Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Yhdysvalloissa asuva suomalaisvalmentaja kertoo jännitteiden kiristyvän: "Yliopisto tehnyt kriisisuunnitelmia – barrikadeja pelätään"

3:04Denverin yliopiston hiihtovalmentaja Toni Roponen kertoo osavaltionsa valmistautumisesta presidentinvaalien lopputulokseen:"Ollaan valmiina antamaan kriisiapua"Hiihtovalmentaja Toni Roponen kertoo osavaltionsa valmisteluista presidentinvaalien lopputulokseen – kuuntele koko haastattelu tästä.
Julkaistu 05.11.2020 20:37
Toimittajan kuva

Carlos Sunila

carlos.sunila@mtv.fi

Suomalainen Toni Roponen Yhdysvaltain Denverin yliopistosta kertoo, että yliopisto on varautunut presidentinvaalien tulokseen kriisisuunnitelmilla.

Sekä istuvan presidentin, Donald Trumpin, jatkokauteen että vastaehdokas Joe Bidenin voiton varalle on laadittu omat kriisisuunnitelmat. Suunnitelmissa on huomioitu esimerkiksi mahdolliset mellakat, jotka saattavat puhjeta vaalituloksen ratkettua.

– Meille tulee jatkuvasti infoa siitä, miten meidän valmentajien tulee reagoida tilanteeseen, mikäli esimerkiksi Trump voittaa, minkälaista kriisinhallintaa ja -kriisitukea pystytään tarjoamaan urheilijoille ja opiskelijoille, urheiluvalmentajana työskentelevä Roponen kertoo.

Koulussa on keskusteltu paljon siitä, kuinka tärkeää on huomioida opiskelijoille aiheutuvat tuntemukset vaalituloksen myötä. Vaalitulos on vellonut epävarmuudessa ja lopullista voittajaa ei ole vielä selvinnyt. MTV Uutiset seuraa vaaleja hetki hetkeltä tässä artikkelissa.

Kuluneena vuonna yliopistossa keskusteluissa on ollut myös poliisiampuminen, jossa kuoli tummaihoinen George Floyd.

– Toki meillä on tummaihoisia urheilijoita todella paljon, joilla on ollut erittäin vaikeat kuusi kuukautta. Olemme käyneet (heidän kanssaan) jatkuvasti keskusteluja, mitä Amerikassa tällä hetkellä tapahtuu, Roponen kuvailee.

Lue myös: MTV seuraa Yhdysvaltain presidentinvaaleja: Kisa käy yhä kuumana

Tilanne on nyt rauhallinen

Roponen kertoo, että tunnelma yliopistolla on pysähtynyt ja odottava. Aiemmin pelkona ovat olleet esimerkiksi laajat mellakat.

– Mikäli Trump voittaa, Bidenin kannattajat ja demokraatit sekä varsinkin yliopisto-opiskelijat nousisivat ikään kuin barrikadeille. Sitä varten kriisisuunnitelmia on tehty.

Tilanne on nyt hyvin rauhallinen nyt, kuvailee valmentaja.

– Kävin eilen keskusteluja ja varsinkin Bidenin kannattajat alkavat olla vähän levollisempia tästä tilanteesta. Ehkä pelättyjä mellakoita ei ole tulossa, mutta tilanne on yhä auki, Roponen sanoo.

Lisää aiheesta:

MTV Uutiset Yhdysvalloissa: Demokraatit paniikissa, lapsetkin itkevät vaalitulostaMTV:n kirjeenvaihtaja Washingtonissa: "Osa pelkää väkivaltaa, moni sitäkin enemmän vaalitulosta"Risto E. J. Penttilä: Uusia dramaattisia käänteitä vielä luvassa YhdysvalloissaTrumpin arvaamattomuus huolestuttaa suomalaissiskoksia – Yhdysvalloissa asuvat Anna ja Laura ovat jopa varautuneet palaamaan SuomeenTämä on tilanne Yhdysvalloissa juuri nyt: Äänestys alkanut rauhallisesti, mutta kauppoja suojataan ja Valkoinen talo aidattu pahimman varalta – "Väkivaltaisuus voi olla vakavampaa, jos Trump voittaa"USA:n vaalit voivat huipentua todelliseen kaaokseen, jos koronatilanne maassa ei hellitä: "Julistautuuko Trump odotellessa jo voittajaksi?"
YhdysvallatTrumpin YhdysvallatDonald TrumpJoe BidenUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Yhdysvallat
  • 08:30
    Donald Trump

    Yhdysvallat julkaisi videon iskusta "huumeterroristien" alukseen – Venezuela aikoo puolustautua

  • 07:30
    Charlie Kirk

    WP: Charlie Kirkin ampumisesta epäillyn kerrotaan tunnustaneen – "Huonoja uutisia teille kaikille"

  • Eilen19:23
    Charlie Kirk

    Katutappeluita, tappouhkauksia ja sodanjulistuksia – näin Kirkin murha näkyy Yhdysvaltain politiikassa

  • Eilen17:06
    Charlie Kirk

    Kommentti: Väkivalta ruokkii väkivaltaa – Charlie Kirkin murhan jälkeen puheissa lietsotaan jo sotaa

  • Eilen16:26
    TikTok

    Yhdysvallat: Tiktokin jatkosta on saatu aikaan sopu