Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Yksi jalkapallon MM-kisojen isoista kysymyksistä ratkeamassa – näin Qatar myöntyy oluen myyntiin

Kuvassa näkyvä Khalifa-stadion yksi MM-kisojen näyttämöistä.
Kuvassa näkyvä Khalifa-stadion yksi MM-kisojen näyttämöistä.Getty Images
Julkaistu 03.09.2022 09:31

MTV URHEILU–REUTERS

Qatar aikoo sallia oluen myynnin lipun ostaneille kannattajille jalkapallon MM-kisoissa tietyin rajauksin. Itse otteluissa ei myydä alkoholillista olutta lainkaan.

LUE MYÖS: "Tämä on täydellistä" – David Beckham mainostaa ihmisoikeustilanteestaan surullisenkuuluisaa Qataria

Uutistoimisto Reutersin lähteiden mukaan MM-kisoja sponsoroiva olutvalmistaja Budweiser myy tuotteitaan yksinoikeudella MM-kisapaikalla Dohassa tietyin rajauksin.

Reuters kertoo, että olutta myytäisiin kolmen tunnin ajan ennen otteluiden alkua tietyillä fanialueilla stadionien läheisyydessä. Lisäksi hanat olisivat auki vielä tunnin otteluiden päättymisen jälkeen.

Itse ottelustadioneilla alkoholipitoista olutta ei kuitenkaan myytäisi lainkaan.

Ottelutapahtumien ohella alkoholipitoista Budweiseria aiotaan tarjoilla Dohassa tietyssä osassa MM-kisojen pääfanialuetta joka ilta puoli seitsemästä yhteen.

Marraskuun 20. päivänä Qatarissa käynnistyvät MM-kisat ovat historian ensimmäiset maassa, jossa islam on valtauskonto, ja jossa alkoholin myynnille on asetettu tiukat rajoitteet. Vaikka Qatar ei ole täysin "kuiva" kuten naapurinsa Saudi-Arabia, alkoholin nauttiminen julkisesti avoimissa tiloissa on laitonta.

Koko Dohassa on vain yksi alkoholijuomia myyvä vähittäiskauppa. Siellä asioiminen on sallittua vain ulkomaisille asukkaille, joilla on ostamiseen myönnetty lupa. Turistit voivat kuluttaa alkoholituotteita myös lisenssin saaneissa hotelleissa ja klubeissa.

LUE MYÖS: Jalkapallon MM-kisojen tv-aikataulu julki – nämä 22 ottelua MTV ja C More näyttävät suorana: "Upean urheiluvuoden täydellinen huipennus"

Lisää aiheesta:

Salliiko Saudi-Arabia alkoholin suurtapahtumissaan? Viranomainen kiistää lehtitiedotPaljastus kohukisoista: Olut kiellettyOluen ystäville MM-Qatarissa kitkerä isku – paitsi jos kuulut vip-porukkaanMM-kisojen kulisseissa farssin ainekset – Qatar pyörsi kantansa: oluen myynti halutaan kieltää stadioneilla kokonaanQatarin MM-kisoissa varaudutaan ylenpalttiseen juomiseen – "Näissä paikoissa he eivät ole haitaksi kenellekään muulle"Jalkapallon MM-kisoihin Qatariin matkustaville faneille shokki – olutkorille hintaa lähes 100 euroa
Jalkapallon MM 2022JalkapalloUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Jalkapallon MM 2022
  • 22.11.202322:15
    MM-karsinnat

    Jalkapallon maailmanmestarilta odottamaton lausunto – "Hän ei puhunut asiasta mitään pukuhuoneessa"

  • 22.11.202314:48
    Kommentti

    Kommentti: Näin tylysti Qatarin jalkapallon 2022 MM-kisojen rakentajat unohdettiin

  • 31.10.202311:48
    Jalkapallo

    Kommentti: Lionel Messin palkitseminen oli virhe

  • 26.06.202308:54
    Jalkapallo

    "Suolabeibe" rikkoi hiljaisuuden kohutempauksestaan – nämä kuvat MM-juhlinnassa aiheuttivat vihamyrskyn

  • 23.06.202309:15
    Urheilu

    Marca: Saudi-Arabian MM-kisaunelma romukoppaan – tämä syy johti yllätysratkaisuun