Yksinhuoltajaäiti Anja eli kesän ilman työttömyystukea, koska hän ei hakenut työpaikkaa, jota ei olisi voinut ottaa vastaan.
Kyykytetäänkö työtöntä Suomessa? Katso keskustelu yllä!
Espoolainen Anja, 44, oli vuosi sitten kesäkuun alussa jäämässä koulunkäyntiavustajan määräaikaisen työsuhteen jälkeen työttömäksi ja ilmoittautui jo toukokuussa työttömäksi työnhakijaksi.
Anja sai kolme työtarjousta työvoimatoimistosta hyvinkin nopeasti. Työtarjoukset lähetettiin kahdesta kolmivuorotyöstä ja yhdestä työstä, joka oli pääsääntöisesti päivätyötä, mutta siihen kuului myös kaksivuorotyötä.
Anja koki hänelle osoitetut työtarjoukset elämäntilanteen kannalta mahdottomaksi, sillä hän olisi joutunut jättämään yksinhuoltajaäitinä 5-, 7- ja 9-vuotiaat lapsensa päivisin yksin kotiin. Kesäloma oli juuri alkamassa eikä lapsille ollut työn vastaanottamiseksi tarvittua hoitopaikkaa niin lyhyellä aikataululla.
Kuomittava elämäntilanne aiheutti unohduksen
Anjalla ei myöskään ollut varaa palkata lapsilleen hoitajaa ja Anjan ainut tukiverkoston jäsen, äiti, oli sairastunut vakavasti.
Soitettuaan työvoimatoimistoon hän kaksi kolmesta työtarjouksesta peruttua.
– Elämäntilanteeni oli tuolloin hyvin kuormittava ja unohdin vastata tarjoukseen määräaikaan mennessä.
– Kerroin työkkärille, että unohdin hakea työtä, mutta sanoin, että en olisi muutenkaan voinut ottaa työtä vastaan, sillä minun olisi ollut mahdotonta järjestää lapsille päivähoitoa ennen työn alkua.