TNT-räjähteiden valtaisa kysyntä Ukrainan sodan takia on saanut Suomen ajamaan oman räjähdetehtaan rakentamista. Puolustusministeri Antti Häkkänen (kok.) vahvistaa asian MTV Uutisille.
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Yle.
Häkkäsen mukaan puolustushallinnossa on käynnistetty selvitys räjähdysaineiden tuottamisesta joko Suomessa uuden tehtaan toimesta tai sitten jonkun Euroopan liittolaismaan alueella.
– Venäjän hyökkäyssodan takia Euroopassa räjähdysaineiden kysyntä on kasvanut merkittävästi Ukrainan tukemisen takia ja myös Euroopan maiden omien puolustusbudjettien nousun takia.
Häkkäsen mukaan Euroopassa tai Suomessa ei ole riittävästi omaa tuotantokykyä räjähdysaineiden osalta.
– Nyt kaikki ovat varmasti huomanneet, että näihin globaaleihin toimitusketjuihin ei enää tässä uudessa maailmassa voi kovinkaan paljon luottaa, vaan tarvitaan suomalaista omavaraisuutta ja eurooppalaista omavaraisuutta myös tässä räjähdysainetuotannossa.



