Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

YK: Jemeniä kohtaa historiallisen nälänhätä, jos avustuskuljetuksia ei päästetä maahan – tilanne jo ennestään katastrofaalinen

YK varoittaa, että Jemeniä voi kohdata suurin maailman näkemä nälänhätä. Nälänhädän lisäksi sodan runtelemassa maassa miljoonat jemeniläiset ovat vaarassa sairastua koleraan.
YK varoittaa, että Jemeniä voi kohdata suurin maailman näkemä nälänhätä. Nälänhädän lisäksi sodan runtelemassa maassa miljoonat jemeniläiset ovat vaarassa sairastua koleraan. AFP / Lehtikuva
Julkaistu 09.11.2017 05:52

MTV UUTISET – STT

Jemeniä kohtaa valtava, miljoonien ihmisten elämään vaikuttava nälänhätä, mikäli Saudi-Arabian johtama liittouma ei päästä avustustoimituksia maahan, varoittaa YK:n humanitaaristen asioiden päällikkö Mark Lowcock.

Lowcock antoi kommenttinsa toimittajille turvallisuusneuvoston keskiviikkoisen kokouksen jälkeen. Hän kertoi neuvostolle, että avustuslentojen on annettava jatkaa avun toimittamista pääkaupunki Sanaan ja Adenin kaupunkiin. Kuljetusväylien olisi Lowcockin mukaan pysyttävä auki muun muassa polttoaineiden, ruoan ja muiden tärkeiden tarvikkeiden toimittamista varten.

Lowcockin mukaan saudijohtoisen liittouman olisi myös vakuutettava, ettei vastaavia katkoksia tapahtuisi jatkossa. Jemenin nälänhädästä tulee suurin, mitä maailma on nähnyt vuosikymmeniin, jollei apua saada perille, Lowcock sanoo.

YK:n turvallisuusneuvosto saudijohtoiselle liittoumalle: Pitäkää lentokentät ja satamat auki

Keskiviikkona suljetuin ovin kokoontunut YK:n turvallisuusneuvosto on vaatinut, että Saudi-Arabian johtaman liittouman on pidettävä kaikki lentokentät ja satamat auki Jemeniin suunnattuja avustustoimituksia varten.

Italian YK-lähettiläs Sebastiano Cardi kertoi toimittajille kokouksen jälkeen, että neuvoston jäsenet ilmaisivat huolensa Jemenin pahasta humanitaarisesta kriisistä ja painottivat, kuinka tärkeää lentokenttien ja satamien auki pitäminen on.

Saudi-Arabia sulki kaikki rajat Jemeniin maanantaina sen jälkeen, kun Jemenistä laukaistiin ohjus Saudi-Arabian puolelle lauantaina. Jemenin huthikapinalliset sanoivat laukaisseensa ohjuksen kohti Saudi-Arabian pääkaupungin Riadin kansainvälistä lentokenttää. Saudi-Arabian ohjustorjunta tuhosi ohjuksen.


Saudi-Arabia on syyttänyt ohjuslaukauksesta Irania, mutta Iran on torjunut Saudi-Arabian syytökset ja pitää niitä vastuuttomina ja provokatiivisina. Saudi-Arabia syytti Irania huthikapinallisten tukemisesta.

Saudijohtoinen liittouma on pommittanut Jemenin huthikapinallisia yli kaksi vuotta. Liittouma tukee Jemenin hallitusta.

YK:n mukaan Jemenin tilanne oli jo ennestään katastrofaalinen

YK:n mukaan humanitaarinen tilanne Jemenissä oli jo ennestään katastrofaalinen. YK:n mukaan noin 17 miljoonaa jemeniläistä tarvitsee ruokaa. Heistä seitsemän miljoonaa on vaarassa joutua nälänhätään ja saada koleratartunnan.

Esimerkiksi Kansainvälisen Punaisen Ristin mukaan järjestön klooritabletteja Jemeniin vienyt kuljetus pysäytettiin maan pohjoisella rajalla tiistaina. Klooritabletteja käytetään koleran ennaltaehkäisemiseen. 

Lisää aiheesta:

Yhdysvallat puolustelee iskujaan Jemenissä – huthikapinalliset vannovat "voimallista" kostoaHuthit jatkaneet iskujaan merelle ainakin yhdellä ohjuksella – MTV Uutiset seurasi sotaa Lähi-idässäJemen painii koleran ja nälänhädän keskellä – hallinto suhtautuu epäillen kapinnallisten ilmoitukseen vetäytyäYhdysvallat vaatii selvitystä jemeniläisen sairaalan lähelle osuneesta ilmaiskustaVarjoon jäänyt kriisi: "Missään muualla maailmassa ei näin monta elämää ole uhattuna"Jemenin tuhoisa isku osui hautajaisiin siviilirakennukseen – YK vaatii riippumatonta tutkintaa
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 18:51
    Ukrainan sota

    Zelenskyi: Neuvottelut rauhasta jatkuvat, seuraavista askelista USA:n kanssa sovittu

  • 18:38
    Itsenäisyyspäivä

    Stubb huomasi kesken saunomisen puhelimen soineen – Zelenskyihän se siellä: Myös Lukashenka onnitteli Suomea

  • 18:31
    Väkivaltaiskut

    Ainakin 12 kuollut ampumisessa Etelä-Afrikassa, yksi uhreista 3-vuotias

  • 15:58
    Elon Musk

    Elon Musk haluaa lakkauttaa EU:n – hyökkäsi Henna Virkkusen kimppuun: "Rakastat sensuuria enemmän kuin elämää"

  • 12:27
    Yhdysvallat

    Poliisi pysäytti naisia liikenteessä ja tallensi alastonkuvia sekä videoita heidän puhelimistaan