Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Williamsin nousun takana yksinkertainen teknologiamuutos

Williams
Julkaistu 28.04.2016 10:05
Toimittajan kuva

Mikko Kärkäs

mikko.karkas@mtv.fi

Vuonna 2013 F1-talli Williams vaipui kaikkien aikojen huonoimpaan sijoitukseensa valmistajien mestaruustaistossa. Business Insider kertoo artikkelissaan, kuinka tallipäällikkö Sir Frank Williams myllersi perinteikkään tallin henkilökunnan täysin uuteen uskoon ja aloitti uuden nousun F1-maailman huipulle.

Alain Prost, Nelson Piquet, Ayrton Senna ja Jacques Villeneuve. Tällaisia legendoja on ollut Williams F1-tallin ratin takana sen menestysvuosina. Tallin huippuvuodet sijoittuvat 1970–90-luvuille, jolloin se voitti yhdeksän valmistajien mestaruutta ja seitsemän kuljettajien titteliä. Menestyksen alkuaikoina kisakuskina kaahaili myös muuan suomalainen Keke Rosberg, joka voitti kuljettajien maailmanmestaruuden Williamsilla vuonna 1982.

MAINOS

Venäjän GP MTV Totalilla

Perjantai: Vapaat harjoitukset klo 9.55 ja 13.55
Lauantai: Harjoitukset klo 11.55, aika-ajot klo 14.55
Sunnuntai: Venäjän GP klo 14.55

Kaikki F1-ajojaksot suorana MTV Maxilla ja Katsomossa!

Tilaa MTV Total

Viimeisin vuosikymmen ei ole ollut Williamsille kovin mairitteleva. Vuosien 2011-2013 saavutukset olivat 8. sija ja kaksi 9. sijaa kahdentoista tallin joukossa. Tämä sai tallipäällikkö Sir Frank Williamsin ryhtymään toimiin tallin uudistamiseksi. Tallin johtoportaaseen tehdyn puhdistuksen seurauksena Mike O’Driscoll otti koko Williams-konsernin toimitusjohtajan tehtävät hoitaakseen 2013. Toinen Williamsin uuden nousun kannalta tärkeä uudistus oli uuden tietohallintopäällikkö Graeme Hacklandin palkkaaminen.

Talllipäällikkö Williams antoi Hacklandille yhden yksinkertaisen tehtävän.

- Nosta Williams takaisin lähtöruudukon kärkeen.

Ensimmäisiä asioita joita Hackland teki, oli Avanade-nimisen yrityksen puoleen kääntyminen. Avanade on teknologiajättien Accenturen ja Microsoftin datan analysointiin erikoistunut yhteisyritys.

- Se oli digitaalinen harppaus, jonka muut tallit ottivat jo 4–5 vuotta sitten, Williamsin toiminnan uudistanut Hackland kertoo Business Insiderille.

Tiedon määrä kasvanut räjähdysmäisesti

Hacklandin mukaan formula-autosta kerätään 60-80 gigabittiä dataa pelkästään telemetrian avulla. Tämän päälle tulee vielä kaikki video- ja muu lisämateriaali, jota voidaan käyttää apuna suorituskyvyn parantamisessa.

Ennen Avanaden mukaantuloa Williamsin autoistaan saamaa tietoa oli vaikea tulkita. Tulkittavaa kertyykin käsittämätön määrä.

- Kun kaiken kaikkiaan dataa on 750 000 taulukollista, on mahdotonta tehdä tarkkaa työtä. Avanaden datan analysointityön ansiosta teemme kehitystyötä saman tavoitteen eteen.

Tämän vuoksi 70 prosenttia ajasta käytettiin pelkkään tiedon keräämiseen ja vain 30 prosenttia sen analysoimiseen.

Uuden teknologiaosaamisen seurauksena Williamsin it-henkilöstön määrä on tuplaantunut. Teknologiaosaamisen kasvaminen ratkaisi myös Williamsin ongelman käsitellä kaikkea dataa, jota autoista kerätään esimerkiksi kisaviikonlopun aikana.

- Aloittaessani 1997 kahdesta autosta kerätty data mahtui yhdelle levykkeelle. Nyt internet-aikakaudella informaation kasvu on ollut ilmiömäistä. Formula-autosta tulee dataa tuhansia kanavia pitkin, Hackland toteaa Business Insiderin haastattelussa.

Pieni budjetti vaatii tehokkuutta

Teknologisoituminen toi mukanaan digitaalisen tiedonkeruun, joka nopeutti keräämiseen käytettävää aikaa. Nykyään yhdestä Williams-tallin auton ajamasta kierroksesta 10 prosenttia käytetään tiedon keräämiseen, jolloin tiedon käyttämiseen ja sen pohjalta toimimiseen jää roimasti enemmän aikaa.

Tehokkuuden lisääntyminen näkyy myös tallin taloudessa. Williams operoi vain puolella Mercedeksen ja kolmanneksella Ferrarin budjeteista. Kilpailukyvyn säilyttäminen näillä luvuilla on kova saavutus niinkin rahan hallitsemassa ympäristössä kuin F1.

Tuloksia on näkynyt myös radalla. Kahtena edellisenä vuonna Williams on ollut kolmas valmistajien mestaruustaistossa. Alkaneen kauden Frank Williamsin suojatit ovat aloittaneet kohtalaisesti. Valmistajien sarjassa neljäntenä majaileva talli on hyvissä asemissa loppukautta ajatellen. Mahdollisuus on jatkaa viime vuosien malliin autourheilun kuninkuusluokan kolmanneksi parhaana tallina. Rehellisyyden nimissä on todettava Mercedeksen ja Ferrarin olevan suorituskyvyssä vielä kaukana Williamsin edellä. 

Lisää aiheesta:

F1:ssä tapahtui hätkähdyttävä käänne – maailmanmestari esitteli kiehtovan teorian: "Täytyy johtua siitä"Alfa Romeon F1-tallin sisäpiiristä kajahti suomalaisittain mehukas arvioKommentti: Mitä Sebastian Vettel näkee uudessa F1-projektissaan? Sisäänostajan kasvettava nopeasti legendaarisen brändin saappaisiinEx-kuski ei säästele sanojaan puhuessaan Ferrarin tilanteesta: "Kaikki pitäisi erottaa"F1-ruudukon perältä löytyy erittäin mielenkiintoinen asetelma – Niki Juusela ja Ossi Oikarinen ajautuvat napakkaan sanailuun: "Vasta sen jälkeen voin allekirjoittaa väitteesi"Williams-tallipomolta karua vuodatusta: "Kivuliasta, kauheaa, sielua tuhoavaa"
F1Urheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • Eilen11:46
    Lando Norris

    F1-sarjan kohukaksikko: Puhdas pöytä

  • ke12:15
    Max Verstappen

    Max Verstappen uhkaa – apuja ei ole luvassa

  • ti08:07
    Christian Horner

    Toto Wolffilta kovaa tekstiä potkut saaneesta Christian Hornerista – hillitön elokuvavertaus

  • ma14:24
    Max Verstappen

    Max Verstappenista huimaa puhetta kilpailijatallista

  • ma00:03
    F1-liveseuranta

    Max Verstappen jyräsi – F1-kuski älähti tallinsa hämmentävästä määräyksestä