Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

WTO: Yhdysvallat saa määrätä EU:lle 7,5 miljardin dollarin tullit Airbus-kiistassa

Kuvituskuva / AOP
Julkaistu 02.10.2019 17:48

MTV UUTISET – STT

Maailman kauppajärjestö WTO on päättänyt, että Yhdysvallat saa määrätä EU:lle 7,5 miljardin dollarin (6,8 miljardin euron) edestä tulleja lentokonevalmistaja Airbusin tukiaisia koskevassa kiistassa. EU ilmoitti tarttuvansa vastatoimiin asiassa ja on jo huhtikuussa julkistanut alustavan listan amerikkalaistuotteista, joita EU:n tullit voisivat koskea.

Yhdysvallat uhkaa EU:ta miljardien suuruisilla tuontitulleilla Airbus-tukiaisten takia 

Taustalla on lentokonevalmistajien tukiaisia koskeva kiista, joka on ollut WTO:n käsittelyssä jo vuodesta 2004. WTO on jo vuosina 2010 ja 2011 linjannut, että sekä eurooppalainen Airbus että amerikkalainen Boeing olivat saaneet miljardien edestä kilpailua vääristäviä tukiaisia.

Yhdysvallat oli vaatinut lupaa määrätä EU:n tuotteille tulleja 11 miljardin dollarin edestä. WTO:n on määrä linjata lähikuukausien aikana, minkä kokoiset rangaistustullit EU saa määrätä Yhdysvalloille Boeingin saamien tukiaisten johdosta.

Trump lisäämässä tullilistoille uusia tuotteita: Toteutuessaan tekisi Suomessa kipeää

EU:n kauppakomissaari Cecilia Malmström sanoi kannanotossaan, että EU on edelleen valmis tekemään yhteistyötä Yhdysvaltojen kanssa oikeudenmukaisen ratkaisun löytämiseksi. EU on tehnyt asiasta ehdotuksia Yhdysvalloille viimeksi heinäkuussa, mutta ei ole saanut vastauksia, Malmström totesi.

– Jos Yhdysvallat päättää ottaa käyttöön WTO:n sallimat vastatoimet, pakottaa se EU:n tilanteeseen, jossa meillä ei ole muuta vaihtoehtoa kuin toimia samoin, Malmström sanoi.

Yhdysvallat on väläytellyt tullien kohteiksi muun muassa ranskalaisia viinejä, italialaisia juustoja ja oliiveja ja viskiä.

Lisää aiheesta:

EU uhkaa Yhdysvaltoja 95 miljardin vastatulleilla – tällaisia tuotteita listalla onEU:n nollatullitarjous ei kelpaa TrumpilleEU ja Yhdysvallat sopuun teräs- ja alumiinitullikiistassaUSA:n kauppaministeri: EU:n autoille ei ehkä tarvitakaan tulleja – autovalmistajien kanssa käyty "hyviä keskusteluja"Yhdysvallat asetti EU:lle ennennäkemättömät miljarditullit, Ranska varoittaa jo vastatoimista – ensi kuun tullipäätöksellä on suora vaikutus myös SuomeenYhdysvallat läimäisi EU:n lentokoneille ja muille tuotteille rangaistustullit – EU ilmoitti ryhtyvänsä vastatoimiin
EUTulliYhdysvallatTrumpin YhdysvallatDonald TrumpUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

EU
  • Eilen19:51
    Politiikka

    Valtiovarainministeriö löi tiskiin karmeat luvut sopeutuksesta

  • Eilen14:25
    Ruoka

    Kielenhuoltaja kasvismakkarakohusta: Eihän lihapullakaan ole pulla

  • 12.10.08:39
    Rajavalvonta

    EU:n uudet rajatoimet käyttöön tänään – passien leimaaminen loppuu

  • 10.10.16:27
    Unkari

    Mediat: Unkarin vakoojat toimineet Brysselissä yli vuosikymmenen – EU käynnisti tutkinnan

  • 9.10.18:22
    Liha

    Kasvismakkara canceloitiin: Kysyimme tekoälyltä ja kansalta, mitä nimeä siitä nyt pitäisi käyttää