Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

YK:n avustuspäällikkö suljettujen ovien takana: Keski-Afrikan tasavallassa näkyvillä alkavan kansanmurhan merkit

Str / Lehtikuva
Julkaistu 23.08.2017 05:57

MTV UUTISET – STT – AFP

Väkivaltaisuuksista vuosia kärsineessä Keski-Afrikan tasavallassa on näkyvissä varhaisia merkkejä kansanmurhasta, YK:n avustuspäällikkö on varoittanut YK:n turvallisuusneuvostoa.

Avustuspäällikkö Stephen O'Brienin suljettujen ovien takana lausumista kommenteista kertovat diplomaattilähteet uutistoimisto AFP:lle.

Vastikään Keski-Afrikassa vierailleen O'Brienin mukaan Keski-Afrikan sisäisten pakolaisten määrä on noussut ja avustajiin kohdistuva väkivalta on lisääntynyt.

4,5 miljoonan asukkaan Keski-Afrikassa on noin 600 000 sisäistä pakolaista, mikä on noin 40 prosenttia enemmän kuin vuosi sitten.

O'Brien on jo aikaisemmin kehottanut YK:ta lähettämään Keski-Afrikkaan lisää joukkoja tukemaan alueen rauhanturvaoperaatiota. YK:lla on maassa noin 12 500 poliisia ja YK-joukkojen jäsentä auttamassa siviilien suojaamisessa ja tukemassa viime vuonna valitun presidentti Faustin-Archange Touaderan hallintoa.

Maailman köyhimpiin lukeutunut valtio on ollut konfliktien kourissa vuodesta 2013. Tuolloin maassa syttyi konflikti muslimijoukkojen ja kristittyjen taistelijoiden välillä, kun muslimienemmistöisten kapinallisjoukkojen koalitio Seleka syrjäytti kristityn presidentti Francois Bozizen.

Selekan-joukot syöksi puolestaan vallasta Ranskan johtamat joukot. Sotilaallista väliintuloa seurasivat kristittyenemmistöisten taistelijoiden veriset kostoiskut.

Tällä hetkellä taistelijaryhmät kamppailevat Keski-Afrikassa luonnonvarojen kuten kulta- ja timanttivarantojen hallinnasta sekä paikallisesta vaikutusvallasta.

Vuonna 2015 YK-raportti arvioi, että Keski-Afrikan tasavallassa on tehty sotarikoksia ja rikoksia ihmisyyttä vastaan, mutta ei kansanmurhaa. Tuolloin YK katsoi konfliktin molempien osapuolten syyllistyneen ihmisoikeusrikkomuksiin, kuten raiskauksiin, murhiin, lapsisotilaiden rekrytoimiseen, kidutukseen ja kotien polttamiseen. Se katsoi myös maan muslimiväestön joutuneen etnisen puhdistuksen kohteeksi. 

Lisää aiheesta:

Sudanissa puolisotilaalliset joukot ilmoittivat perustaneensa maahan kilpailevan hallinnonAinakin 13 rauhanturvaajaa kuollut KongossaBritannian ulkoministeri Sudanin tilanteesta: Nälkää ei saa pitää aseenaSudan vaatii YK:n turvallisuusneuvostoa hätäistuntoon – WFP: nälkäkatastrofi uhkaaIhmisiä kuolee koko ajan näissä konflikteissa – mutta oletko edes kuullut niistä?Kolme YK:n rauhanturvaajaa on surmattu Keski-Afrikan tasavallassa, YK tuomitsee hyökkäyksen: "Voi olla kyse sotarikoksista"
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 13:40
    Nigeria

    Trump syytti Nigeriaa uskontovainoista ja uhkasi sotatoimilla – näin maa vastaa

  • 13:26
    Yhdysvallat

    Dick Cheney on kuollut

  • 13:11
    Ukrainan sota

    Putinille kipeitä uutisia: Kiina kääntyy

  • 12:23
    Sanna Marin

    Kirjallisuuslehti USA:ssa: Marin kirjoittaa latteasti

  • 10:47
    Israel

    Kenraali vuoti raa'an raiskausvideon – videoskandaalissa pidätys