Puutteet työttömäksi työnhakijaksi ilmoittautumisen sähköisessä lomakkeessa ovat aiheuttaneet useille työttömille aiheettoman työttömyysetuuden katkeamisen. TE-toimisto myöntää lomakkeen ongelmat ja vakuuttaa, että vikaa ollaan korjaamassa. Menetettyjä työttömyystukia työttömät eivät kuitenkaan saa takaisin kovinkaan helposti.
– Sähköinen ilmoittautuminen on hiljattain muuttunut, ja uudessa ilmoituksessa edellytetään, että asiakas täyttää palvelutarvearvion sekä työllistymissuunnitelman kahden vuorokauden kuluessa työttömäksi työnhakijaksi ilmoittautumisesta, kertoo Uudenmaan TE-toimiston palvelupäällikkö Tarja Hassinen.
Hassisella ei ole kertoa tarkkaa lukumäärää, mutta valituksia on tullut hänen mukaansa useita.
Jos palvelutarvearviota ja suunnitelmaa ei laadi, työttömyysetuus katkeaa. Näin kävi MTV Uutisiin yhteyttä ottaneelle Mikolle (nimi muutettu). Hän kertoo jääneensä työttömäksi 2. lokakuuta, tehneensä ilmoituksen asiasta sähköisessä omapalvelussa. Seuraavana päivänä hän lähti jo kauan aikaisemmin varaamalleen kolmen viikon kalastusreissulle Kanadaan. Kotiin palattuaan postissa odotti karu yllätys.
– 4.10. oli tullut toimistolta lappu, että jos et vastaa vuorokauden sisällä, niin et ole oikeutettu työttömyysturvaan, Mikko kertoo tuskastuneena.
"Palvelukartoitusta ei neuvottu tekemään"
Mikon mukaan TE-toimiston yhteydenottoyritykset Kanadaan olisivat olleet turhia, sillä kalastussaarella "oli todella surkeat kentät". Ulkomaanreissussa sinänsä ei ollut TE-toimiston puolesta ongelmia.
– Asiakas voi lähteä ulkomaille, jos on Suomen työmarkkinoiden käytettävissä ja valmis ottamaan vastaan työtä. Ja tavoitettavissa, sanoo.

