Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Yksi tviitti teki Hanna Wassista maalitaulun – tältä tuntuu joutua ministerin kehumisesta somekohun silmään

4:58Politiikan tutkija kehui ministeri Tuppuraista joutuen viharyöpyn kohteeksi – kertoo nyt MTV Uutisille kokemuksestaanVideo: Kuuntele, miten politiikan tutkija Hanna Wass kertoo kokemastaan maalituksesta.
Julkaistu 28.07.2022 06:15

Jenny Mäkinen

jenny.makinen@mtv.fi

Politiikan tutkija ja yleisen valtio-opin dosentti Hanna Wass joutui someryöpytyksen kohteeksi kehuttuaan ministeri Tytti Tuppuraista.

Yleisen valtio-opin dosentti ja politiikan tutkija Hanna Wass näki lauantaina Facebookissa Ulpu Iivarin kehuneen Facebook-päivityksessään omistusohjausministeri Tytti Tuppuraista.

Wass kuvailee itsekin ihailevansa Tuppuraisen taitoa omaksua monimutkaisia asioita nopeasti. Sen kummemmin asiaa ajattelematta, Wass päätti itsekin kommentoida päivitystä ja intoutui samalla kehumaan Tuppuraista.

Ministeri Tuppurainen näki Wassin kehun ja kommentoi päivitystä kiittävästi. Wass ilahtui ja päätti jakaa hänen ja ministerin viestienvaihdosta kuvakaappauksen Twitterissä.

Wass ei ajatellut tviittiä sen kummemmin. Hän kuvailee, etteivät hänen tviittinsä yleensä kerää juurikaan huomiota.

Toisin kävi. Wass laittoi puhelimensa sivuun ja vilkaisi sitä seuraavan kerran vasta sunnuntaina. Tviitti oli tässä vaiheessa kirvoittanut jo useita vastauksia ja jakoja.

Mahdollisuuksia työskennellä politiikan tutkijana kyseenalaistettiin

Wass kuvailee olevansa tyypillisesti hyvin varovainen tviittailija.

– Vasta sunnuntaina päivällä avasin Twitterin ja huomasin, että jotain kummallista on käynnissä.

Ensi häkeltymisen ja hätäännyksen jälkeen Wass yritti suhtautua asiaan kuten tutkija ja analysoida tapahtunutta järjellisesti. Hän luki kaikki kommentit, joita oli satoja.

– Jos nyt ajattelee maalittamisen logiikkaa, niin tunnin sisällä useampi eri henkilö oli tviitannut alkuperäisen tviittini omilla saatesanoillaan. Saatteet eivät olleet kovin mieltä ylentäviä.

Wass myöntää, ettei ajatellut asiaa loppuun ja hänen harkintansa petti. Hän ei tullut ajatelleeksi esimerkiksi viime aikoina paljon puhuttanutta Uniper-sotkua, jossa Tuppurainen on ollut paljon esillä.

Wassiia kommentoinneissa tviiteissä muun muassa kyseenalaistettiin sitä, voiko Wass enää toimia poltiikan kommentaattorina tai tutkijana, kun hän kerran on näin selvästi kallellaan tietyn puolueen suuntaan. 

– Osoitti minulta huonoa harkintaa yhdistää oma politiikantutkijan statukseni kannanottoon, joka koettiin ideologisesti värittyneeksi.

Ensimmäinen reaktio tapahtuneeseen oli hätäännys ja häpeä. Suuri osa kommenteista kyseenalaisti Wassin riippumattomuuden politiikantutkijana. Wass koki aiheuttaneensa tviitillään häpeää koko tutkijayhteisölle ja työnantajalleen.

– Syötin suoraan lapaan oikeistopopulistisesti värittyneille kommentaattoreille.

Ilmiö eikä yksittäistapaus

Vastaavanlainen maalittaminen ei ole ainutlaatuista. Wass ei koe tapahtuneen olleen pelkästään kielteinen asia, sillä se antoi perspektiiviä ja kokemusta. Hän iloitsee siitä, että osaa jatkossa olla tukena muille, jotka joutuvat kokemaan saman.

– Moni poliitikko on sanonut, että tämä on arkipäivää ja asiassa on sukupuolittunut taso. Twitter on naiselle ja varsinkin naispoliitikolle melkein kamikaze-paikka.

Lisää aiheesta:

Kansanedustaja Noora Fagerströmin puoliso lähetti uhkaavia viestejä vaimoaan kritisoineille – somevaikuttaja järkyttyi: "Harkitsen rikosilmoitusta"Purra kommentoi somea kohauttaneita kirjoituksia: "Olen varmasti kirjoittanut ja sanonut asioita, jotka ovat tyhmiä tai mielettömiä"Viikon kohukooste: Slush-Marin, rahapeli-Petelius ja "kiljuvien naisten" alle jäänyt Petteri Orpo Pöllöraadin syynissä – "Tilanneälykäs ihminen ei tietenkään sano sitä"Ylimielinen pääministeri, joka on myös ikärasisti? Marinin boomer-kohulle murska-arvio: "Politiikassa oleellista on, miltä asiat näyttävät""Ottakaa muut mallia pääministeristä" – ylikomisarion kehu pääministerille aiheutti somemyrskyn poliisin puolueettomuudestaHelsinkiläinen kaupunginvaltuutettu pilkkasi perussuomalaisia Twitterissä – alatyylisen kuittailun kohteeksi joutunut Sebastian Tynkkynen: "Se todella hämmentää"
Sosiaalinen mediaPolitiikkaTytti TuppurainenKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Sosiaalinen media
  • ke09:09
    TikTok

    Kylmäävä totuus Tiktokista – asiantuntijat ihmettelevät, miksi yksi asia on yhteiskunnalle ja perheille niin vaikeaa

  • ti18:50
    Virukset

    Ethän sorru tähän herpeksen hoitoniksiin? "Heikentää tilannetta entisestään"

  • ti05:02
    Espoo

    Kauppakärryt "karkaavat" Espoossa – suivaantunut Satu sanoo suorat sanat

  • 19.10.06:14
    Ero

    Psykologi Heidi erosi ja hänen somensa sisältö muuttui täysin: "Turha itkeä ruman ja typerän perään"

  • 18.10.06:47
    Facebook

    Tappouhkauksia ja itsensä satuttamista – Facebook-ryhmän ylläpitäjät joutuvat hakemaan apua hätäkeskuksesta