WhatsApp ilmoitti tiukasta uudistuksesta: "Viiden viestin raja" voimaan heti kaikille käyttäjille ympäri maailmaa
Facebookin omistama pikaviestipalvelu WhatsApp alkaa rajoittaa, kuinka monta kertaa käyttäjä pystyy edelleen lähettämään viestejä.
Käyttäjille rajoitus tulee voimaan uusimman päivityksen myötä, jonka jakelu aloitettiin eilen maanantaina.
Uuden rajoituksen myötä WhatsApp-viestejä voi edelleen lähettää vain maksimissaan viidelle vastaanottajalle. Aikaisemmin viestejä on voinut lähettää edelleen 20 henkilölle tai ryhmälle.
– Asetamme viiden viestin rajan kaikkialle maailmaan tästä päivästä alkaen, kertoi WhatsAppin käytäntö- ja viestintäjohtaja Victoria Grand maanantaina Jakartassa, Indonesiassa.
WhatsApp pyrkii rajoituksella taistelemaan valeuutisia ja huhuja vastaan.
Pikaviestipalvelu on pyrkinyt tekemään muutoksia viestien edelleen lähettämiseen sen jälkeen, kun heinäkuussa Intiassa sosiaalisessa mediassa ja erityisesti WhatsAppissa levinneet huhut johtivat väkivaltaisiin yhteydenottoihin ja kuolemiin.
Uusi rajoitus tuli voimaan Intiassa jo puoli vuotta sitten, ja nyt se on otettu käyttöön kaikkialla maailmassa.
Uusimmat
-
15:05
Hyundai-pomolta iso hatunnosto Esapekka Lapin suuntaan – suomalaiskuski on ottanut merkittävän roolin uudessa tallissaan
-
15:01
Nuorisojengit alkoivat tapella kesken ulkoilupäivän Eskilstunassa – useita sairaalaan, suuri poliisioperaatio käynnissä
-
14:52
Kolmekymppinen mies raiskasi 11-vuotiaan – kun mies yritti houkutella lasta uuteen tapaamiseen, puhelimen päässä olikin peitepoliisi
-
14:44
Jyrki Katainen aloittaa Nordealla yhteiskuntasuhdejohtajana
-
14:38
Sanna Marin saapui punaiselle matolle Moldovassa
-
14:31
Venäjä väittää torjuneensa Ukrainan joukkojen yrityksen hyökätä Belgorodin alueelle – MTV seuraa sotaa
-
14:27
Alepassa myydään nyt ruokaa yhden euron kilohintaan – tästä on kyse
-
14:26
Seuralegenda Jokerien toimitusjohtajaksi – tässä pelaajalista Mestis-kaudelle
-
14:19
Seksitreffeille karmea täyskäänne Vantaalla – osa epäillyistä alaikäisiä
-
14:03
Britney Spearsin pojat muuttavat isänsä Kevin Federlinen kanssa Hawaijille – poptähdelle järjestely sopii hyvin
-
13:52
Ihmisoikeusjärjestö: Iran teloittanut ennätysmäärän ihmisiä viime kuussa
-
13:41
Silminnäkijävideo: Hallintorakennus ilmiliekeissä Venäjän Belgorodissa
-
13:33
Uutta tietoa päättäjäislauantain säästä: Päivällä voidaan päästä juhlimaan poudalla
-
13:30
HBL: Hallitusneuvotteluissa keskusteltu hoitohenkilökunnan oikeudesta kieltäytyä tekemästä aborttia
-
13:27
Tässä on kesäkuun uusi pakkasennätys!
-
13:04
Kiekko-Espoo ei niele SM-liigan lisenssipäätöstä – "Toivomme, että tämä ei ole lopullinen"
-
12:57
MM-rallikausi on vedenjakajalla: tämän takia Sardiniassa eletään jo ratkaisun hetkiä – "Sitten se alkaa olla game over"
-
12:50
Tiesitkö tätä pelastusliiveistä? Yksi malli ei sovi kaikille ja osa kaipaa vuosittaista huoltoa
-
12:48
Epäily: Tämän miehen matkaan lähti "huomattavan suuri" saalis Eurassa – muistuttaa Mynämäen mystisten pankkiryöstöjen sarjaa
-
12:41
Avaako uusi laki viimein Nato-solmun? Ruotsi tiukentaa suhtautumistaan terroristijärjestöihin
-
Lataa lisää