Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

YK vaatii salaisia vankiloita suljettavaksi – Kiina suuttui kidutusraportista

YK:n komitean mukaan Kiinan vankiloissa kidutus on edelleen hyvin yleistä. Kuvituskuva.
YK:n komitean mukaan Kiinan vankiloissa kidutus on edelleen hyvin yleistä. Kuvituskuva.Lehtikuva
Julkaistu 10.12.2015 15:17

MTV UUTISET - REUTERS - AFP

Kiina on suuttunut YK:n kidutuksen vastaisen komitean raportista, jossa maata syytetään laaja-alaisesta kidutuksesta vankiloissa.

YK vaatii kidutuksen lopettamista ja salaisten vankiloiden sulkemista. Järjestö syyttää lisäksi Kiinaa laajamittaisesta aktivistien jahtaamisesta sekä useista poliittisten vankien epämääräisissä olosuhteissa tapahtuneista vankilakuolemista.

– Raportti ei ole objektiivinen ja sen sisältö perustuu väärään tietoon, Kiinan ulkoministeriön edustaja Hua Chunying sanoo.

– Vastustamme kidutusta päättäväisesti, Hua sanoi ulkoministeriön tiedotustilaisuudessa.

YK:n komitean mukaan Kiina on kesäkuun jälkeen ottanut tiukkaan valvontaan yli 200 ihmisoikeusaktivistia ja lakimiestä. Heistä 25 on jatkuvan tarkkailun alaisena.

– Viime aikoina liian moni kiinalainen on pidätetty vain sen takia, että he ovat osoittaneet rauhanomaisesti mieltään, Yhdysvaltain Kiinan suurlähettiläs Max Baucus sanoo lähetystön nettisivulla julkaistussa julkilausumassa.

Julkilausumassa viitataan muun muassa lakimies Pu Zhiqiangiin, joka on yksi Kiinan tunnetuimmista ihmisoikeusjuristeista sekä uiguurikansaan kuuluvaan professoriin Ilham Tohtiin, joka sai viime vuonna elinkautisen tuomion separatismista. Myös Saksan lähetystön julkilausuma mainitsi Pun ja Tohtin yhdessä monen muun epämääräisin perustein tuomittujen kanssa.

Kiinan ulkoministeriön edustaja Hua sanoi, että syytökset ihmisoikeusloukkauksista edustavat "poliittisia ennakkoluuloja" ja "vääristyneitä" näkemyksiä. Hänen mukaansa Yhdysvaltain ja Saksan ei pitäisi sotkeutua Kiinan oikeusjärjestelmän toimintaan.


– Olemme löytäneet kehitystien, joka sopii Kiinan kansallisiin toimintatapoihin, hän sanoi.

Kidutus yleistä: sähköshokkeja ja hakkaamista

YK:n raportissa sanotaan, että "kidutus sekä ihmisten epäasiallinen kohtelu ovat syvästi juurtunut oikeusjärjestelmään Kiinassa". Raportti paheksuu lisäsi lakimuutosta, joka sallii salaiset pidätykset.

Ihmisoikeusjärjestö Amnesty International julkaisi oman raporttinsa viime kuussa.

Siinä listattiin laajasti kidutustapoja, joihin kuuluvat sähköshokit, nukkumisen kieltäminen, lukitseminen rautatuoliin sekä kivuliaisiin asentoihin pakottaminen tuntikausiksi. Lisäksi kerrotaan laajasti hakkaamisesta, jota harjoitetaan muun muassa kengillä tai täytetyillä vesipulloilla. 

Lisää aiheesta:

YK:n raportti kertoo: Kiinan uiguurialueilla on tehty vakavia ihmisoikeusrikkomuksia – Kiina syyttää raporttia väärän tiedon sekamelskaksiBrittipaneeli: Kiina syyllistyi kansanmurhaan rajoittaessaan uiguurien syntyvyyttä: Pakkosterilointeja, abortteja ja ehkäisyäYK:n asiantuntijat: Kiinassa vähemmistöihin kuuluvia vankeja saatetaan pakottaa elinsiirtoihinAmnestyltä uutta dramaattista tietoa: Kiina luonut uiguureille dystooppisen helvetin – "Tiikerituolissa" kidutusta ja sähköshokkejaYK:n pääsihteeri: Osa maista käyttää pandemiaa hyväkseen toisinajattelijoiden hiljentämisessäVuodettu video paljastaa lisää tietoa uiguurien epäinhimillisestä kohtelusta Kiinassa – satoja kahlittuja ja sidottuja vankeja
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 10:17
    Ukrainan sota

    Stubb väläyttää: Putin ja Zelenskyi voisivat tavata Etelä-Afrikassa

  • 10:11
    Yhdysvallat

    New Yorkin poliitikkokomeetta ottaisi suomalaiskeksinnön käyttöön: "Tarvitsemme ne!"

  • 09:34
    Avaruus

    Intia lähetti massiivisen satelliitin kiertoradalle – katso komea laukaisu

  • 09:30
    Ukrainan sota

    Lähteet: Venäläinen öljytankkeri tulessa

  • 08:30
    Afganistan

    Ainakin 20 kuollut ja 320 loukkaantunut: Afganistanissa maanjäristys