksiä ja urheilijoiden omia ennätyksiä. Tästä viikonlopusta lähtien polkaisemme toisen piikin tähän kauteen kohti Budapestia ja Ruotsi-ottelua, huhtikuussa GM:n tehtävässä aloittanut Tanskanen sanoo.

Ennen Kalevan kisoja MM-kisapaikassa kiinni olevat urheilijat

Raja tehtynä

Reetta Hurske, naisten 100 metrin aidat (valittu kisoihin)

Viivi Lehikoinen, naisten 400 metrin aidat (valittu kisoihin)

Wilma Murto, seiväshyppy (valittu kisoihin)

Kristiina Mäkelä, kolmiloikka (valittu kisoihin)

Silja Kosonen, moukarinheitto (valittu kisoihin)

Alisa Vainio, maraton(valittu kisoihin)

Oliver Helander, keihäänheitto (valittu kisoihin)

Lassi Etelätalo, keihäänheitto

Rankingin perusteella

Naiset

Eveliina Määttänen, naisten 800 metriä, rankingin sijalla 39 (56 parasta mukaan)

Camilla Richardsson, naisten 5 000 metriä, rankingin sijalla 36 (42)

Lotta Harala, naisten 100 metrin aidat, rankingin sijalla 40 (40)

Ella Junnila, korkeushyppy, rankingin sijalla 25 (36)

Heta Tuuri, korkeushyppy, rankingin sijalla 33 (36)

Elina Lampela, seiväshyppy, rankingin sijalla 21 (36)

Saga Andersson, seiväshyppy, rankingin sijalla 32  (36)

Senni Salminen, kolmiloikka, rankingin sijalla 23 (36)

Elina Rouvali, kuulantyöntö, rankingin sijalla 33 (36)

Suvi Koskinen, moukariheitto, rankingin sijalla 25 (36)

Krista Tervo, moukarinheitto, rankingin sijalla 26 (36)

Anni-Linnea Alanen, keihäänheitto, rankingin sijalla 32 (36)

Nina Chydenius, maraton, rankingin sijalla 82 (100) (valittu kisoihin)

Enni Nurmi, 20 km kävely, rankingin sijalla 48 (50)

Saga Vanninen, 7-ottelu, rankingin sijalla 13 (24)

Miehet

Joonas Rinne, 800 metriä, rankingin sijalla 53 (56)

Elmo Lakka, 110 metrin aidat, rankingin sijalla 39 (40)

Topi Raitanen, 3000 metrin esteet, rankingin sijalla 20 (36)

Urho Kujanpää, seiväshyppy, rankingin sijalla 28 (36)

Juho Alasaari, seiväshyppy, rankingin sijalla 29 (36)

Aaron Kangas, moukarinheitto, rankingin sijalla 27 (36)

Toni Kuusela, keihäänheitto, rankingin sijalla 15 (36)

Aku Partanen, 35 km kävely, rankingin sijalla 24 (50) (valittu kisoihin)

Aleksi Ojala, 35 km kävely, rankingin sijalla 20 (50) (valittu kisoihin)

Lisää aiheesta:

Nyt on näytön paikka – näillä Suomen yleisurheilijoilla vielä sauma nousta olympiajoukkueeseenKovan tempun tehnyt tähti hakee jymypaukkua: "Hyvällä otteella mitalitaistelussa" – EM-yleisurheilussa hurja suomalaispäiväYleisurheilun EM-kisoissa kiireinen suomalaispäivä – asiantuntija väläyttää jättipottia: "Kaulan ympärillä muutakin kuin kisapassi"Toistaako Wilma Murto Mika Halvarin MM-tempun Glasgow'ssa? Mitalitavoitteen yllä harmaita pilviäKuka olisi uskonut? Suomi saamassa jättimäisen yleisurheilujoukkueen Tokioon – 10 uutta nimeä mukaan rankingin kauttaKalevan kisat käyntiin tänään: Tarjolla Suomen mestaruuksia ja EM-paikkoja – yhdessä lajissa tapellaan rinta rinnan paikasta arvokisoihin
YleisurheiluUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Yleisurheilu
  • 14:18
    Urheilu

    Seiväslegenda Pentti Nikula on kuollut

  • 07:44
    Doping

    Karkkiselitys käyttöön: Sprintterin dopingtapaukselle sinetti

  • Eilen18:34
    Urheilu

    WA: Ex-työntekijät kavalsivat 1,5 miljoonaa

  • ti19:01
    Topi Raitanen

    Topi Raitaselta ankea päivitys terveystilanteestaan – "Ei ole muuta vaihtoehtoa"

  • 23.10.18:34
    Doping

    Myönsi dopingin – yleisurheilun ME-nainen vuosiksi ulos