Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Yle: Poliisihallitus vaatii moottoripyöräkerho Bandidosin lakkauttamista

Poliisihallitus katsoo, että Bandidos toimii Suomessa olennaisesti vastoin lakia tai hyviä tapoja ja että se on aseellisen varustautumisen vuoksi kokonaan tai osittain sotilaalliseen tapaan järjestäytynyt.
Poliisihallitus katsoo, että Bandidos toimii Suomessa olennaisesti vastoin lakia tai hyviä tapoja ja että se on aseellisen varustautumisen vuoksi kokonaan tai osittain sotilaalliseen tapaan järjestäytynyt.
Julkaistu 21.11.2024 10:16

MTV UUTISET – STT

Poliisihallitus vaatii moottoripyöräkerho Bandidosia lakkautettavaksi Suomessa, Yle kertoi keskiviikkona.

Poliisihallitus on jättänyt asiasta kanteen Länsi-Uudenmaan käräjäoikeuteen. Ylen mukaan Poliisihallitus katsoo, että Bandidos toimii Suomessa olennaisesti vastoin lakia tai hyviä tapoja ja että se on aseellisen varustautumisen vuoksi kokonaan tai osittain sotilaalliseen tapaan järjestäytynyt.

Käräjäoikeus käsittelee kannetta myöhemmin.

Aiemmin uusnatsijärjestö Pohjoismainen vastarintaliike, rikollisjärjestö United Brotherhood ja moottoripyöräjengi Cannonball on lakkautettu tuomioistuimen päätöksellä.

12:27Ruotsalaisjengi suunnitteli väkivaltaiskua Bandidos MC:n kerhotaloonRikospaikan Murharyhmä pui ruotsalaisjengin väkivaltaiskusuunnitelmia Bandidoksen kerhotaloon.

Lue myös: 

Rikollispomo avautui turhautumisestaan suomalaisiin – näin ruotsalaisjengi suunnitteli hyökkäystä Bandidoksen kimppuun

KRP ruotsalaisjengin suunnittelemasta Bandidos-iskusta: "Tarkoitus toteuttaa ampuma-asetta ja räjähteitä käyttäen"

Ruotsalaisjengin iskusuunnitelma Bandidosia kohtaan herättää huolta – "Ennusmerkit viittaavat siihen, että jonakin päivänä joku isku onnistuu"

Lisää aiheesta:

Ruotsalaisjengin epäilty iskusuunnitelma käräjilläBandidosin varapresidentti harvinaisessa haastattelussa: Vastustamme poliisin vaatimusta lakkauttaa ryhmäKolmelle syytteet Bandidos-jutussa: moottoripyöräkerhon tiloihin suunniteltiin hyökkäystäMTV:n tiedot: Bandidoksen kerhotaloon suunniteltiin pommi-iskua, taustalla ääriväkivaltainen ruotsalaisjengiMoottoripyöräjengi Cannonballin paikallisosastolle syytteetCannonballin lakkauttamiskäsittely päättyy tänään – Syyttäjät: Moottoripyöräjengin tarkoituksena rikosten tekeminen
Järjestäytynyt rikollisuusKRPKäräjäoikeusRikos

Tuoreimmat aiheesta

Järjestäytynyt rikollisuus
  • 14.10.16:55
    KRP

    Saako Suomi rikollispomo ”Mansikan” Turkista tuomiolle, vaikka Ruotsikaan ei saa?

  • 14.10.16:01
    KRP

    Pahamaineinen rikollispomo ”Mansikka” määrättiin vangittavaksi

  • 9.10.06:15
    Poliisi

    Ihmiskauppaa tutkiva ryhmä täysin sekaisin raiskauksesta epäillyn poliisin tapauksesta: "Äärimmäisen noloa koko poliisilaitokselle"

  • 2.10.16:38
    Ihmiskauppa

    Seksikartanossa ilakoitiin lähes 20 vuoden ajan – nyt tiloissa epäillään tapahtuneen rikoksia

  • 2.10.05:36
    Ihmiskauppa

    Isot ihmiskauppakäräjät alkoivat – HS: Uhreja vietiin seksikartanoon