Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Yhdysvaltain ja Ranskan on Ukrainan sodan takia tultava jälleen aseveljiksi, sanoi Bidenin tavannut Macron

Kansakuntiemme välinen liitto on edelleen keskeistä keskinäiselle puolustuksellemme, Biden sanoi.
Kansakuntiemme välinen liitto on edelleen keskeistä keskinäiselle puolustuksellemme, Biden sanoi.
Julkaistu 01.12.2022 21:18

MTV UUTISET–STT–AFP

Sodan palattua Euroopan maaperälle ja kansakuntiemme kohdatessa monia kriisejä meidän on jälleen kerran tultava aseveljiksi, sanoi Ranskan presidentti Emmanuel Macron tavatessaan torstaina virkaveljensä Joe Bidenin Washingtonissa, kertoi uutiskanava CNN.

Biden puolestaan luonnehti Ranskaa Yhdysvaltain vanhimmaksi liittolaiseksi ja horjumattomaksi kumppaniksi. Hän viittasi ranskalaisen Marquis de Lafayetten rooliin Yhdysvaltain vapaussodassa 1700-luvulla ja Normandian rannikon tapahtumiin toisen maailmansodan aikana.

– Kansakuntiemme välinen liitto on edelleen keskeistä keskinäiselle puolustuksellemme, Biden sanoi.

Lue myös: Venäläisten palkkasotilaiden julmuudet ja surmavideot leviävät TikTokissa – tuoreen raportin mukaan Wagner-videoita katsottu yli miljardi kertaa

Presidentit tuomitsivat voimakkaasti Venäjän laittoman sodan Ukrainaa vastaan ja painottivat, että tarkoitukselliset iskut siviilejä ja siviili-infrastruktuuria vastaan ovat sotarikoksia, joiden tekijät täytyy saada vastuuseen, sanotaan Valkoisen talon nettisivulla.

Biden myös vakuutti Yhdysvaltain ja Ranskan sekä muiden eurooppalaisten liittolaisten tuen jatkuvan Ukrainalle.

Lämpenemistä kaupan kysymyksissä

Biden sanoi sopineensa Macronin kanssa siitä, että molemmat yhtenäistävät lähestymistapojaan ilmasto- ja energiakysymyksissä. Euroopassa on esiintynyt huolia Yhdysvaltain väitetystä protektionismista.

– Sovimme keskustelevamme käytännön toimista lähestymistapojen koordinoimiseksi ja yhdenmukaistamiseksi, jotta voimme voimistaa ja turvata toimitusketjuja, tuotantoa ja innovaatioita Atlantin molemmin puolin, Biden sanoi.

Myös Macron sanoi, että lähestymistapoja synkronoidaan uudestaan.

Ranskaa on aiemmin huolettanut erityisesti IRA-ohjelman tukiaiset, jossa amerikkalaisia ympäristöystävälliseksi luokiteltuja yrityksiä tuetaan miljardeilla dollareilla. Tukiaisten on määrä samalla auttaa Yhdysvaltojen kovan inflaation hillitsemisessä.

Monien EU-maiden mukaan tukiaiset vääristävät pahasti kilpailua, ja pakottavat ne aloittamaan omat tukiohjelmansa, mikäli yritykset eivät halua mennä konkurssiin.

Lue myös: Lavrov nosti jälleen esiin turvatakuut, jotka olisivat estäneet Suomen Nato-jäsenyyden – "Epäilen, ettei lännellä ole energiaa tai tahtoa"

Lisää aiheesta:

Ukrainan turvatakuiden sotilaallista osuutta valmistellaan parhaillaan – "Muistamme Budapestin virheen"Macron väläyttää Ranskan ydinasepelotteen laajentamistaBiden vetosi USA:n kongressiin tuen läpiviemiseksi: "Ukrainalaiset taistelevat, mutta ammukset ovat loppumassa"Biden vertasi Putinia Hamasiin – Venäjä syytti maata "laskelmoiduista sijoituksista"Macron ja Biden keskustelevat kauppasuhteista ja KiinastaLiittolaisilta sataa kritiikkiä Trumpille – kaksi senaattoria uhkaa Turkin erottamisella Natosta
Emmanuel MacronJoe BidenYhdysvallatRanskaUkrainan sotaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Emmanuel Macron
  • 4.9.22:38
    Ukrainan sota

    Arvio: Turvatakuulupauksesta jäi vesitetty maku – vain yksi keino tepsii Venäjään, ja siitä ollaan kaukana

  • 31.8.12:10
    Ranska

    Ranskan hallitus kaatumassa: Heiluuko Macronin palli?

  • 29.8.23:07
    Ranska

    Macron: Putin vedättää Trumpia taas, jos ei tapaa Zelenskyiä

  • 28.8.22:54
    Ukrainan sota

    Saksan Merz: On ilmeistä, etteivät Putin ja Zelenskyi tule tapaamaan

  • 28.8.19:17
    Ukrainan sota

    Zelenskyi: Venäjä iski Kiovassa turkkilaisyritykseen, British Counciliin ja EU-edustustoon