Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Wimbledon sekosi tennisopettajasta – vastaan tuleva Federer hehkutti satutarinaa

Marcus Willis villitsi Wimbledonissa maanantaina.
Marcus Willis villitsi Wimbledonissa maanantaina. 2016 Getty Images
Julkaistu 28.06.2016 10:08
Toimittajan kuva
Ossi Karvonen

ossi.karvonen@mtv.fi

ossikarvonen

Wimbledonin tennisturnaus käynnistyi todellisella satutarinalla maanantaina.

Lontoon tennispyhätön kenttä 17 oli ratketa liitoksistaan, kun maailmanlistalla vasta sijalla 772 oleva brittipelaaja Marcus Willis eteni toiselle kierroksella puhtaalla 3-0-voitolla Ricardas Berankisista. Liettualainen on rankingissa yli 700 pykälää Willisiä korkeammalla.

Willis, 25, on matalimmalla rankingilla Grand Slam -turnauksen toiselle kierrokselle edennyt pelaaja sitten vuoden 1988, kun Jared Palmer (ATP-923) onnistui siinä US Openissa. Willis sai onnittelut muun muassa Wimbledonin villin kortin kautta vuonna 2001 voittaneelta Goran Ivanisevicilta. 

– Goran tuli juuri kättelemään minua. Hän on minun sankarini. Olen hieman..., virnistelevä Willis takelteli medialle.

Brittipelaajan ihmettä korostaa se, että hän oli kasannut tällä kaudella palkintorahaa vaivaiset 292 dollaria. Koko uran tienestit ovat 95 000 dollaria. Maanantai toi tuohon kuitenkin muutoksen, sillä hän on varmistanut nyt jo ainakin 66 000 dollarin ansiot.    

GettyImages-543308436
Willis rynnisti juhlimaan voittoa perheensä ja kavereidensa syleilyyn.2016 Getty Images

Juniorina kovana lupauksena pidetty, mutta myöhemmin loukkaantumisista kärsinyt Willis joutui aloittamaan tennisopettajan työt alkuvuodesta 30 punnan tuntipalkalla. Itseään "häviäjäksi" ja "pulskaksi pojaksi" kuvailevan Willisin tarina ei olisi täydellinen, jos hän ei kohtaisi seuraavaksi todellista lajilegendaa. Vastaan astelee nimittäin Roger Federer. 

– En tiedä osaako hän pelata ruoholla, Willis vitsaili turnauksen seitsemän kertaa voittaneesta Federeristä.

– Se tarkoittaa tietenkin upean unelman toteutumista. Pääsen pelaamaan päästadionille. Tästä minä unelmoin nuorempana. Menen kentälle ja yritän voittaa tennisottelun. En kuitenkaan todennäköisesti voita, mutta annan kaikkeni, peräti kuusi karsintaottelua ennen pääsarjaa selvittänyt Willis summasi.

Willisin urotyöt olivat ehtineet jo kiiriä myös Federerin korviin.

– Tämä on paras tarina tenniksessä vähään aikaan. Hän näytti pystyvänsä pelaamaan tarpeeksi hyvin ollakseen täällä, joten odotan ottelua innolla, sveitsiläistähti kommentoi.

Lähteet: Reuters, ATP

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lisää aiheesta:

Venus Williams: Suhdepaljastus – koki unohtumattoman viikonPelottava hetki pysäytti pelin – tennislegenda huusi kivusta kentän pinnassaWimbledonissa kakkoseksi jäänyt Nick Kyrgios pyysi käytöstään anteeksi – ylisti Novak Djokovicia: "On hän vähän jumala""Itsekäs poliittinen teko" – jälleen kohuun sotkeutunut Novak Djokovic kylvää kiukkua ympärilleen, mutta etenee kuin juna kohti ennätyksiäWilliamsin sisaruksista toinen heti ulos Australian avoimista – 15-vuotias superlupaus toisti hurjan tempunFedereriltä shokkitappio villikorttilaiselle – maailmanlistan kärkipaikka lipeää käsistä
TennisUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Tennis
  • Eilen15:47
    Harri Heliövaara

    Harri Heliövaaralle ennennäkemätön saavutus – kovaan hetkeen "uskomattoman hyvä reaktio"

  • to22:55
    Urheilu

    Tennistähti suurennutti rintansa – miestoimittajalta pamahti tökerö kysymys

  • to17:20
    Urheilu

    Vankilaan saapui yllätys – Boris Becker liikuttui: "En olisi koskaan uskonut"

  • ke16:46
    Caroline Wozniacki

    Caroline Wozniacki hyökkäsi: "Olet pelle"

  • ke10:42
    Urheilu

    Tenniksen ennätysmies lopettaa uransa