Kolmen YK:n rauhanturvaajaa on surmattu Keski-Afrikan tasavallassa. Asiasta tiedottaa YK.
Kuolleet rauhanturvaajat olivat kotoisin Burundista, ja se saivat surmansa hyökkäyksen seurauksena.
Hyökkäyksissä on lisäksi haavoittunut kaksi rauhanturvaajaa.
YK:n mukaan hyökkäykset ovat kohdistuneet YK:n joukkoihin sekä Keski-Afrikan tasavallan puolustus- ja turvallisuusjoukkoihin.
YK kertoi surmaajien olleen tunnistamattomia, aseistautuneita taistelijoita.
"Hyökkäyksissä voi olla kyse sotarikoksista"
Hyökkäykset tapahtuivat maan keskiosassa sijaitsevan Kemon prefektuurin alueella Dekoassa sekä Bakoumassa, joka puolestaan sijaitsee Mbomoun prefektuurissa maan eteläosassa.
YK ei antanut kuitenkaan tämän tarkempia tietoja hyökkäyksistä.
YK:n pääsihteerin Antonio Guterresin tiedottaja Stephane Dujarric tuomitsi hyökkäykset voimallisesti ja peräänkuulutti, että Keski-Afrikan tasavallan viranomaiset tutkisivat "kauheita hyökkäyksiä”.
Lisäksi hän varoitti, että YK:n rauhanturvaajiin kohdistuvissa hyökkäyksissä voi olla kyse sotarikoksista.
Huomenna järjestetään vaalit
Keski-Afrikan tasavallassa on tarkoitus järjestää vaalit huomenna sunnuntaina. Samaan aikaan taistelut hallinnon joukkojen ja kapinallisryhmien välillä jatkuvat.
