Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Yhdysvallat huolissaan jättiyhtiöiden paisuvasta vallasta – mitä kongressin kuulemisesta jäi käteen?

8:19Mitä Yhdysvaltain teknologiajättien kuulemisesta jäi käteen? Tämän takia Facebook, Google, Amazon ja Apple ovat suurennuslasin alla.Katso yllä olevalta videolta, miten amerikkalaisjätit vaikuttavat myös jokaisen meidän elämäämme Suomessa!
Julkaistu 30.07.2020 15:25
Toimittajan kuva
Pauliina Ainasoja

pauliina.ainasoja@mtv.fi

Yhdysvaltain edustajainhuoneen lakivaliokunta järjesti eilen kuulemisen amerikkalaisille teknologiajättien toimitusjohtajille. Yhdysvaltain kongressi on huolissaan jättiyhtiöiden epäreilusta valta-asemasta markkinoilla.

Lakivaliokunnan kartellien vastainen paneelin mukaan jättiyhtiöillä on liikaa valtaa. Ulkopoliittisen instituutin johtaja Mika Aaltola allekirjoittaa väitteen, mutta kuulemisesta ei vielä jäänyt käteen juuri mitään.

– Puheenvuorot jäivät vähän latteiksi. Tämä oli vasta alkuasettelua sille, jotta voitaisiin mahdollisesti tehdä jotain järeämpää myöhemmin, Aaltola sanoo.

Tämä ei ole ensimmäinen kerta, kun Yhdysvalloissa pohditaan jättiyhtiöiden monopoliasemaa kongressin tasolla. Maassa on aiemminkin rajoitettu suurten yritysten toimintaa monopolilainsäädännön tai kilpailulainsäädännön perusteella. Esimerkiksi teleoperaattoriyhtiö AT&T pilkottiin pienempiin osiin kongressin toimesta kilpailun edistämisen vuoksi.

Amazon, Google, Facebook ja Apple ovat kaikki globaaleja yrityksiä, mikä tekee asiasta monimutkaisempaa esimerkiksi verotuksen kannalta.

– Apple on joutunut EU:n syyniin, koska se kiertää Irlannin avulla eurooppalaista veroa, mutta samalla kiertää myös yhdysvaltalaista verotusta, Aaltola selittää.

Kuulemisten tavoitteena on määritellä mikä on näiden isojen yhtiöiden suhde suuriin valtioihin ja miten nykyisellä lainsäädännöllä voitaisiin edistää kilpailua.

Miten amerikkalaisjätit vaikuttavat Suomessa?

Yhdysvalloissa jättiyhtiöt joutuvat kuuntelemaan ja toteuttamaan kongressin linjauksia. Tilanne on kuitenkin monimutkaisempi pienemmissä valtioissa, vaikka jättiyhtiöiden palvelut ovat suuressa suosiossa myös niissä.

– Jos ajatellaan vaikka suomalaista vaaliturvallisuutta, niin mikä on meidän viranomaisten kyky neuvotella vaikkapa Facebookin kanssa tietyistä ongelmallisista käytännöistä, joita meidän vaalien yhteydessä voisi ilmetä?

Aaltolan mukaan Euroopan unioni pystyy säätelemään esimerkiksi Googlelle erilaisia säädöksiä. EU yritti myös sakottaa Applea verokäytäntöjensä vuoksi, mutta epäonnistui siinä.

Mitä Yhdysvaltain kongressi voi käytännössä tehdä Amazonin ja Googlen kaltaisille jättiyhtiöille? Katso Mika Aaltolan koko haastattelu yllä olevalta videolta!

Lisää aiheesta:

Elon Musk häviää taistelun internetin sielusta, uskoo suomalaistaustainen professoriGiganttiseksi paisunutta Facebookia vaaditaan pilkottavaksi – suomalaisprofessori arvioi, irrotetaanko Whatsapp ja Instagram emoyhtiöstäLähes kaikki osavaltiot nostivat oikeusjutun Facebookia vastaan USA:ssa – Instagram ja Whatsapp halutaan irrottaa emoyhtiöstäTeknologia-alan jättitoimijoita kuultiin Yhdysvaltojen edustajainhuoneessa – Kartellien vastainen paneeli: "Teknologiajäteillä on liikaa valtaa"Yhdysvallat aikoo lisätä Facebookin, Googlen ja muiden teknologiajättien valvontaa – "Kourallinen portinvartijoita on ottanut haltuunsa keskeiset kanavat"Suomalaiset vientiyritykset epäröivät jo USA:n markkinoita Trumpin kauppapolitiikan vuoksi
YhdysvallatTalousAmazonAppleEurooppaVerotMTV Uutiset LiveFacebookGoogleUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Yhdysvallat
  • 15:40
    Venezuela

    Väite salaisesta tavoitteesta varjostaa USA:n julistamaa operaatio Etelän keihästä: "Uskomaton määrä" tulivoimaa

  • 12:21
    Jeffrey Epstein

    Epstein-sähköpostit: "Onko Putinilla kuvia Trumpista harrastamassa suuseksiä Bubban kanssa?" – tästä on kyse

  • 05:30
    Trumpin Yhdysvallat

    Ikiaikainen demokraattialue kääntyi Obamasta Trumpiin: "Uskon, että voimme päätyä jopa sisällissotaan"

  • Eilen17:18
    Punkit

    Punkki puri miestä kohtalokkaasti: Kuoli syötyään hampurilaisen

  • Eilen15:26
    Donald Trump

    Trump ja liittolainen ilmiriidassa